chmuryl
chmuryp

Zabawy na śniegu – nie tylko bałwan…

Zabawy na śniegu – nie tylko bałwan…

Zima kojarzy się nam najczęściej z nudą i siedzeniem w domu. Zniechęca nas mróz za oknem i, nawet jeśli słońce pięknie świeci, nie wyściubiamy z domu nosa.
  
Dzieci jednak widzą zimę inaczej! Kiedy biały puch przykryje okolicę, trudno już zatrzymać dzieci w salach lekcyjnych. Ziąb małym odkrywcom nie straszny, a możliwości zabawy na śniegu przecież nieograniczone. Dzieci najczęściej zaskakują nas inwencją twórczą i same organizują sobie zabawy - zwłaszcza jeśli są w grupie.

Brat Bartłomiej
wraz z wychowawcami zaprosił dzieci po zajęciach szkolnych na wspólne zabawy na śniegu. To dobry pomysł na wspólne spędzanie czasu.

Ulepimy bałwana!

Kto z nas w dzieciństwie nie lepił bałwana? Ta zabawa na śniegu jest lubiana przez ludzi w każdym wieku. Brat Bartłomiej nie musiał zachęcać  dzieci do lepienia bałwana. Wystarczyły ciepłe ubrania, dobry humor i ... marchewka z kuchni. Kamyczki znaleźliśmy na dworze. Wspólne turlanie kul oprócz świetnej zabawy i odrobiny ruchu, wzmocniło dodatkowo więzi między nami. Dzieci próbowały też lepić zwierzęta, które towarzyszyłyby bałwanowi podczas zimowych dni. I oto bałwan jak z obrazka!

Bitwa na śnieżki

Wspaniałą przygodą była także bitwa na śnieżki. Dzieci przygotowały tzw. bazy (gromadki śniegu za którymi mogły się schronić), zrobiły amunicję i zabawa gotowa. Pamiętając o zachowaniu bezpieczeństwa, ustaliliśmy np. że można trafiać tylko w nogi i z pewnej odległości, aby nikt podczas tej zimowej zabawy nie ucierpiał.

„Rzucanie do celu”

Celem uczyniliśmy tarczę zawieszoną na drzewie. Rzucanie w sam środek sprawiło dzieciom wiele radości.

Nie zapomnieliśmy też o zimowej piosence „ Nasza zima …” z pokazywaniem!:

Hu hu ha, hu hu ha - Nasza zima zła (poklepujemy się po ramionach, żeby się rozgrzać) - Szczypie w nosy, - Szczypie w uszy, (szczypiemy się lekko w nos, w uszy) - Mroźnym śniegiem w oczy prószy, (machamy paluszkami pokazując jak spadają płatki śniegu) - Wichrem w polu gna (machamy rękami w górze tak, jak wiatr porusza gałęziami drzew). - Nasza zima zła.

Aniołki, orzełki na śniegu

Dzieci bardzo lubią robić aniołki, orzełki na śniegu. Wystarczyło, że położyły się na zimnym, białym puchu na plecach i ruszały rękoma i nogami jak w pajacyku, delikatnie wstały i efekt był gotowy.

Zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dzieciom, aby prawidłowo się rozwijały i były zdrowe.

Nie siedźcie w domach gdy śnieg za oknem – korzystajcie z okazji do dobrej zabawy – druga taka dopiero za rok!


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin