chmuryl
chmuryp

EKO BAL

EKO BAL

Dmuchany zamek, chusta animacyjna, ekologiczne kręgle, krowa co daje zdrowe mleko, zielone Ekoludki, pokaz mody ekologicznej i wspaniałe dziecięce przysmaki to tylko niektóre przykłady zabaw przygotowanych przez Firmę Nowy Styl.
   
  
Już po raz kolejny firma Nowy Styl z Krosna zaprosiła na karnawałową zabawę dzieci i młodzież z domów dziecka, rodzin zastępczych, stowarzyszeń dzieci niepełnosprawnych, parafii i Caritas z Podkarpacia.
   
   Mottem przewodnim tegorocznego balu było hasło: „ Nasza Ziemia zielona i czysta bo dbamy o ochronę środowiska”. „Ziemię mamy tylko jedną” – dlatego od najmłodszych lat musimy kształtować u dzieci postawy proekologiczne, budzić ich świadomość ekologiczną oraz miłość i szacunek do wszystkiego co je otacza. Można to robić w różny sposób, jednak najlepsza, najskuteczniejsza  jest nauka poprzez działanie i przeżywanie. W dobie gwałtownych zmian i szybkiego rozwoju cywilizacji coraz większego znaczenia nabierają pojęcia: ekologia, edukacja ekologiczna, ochrona środowiska. Ochrona środowiska przyrodniczego jest koniecznością. Problem ten dotyczy wszystkich mieszkańców naszej ZIEMI.

   Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież  im. ks. Bronisława Markiewicza p.n. ORATORIUM „TWÓJ DOM” po raz pierwszy wzięło udział w charytatywnym Eko - balu karnawałowym.

   Balu zorganizowanym w duchu ekologii i ochrony naszej planety Ziemi. Poprzedzony został apelem Zielonych Ekoludków – obrońców Ziemi– „WOŁAJĄCYCH O POMOC” w imieniu zanieczyszczonego powietrza, wody, gleby, obumierających drzew, ginących zwierząt.Ekologia to ważna sprawa,
nie igraszka nie zabawa.
Czysta woda, bujna zieleń,
jest wokół nas tego niewiele.
Drzewa są z lasu wycinane,
do rzek ścieki wylewane.
Na trawniku pełno śmieci,
Ekoludek wzywa dzieci,
by papierki wyzbierały,
do śmietnika powrzucały.


   Organizatorzy balu przygotowali wiele ciekawych atrakcji dla dzieci i młodzieży. Między innymi: Ekologiczne wyspy czyli stanowiska praktycznego i twórczego działania. Dzieci mogły wykazać się zdolnościami plastycznymi malując szyszki, makaron, własny przestrzenny dom, wiedzą przy segregacji śmieci do kolorowych pojemników, umiejętnościami sportowymi uczestnicząc w zabawach z chusta animacyjną, ekologicznych kręglach, eko twisterze, slalomie z miotłą brzozową pomiędzy butelkami plastikowymi, dmuchanym zamku, sprawnością manualną konstruując budowle przestrzenne z klocków w kształcie słomki w różnych kolorach. Dzieci wzięły też udział w pokazie ekologicznej mody prezentując własnoręcznie przygotowane stroje, które były przede wszystkim przyjazne przyrodzie. Braw nie było końca za dziecięcą pomysłowość, przemyślenie i odwagę w projektowaniu stroi. Dla chętnych dzieci, które lubią mleko przygotowane zostało stanowisko z łaciatą krówką dającą zdrowe mleko.

   Zorganizowana została też wystawa prac plastycznych płaskich i przestrzennych o tematyce ekologicznej. Dzieci mogły podziwiać pięknego anioła z kolorowych zakrętek z butelek, choinkę z papieru gazetowego, ikebanę na kwiaty wykonaną z użytej opony samochodowej, stroiki świąteczne wykonane z makaronu, samoloty z butelek plastikowych, eko gospodynię segregującą śmieci i wiele innych pomysłowych prac.
  
   Na dzieci czekały też różnorodne automaty do gry, które ćwiczyły koordynację wzrokowo – ruchową, koncentrację uwagi, logiczne myślenie, zręczność, zwinność oraz szybkość w działaniu.

   Niezwykła była też muzyka podczas balu. Muzyka Natury. Umożliwiająca dzieciom kontakt z naturą. Przepiękny chór najróżniejszych ptaków w lesie - dający spokój, radość, energię. Po kilku minutach słychać było odświeżający i motywujący szum strumyka, który kiedyś wpłynie do jeziora lub rzeki. Nastrój lasu - zgodny z dostojną i jakże piękną otaczającą nas przyrodą. A następnie piękne połączenie muzyki fortepianowej i śpiewu ptaków.

   Na bal przybył też Święty Mikołaj w asyście Ekoludków z workiem cudownych prezentów dla dzieci. Wszystkie dzieci serdecznie przywitały Gościa i otoczyły kołem z radosnym uśmiechem na twarzy. A to niespodzianka. Nam Święty Mikołaj wręczył czek na ręce ks. Józefa, który pomoże zorganizować zimowe ferie. Radości było co nie miara.

   Ale to nie wszystko. W specjalnie przygotowanej sali czekały dziecięce przysmaki. Było dosłownie wszystko. Owoce, soki, ulubione słodycze,
kolorowe kanapeczki, ciepła czekolada, frytki, pizza, hamburgery i wiele innych smakołyków, których nie sposób wymienić. Było kolorowo i pysznie. Każdy mógł się częstować tyle ile chciał.

    Na zakończenie balu obrońcy Ziemi – Ekoludki zaprosiły wszystkie dzieci na wspólną dyskotekę.  

    Dziękujemy serdecznie za wspaniałą a przede wszystkim pouczającą zabawę, lekcję przyrody, która na długo zostanie w naszej pamięci.
My wychowankowie z Oratorium „Twój Dom” w Krośnie składamy szczerą OBIETNICĘ:


Ziemio  dziś obiecujemy Tobie:
 Chronić twe pola i łąki
                             Dbać o żuki i biedronki
                            Chronić twe morza i wody
 Nie zanieczyszczać przyrody.
                            Dbać o zwierzęta, rośliny
Nie znęcać się nad nimi.
                            Karmić, poić i podlewać
Wciąż sadzić młode drzewa.
                            Ziemia nadal będzie istniała
                                I swym wyglądem
                            wszystkim Raj przypominała.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin