chmuryl
chmuryp

ZIMOWISKO W ORATORIUMZIMOWISKO W ORATORIUM


Obudziła mnie piękna, srebrzysta zima.
Drzewa otulone diamentową szadzią,
jakby ktoś je delikatnie watą poowijał.
Mienią się w słońcu na gałęziach
brylantowe koraliki, szlifowane w wielokąty.

Czarodziejskie pomyślałam będą nasze oratoryjne ferie,
       Piękna Pani Biała.
Miękka,srebrzysta,słoneczna,
i nie tylko dzieciom radość nadaje.


Pełen atrakcji, gier, konkursów, zabaw sportowych, zajęć na śniegu, ćwiczeń rozwijających zainteresowania, talenty i wiedzę, z pysznymi śniadankami i obiadkami – był drugi tydzień ferii zimowych w naszym Oratorium.

Oratoryjny dom od samego rana rozbrzmiewał już dziecięcym śmiechem  i ulubionymi piosenkami. Trudno się dziwić - ferie zimowe to czas oczekiwany zawsze przez dzieci z niecierpliwością.  Uczestniczyło w nich 60 dzieci w wieku 4–15 lat.

Dzień I – 18.02.2013r. – Poniedziałek

Dyrektor placówki – ks. Józef wraz z wychowawcami serdecznie przywitał wszystkie przybyłe dzieci, życząc niezapomnianych wrażeń podczas białych ferii. Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i zapoznane z zasadami obowiązującymi w naszej placówce podczas ferii zimowych.

Pierwszy dzień zimowiska był dniem zabaw integracyjnych - celem wzajemnego poznania się dzieci mających razem coś zrobić, czegoś doświadczyć lub po prostu spędzić radośnie ze sobą czas. Cechą charakterystyczną  grupy zabaw, ćwiczeń przygotowanych przez wychowawców był ruch, niekiedy intensywny – bieganie, skoki, mocowanie się. Dlatego, że jest czynnikiem bardzo sprzyjającym integracji przynajmniej z dwóch powodów. Jednym jest przywoływanie doświadczeń dzieciństwa, w którym ruch był związany z beztroską zabawą, kontaktami  z rówieśnikami. Drugi to koncentracja uwagi podczas ruchu i zabawy na zadaniu, a nie na sobie. Dzieciom najwięcej frajdy sprawiły następujące zabawy: „ Gra w imiona”, „ Moja ręka”, „Ratatatum” , Imię i nastrój”, „ Imię i gest”, „ Sherlook Holms”, oraz „ Bank pytań”.

W godzinach południowych wyruszyliśmy do MacDonalda na obiad. Królowały ulubione, dziecięce przysmaki i radość bo większość dzieci, zna je tylko z reklam.

Po zjedzeniu obiadu i wspólnej sesji zdjęciowej bezpiecznie wróciliśmy do Oratorium. Gdzie za sprawą wychowawców przenieśliśmy się w świat baśni J. Ch. Andersena w ramach  ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Dzieci wzięły udział w:
 • Quizie czytelniczym dotyczącym znajomości  utworów J. Ch. Andersena.
 • Konkursie literackim na nowe zakończenie baśni J. Ch. Andersena „Dziewczynka z zapałkami”  – działanie zespołowe.
 • Działaniu plastycznym – konkurs w zespołach 5-cio osobowych na rysunek ulubionego bohatera baśniowego – technika collage, omówienie prac, zorganizowanie wystawy.
 • „Andersenadzie” – pokaz inscenizacji wybranych baśni w wykonaniu dzieci i młodzieży – działanie w zespołach dowolnie dobranych z wykorzystaniem rekwizytów, strojów, małej scenografii, muzyki.

Dzień II – 19.02.2013r. – Wtorek


Drugi dzień zimowiska przebiegał pod hasłem „Zimowe eksperymenty – doświadczenia ze śniegiem i lodem”.

Dzień rozpoczęliśmy wspólną modlitwą  i śpiewem w kaplicy, prowadzoną przez brata Bartłomieja.

Następnie wychowawcy zaproponowali dzieciom cykl zabaw badawczych umożliwiających osobiste sprawdzenie tego, czy śnieg jest czysty?. Dzieci miały możliwość samodzielnego przeprowadzenia licznych eksperymentów  z wodą, lodem i śniegiem np.: „Czy śnieg jest czysty?”, „Czym roztapia się lód?”, „Czy można podnieść kostki lodu za pomocą nitki?”. Pracowały z lupą i mikroskopem. Wspólnie rozwiązywały krzyżówkę z hasłem – ZIMA.

By mieć więcej sił na dalsze przygody, dzieci zjadły pyszny obiad i z niecierpliwością czekały na dalsze niespodzianki dnia. 

W programie dnia znalazła się wizyta dzieci  w Muzeum Misyjnym Sióstr Klawerianek. Dzieci zwiedziły tam salę - czterech kontynentów, gdzie  podziwiały cudowne skarby będące pamiątką działań misyjnych. Niemałym przeżyciem dla dzieci była projekcja filmu „Dzieci Afryki”. Filmu ukazującego Afrykę od lat kojarzoną z najbiedniejszym kontynentem na świecie. Gdzie  małe dzieci zaczynają pracować, mając zaledwie po kilkanaście lat. Często nie  za pieniądze, tylko za jedzenie, ponieważ brakuje tam niemal wszystkiego. Po obejrzeniu filmu dzieci były zgodne co do tego, by przedłużyć zbiórkę makulatury i rzeczy przydatnych na misje przez całe czuwanie wielkopostne.


Po powrocie do Oratorium dzieci miały czas na gry, zabawy w kącikach zainteresowań. Na zakończenie dnia wspólnie zatańczyły  jak „Wesołe płatki śniegu” do muzyki klasycznej Vivaldiego „Cztery pory roku” – „Zima”.
 

Dzień III – 20.02.2013r. – Środa

Trzeci dzień przebiegał pod hasłem: „W Zdrowym Ciele, Zdrowy Duch”.


Po wspólnej modlitwie w oratoryjnej kaplicy, zjedliśmy odżywcze śniadanie i przystąpiliśmy do gier i zabaw ruchowych. Wyścigi, siłowanki, trampolina czy gra w piłkę – to zabawy, które kochają  dzieci. I najlepsza kuracja na wzmocnienie tężyzny i odporności. Głównym przesłaniem dnia była zdrowa rywalizacja, gra fair-play, a także jak wygrywać i przegrywać z godnością. Proponowane gry i zabawy ruchowe dla dzieci były w swej naturze proste, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. Uczyły dzieci współpracy z rówieśnikami, ćwiczyły koordynację ruchową, a co najważniejsze – było  w ich trakcie wiele śmiechu i radości.

Skoro był to dzień aktywności ruchowej to nie mogło zabraknąć wyjścia na basen i wodnych kąpieli w Szkole Podstawowej nr 14. Zajęcia na basenie były doskonałą zabawą dla dzieciaków.  Dzieci pod czujnym okiem instruktora aktywnie spędziły czas, pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, bawiąc się.


Po powrocie do Oratorium i zjedzeniu pysznego obiadu dzieci wzięły udział  w zajęciach plastycznych, których celem było zapoznanie z technikami wykonania kolorowego witraża o różnej tematyce.

Dzieci wzięły udział w:

 • analizie utworu E. Szelburg – Zarembina: „O szklarzu i różowych szybkach”,
 • działaniu plastycznym - malowanie na odwrót, czyli tworzymy obraz na szkle,
 • zabawie kolorowymi światłami, tworząc  witraż – zorganizowanie wystawy dziecięcych wytworów.

Na zakończenie dnia wychowawcy zaproponowali dzieciom gry sportowe na sali gimnastycznej. Zdrowa rywalizacja z użyciem piłki  - „ Dwa ognie”.

Dzień IV – 21.02.2013r. – Czwartek

Czwarty dzień ferii zimowych przebiegał pod hasłem „Zabawy z cieniami”

Po zjedzeniu sytego śniadania i po krótkiej modlitwie w kaplicy oraz nauce piosenek religijnych, dzieci odwiedziły oratoryjne studio nagrań, gdzie miały okazję nagrać śpiewane przez siebie, solo lub w grupach utwory.

Kolejnym punktem programu była pogadanka na temat „Słońce – życiodajna gwiazda” - celem poznania przez dzieci naturalnych i sztucznych źródeł światła, odkrywania zjawiska cieni, które mogą być doskonałym źródłem zabawy.

Dzieci wzięły udział w:
 • działaniu plastycznym w ołówku -  ruch słońca na nieboskłonie (od wschodu do zachodu).
 • Wywoływaniu własnych cieni na ścianie za pomocą lampy.
 • Tańcu cieni.
 • Dyskusji, czego potrzeba, aby powstał cień:
 1. Kiedy pojawiają się cienie, a kiedy znikają?
 2. W jakich  sytuacjach powstają cienie? 
 3. Co nam daje światło?
 4. Co by było, gdyby zabrakło słońca i światła?
 • Zabawie ruchowej – „Ja i mój cień”.
 • Teatrze cieni – dzieci tworzyły cienie z własnych rąk. Wymyślały historyjkę, której bohaterem jest cień.
 • Malowaniu cieni podłużną powierzchnią kredki z wykorzystaniem sylwet.
Na zakończenie dnia dzieci wysłuchały baśni Andersena „Choinka” oraz wykonały taniec ekspresyjny z kolorowymi balonikami do muzyki - według metody Rudolfa Labana.

Dzień V – 22.02.2013r. – Piątek

Piąty i ostatni dzień zimowiska w Oratorium rozpoczęliśmy wspólną Droga Krzyżową. Dzieci samodzielnie przygotowały rozważania XIV stacji drogi krzyżowej. Na zakończenie modlitwy ks. Józef powiedział „ Każda Droga krzyżowa jest kontemplacyjną praktyką modlitewną, która dotyka ofiarnej miłości Chrystusa, podejmującego krzyż i śmierć dla rozgrzeszenia świata - każdego człowieka. Chrystus Pan , który pierwszy odbył drogę krzyżową, powiedział: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech weźmie krzyż swój i Mnie naśladuje”.

Po obiedzie wyszliśmy do Biblioteki Publicznej w Krośnie na spektakl w wykonaniu profesjonalnej grupy aktorskiej pt. „Skrzat”. Dzieci serdecznie podziękowały przedstawicielom Biblioteki za zaproszenie i możliwość uczestnictwa w spektaklu, oraz możliwość twórczego rozwijania zainteresowań recytatorskich, aktorskich, teatralnych, i muzycznych. Spotkanie z żywym słowem to doskonały sposób na wychowanie późniejszego widza teatralnego, który będzie odczuwał potrzebę kontaktu z teatrem, będzie reagował na piękno żywego słowa, na precyzję ruchu, na gest, barwę, światło itp. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat literatury, rozwinęły wyobraźnię, stały się bardziej wrażliwie na poprawną i wyrazistą wymowę.


Po przedstawieniu złożyliśmy wizytę Ojcom Franciszkanom, gdzie dzieci miały okazję poznać jedną z najsławniejszych krośnieńskich legend „O Annie i Stanisławie”. Dostąpiliśmy zaszczytu zejścia  pod płytę kościoła, do podziemnej krypty, gdzie według legendy są pochowani jej bohaterowie.

Po powrocie do Oratorium odbyło się uroczyste zakończenie półkolonii zimowych. Tegoroczne kolorowe ferie w Oratorium „ Twój Dom” miały program bardzo zróżnicowany i niezwykle atrakcyjny. Skierowany był on nie tylko do dzieci uczęszczających do Oratorium, ale też do wszystkich dzieci z terenu miasta Krosna, które pozostały w domu. Dzieci otrzymały dyplomy oraz liczne nagrody. Na zakończenie zimowiska nie zabrakło ciepłych słów podziękowania od rodziców i dzieci oraz kolorowych laurek dla ks. Józefa – dyrektora Oratorium oraz wychowawców.

Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”
dziękuje serdecznie za okazane wsparcie finansowe Władzom Gminy Miasta Krosna na realizację półkolonii zimowych  oraz za tak  liczny udział dzieci we  wszystkich zajęciach i wydarzeniach kulturalnych w czasie zimowiska, za zaufanie jakim  obdarzyli nas zarówno dorośli, przyprowadzając swoje pociechy jak i same dzieci, chętnie i z nieukrywaną radością przychodzące do naszej placówki.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin