chmuryl
chmuryp

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W ORATORIUMMISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W ORATORIUM

Męka Jezusa Chrystusa
jest historią miłości – miłości, którą Jezus ma do każdego człowieka.


ON był gotowy umrzeć na krzyżu, wziąć na siebie znieważenie, niesamowity ból i cierpienie, a ponad to grzechy ludzkości: przeszłe, obecne i przyszłe.

Pomysł przygotowania i wystawienia Misterium Męki Pańskiej w naszym Oratorium zapoczątkował brat Bartłomiej Machynia, który był autorem scenariusza. Wspólnie z wychowawcami i dziećmi pracował z dużym zaangażowaniem nad scenografią, kostiumami oraz oczywiście – próbami.N
a początku mieliśmy wiele obaw, czy nasi mali aktorzy zdołają przedstawić tak ważne wydarzenia, czy potrafią to wszystko przekazać w odpowiedni sposób wykorzystując słowo, ruch i gest. Motywacji dodawał nam ks. Józef, który mówił,  …trzeba próbować i starać się sprostać każdemu wyzwaniu. To dodaje siły do kształtowania naszej i dziecięcej osobowości, uczy odpowiedzialności za podjęte decyzje. Najważniejsze, abyśmy umożliwili dzieciom i zaproszonym Gościom, przeżywanie Misterium Pańskiego, bo nie gra aktorów jest najważniejsza, ale to, by przesłanie trafiło do odbiorców…Próby nad przygotowaniem MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ  zostały rozpoczęte, dzieci z każdym dniem rozumiały w jak ważne role przyjdzie im się wcielić. Zespół spotykał się dwa, trzy razy w tygodniu na kilkugodzinnych próbach, by jak najlepiej przedstawić najważniejsze Tajemnice  Naszej Wiary.

Przedstawienie MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ  odbyło się 22.03.2013r. o godzinie 16:30. Tłumnie przybyli na nie rodzice oraz zaproszeni goście.                     

W Misterium można było zobaczyć m.in. scenę wskrzeszenia Łazarza, Ostatniej Wieczerzy, modlitwy i pojmania Jezusa w Ogrodzie Oliwnym, procesu u Piłata, Drogi Krzyżowej, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Mali aktorzy byli bardzo przejęci i skupieni. Swoją swobodą, naturalną grą i zachowaniem na scenie z pewnością pozwolili widzom na przeniesienie się choć na chwilę do Jerozolimy z epoki Chrystusa.  W oczach zaproszonych Gości, a szczególnie rodziców, widać było wzruszenie, łzy i dumę.

Cały spektakl doskonale dopełniła i nadała stosownego klimatu, muzyka z filmu ,,Pasja” Mela’a Gibsona. Chwilami wprowadzała nas w nastrój grozy, czasami radości i żalu. Oddziaływała na wszystkie nasze zmysły, rozbudzała wyobraźnię oraz umożliwiała głębokie przeżywanie, tak ważnego dla nas chrześcijan święta.  Nie zabrakło też efektów charakterystycznych tj. pianie koguta, odgłosy burzy. Wszystko to sprawiło, że czuliśmy się „ przeniesieni w czasie” i razem z Jezusem Chrystusem uczestniczyliśmy w Jego męce.

Dzięki współpracy i zaangażowaniu wszystkich osób biorących udział, nasze przedstawienie odniosło sukces. To była dla nas dobra lekcja pokory, odpowiedzialności a przede wszystkim prawdziwości. Dzieci miały okazję nauczyć się współpracy i wzajemnego szacunku poprzez wspólną ciężka pracę podczas trwania prób.

N
a zakończenie ks. Józef powiedział… Jest to jedna z form, która szczególnie nam, Polakom, jest znana. Głęboko wierzę, że tegoroczny okres Wielkiego Postu był dla nas wszystkich szczególny. Taki przekaz z pewnością pomoże nam jeszcze w lepszym przygotowaniu się na Święta Zmartwychwstania Pańskiego.S
woje podziękowania skierował do brata Bartłomieja, wychowawców a przede wszystkim dzieci za świadectwo żywej wiary i miłości do Jezusa Zmartwychwstałego.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin