chmuryl
chmuryp

MAJÓWKA MISYJNA


MAJÓWKA MISYJNA

w odległym Kamerunie, Kongo albo
Rwandzie, czekając na pomocną dłoń
żyją dzieci o skórze czarnej

a jest ich bardzo dużo w postrzępionych
koszulkach, marzą o rzeczach prostych
o kredkach i ołówkach

a jednak z uśmiechem na buzi
każde z nich marzy skrycie
że jakiś biały człowiek
odmieni na zawsze ich życie

7 maja 2013r. dzieci z Oratorium „Twój Dom” zostały zaproszone przez  Siostry Klawerianki na Majówkę Misyjną  pod hasłem „Wyprawa Misyjna   z Matką Afryki – bł. Marią  Teresą Ledóchowską.
Priorytetowym celem Majówki Misyjnej było przede wszystkim: uwrażliwienie polskich dzieci na problemy, jakie dotykają ich rówieśników żyjących w krajach misyjnych.
Dzieci już kilka dni wcześniej wraz z wychowawcami starannie przygotowywały się na to niezwykłe misyjne spotkanie. Oglądały foldery, albumy i czasopisma misyjne. Wspólnie przygotowywały stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne charakterystyczne dla mieszkańców poszczególnych krajów misyjnych. Dzieci w działaniu wykazały się dynamizmem twórczym oraz pracowitością. Przebrane we własnoręcznie przygotowane stroje w pomalowanych twarzach i kolorowym korowodzie wyruszyły na Majówkę Misyjną do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ul. Bursaki 41. Po przybyciu na miejsce spotkania, każdy otrzymał  krzyżyk misyjny na znak zostania Małym Misjonarzem. Wszystkich zebranych serdecznie powitał ks. Andrzej Bienia – prowadzący spotkanie i zaprosił do obejrzenia przedstawienia przygotowanego przez dzieci o Marii Teresie Ledóchowskiej. Następnym punktem programu była Eucharystia, podczas której Słowo Boże wygłosił misjonarz o. Theotime Alpako Parfait z Beninu. Opowiadał on o swoim życiu i ciężkiej pracy na misjach, przede wszystkim jednak zwrócił uwagę na to jak trudne życie mają dzieci. Większość z nich nie ma podręczników, przyborów szkolnych, odzieży. Cierpią  głód i zapadają na różnego rodzaju choroby. Efekt to koszmarna bieda i brak perspektywy na lepsze, kolejne pokolenia nie idą naprzód w sferze społecznej, ekonomicznej i kulturowej. To często dzieci ulicy, które nie mają nikogo bliskiego i pozbawione są miłości, rzadko które się uczy gdyż szkół jest mało a i nauka jest droga.Po Mszy Świętej zaproszeni zostaliśmy do „Kuchni Misjonarza” na poczęstunek.A później z zaciekawieniem słuchaliśmy opowieści o codziennym życiu dzieci w krajach misyjnych opowiadanych przez misjonarzy – o. Theotime Alpako Parfait z Beninu, s. Edna Samira Mascarenha Varela z Wysp Zielonego Przylądka oraz s. Elżbieta Burdak ze Szwajcarii.W czasie trwania Majówki,  aktywnie uczestniczyliśmy w różnego rodzaju zabawach, quizach, konkursach, tańcach oraz wspólnych śpiewach. Dodatkową atrakcją były kolorowe straganiki, gdzie m.in. pomalowaliśmy sobie twarze.Na zakończenie wspólnej zabawy wzięliśmy udział w loterii fantowej. Wszystkie zebrane pieniądze przeznaczone zostały na pomoc kongijskim dzieciom, na zakup podręczników i przyborów szkolnych.To była niezwykła zabawa poprzez praktyczne działanie, pozwalająca zdobyć ogrom wiedzy na temat misji. A przede wszystkim lekcja zrozumienia i empatii dla innych.
   


Wszyscy zostaliśmy misjonarzami, którzy chcą i będą modlić się za misje. Na tym zależało bł. Marii Teresie, która mówiła: „Kochajcie misje, módlcie się za misje, czytajcie o misjach, ofiarujcie misjom coś od czasu do czasu i pozostańcie wierni misjom”.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin