chmuryl
chmuryp

DZIEŃ MAMY
          … Mama krząta się w kuchni od rana
Myśli wciąż o niebieskich migdałach
  Gdy spytamy, co ugotowała?
                         „Dziś dla was pieczeń mam z hipopotama!"…

kwiaty, laurki, prezenty, najpiękniejsze
życzenia za matczyną miłość oraz 
         podziękowania za trud
włożony w wychowanie.


Warto wiedzieć

Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. Zwyczaj powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki i początkowo oznaczał wizytę w katedrze. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do ok. XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosił Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe.

Ann Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 Kongres USA uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.W dniu 24 maja 2013r. w Oratorium „Twój Dom” odbyło się uroczyste spotkanie dzieci z Mamami z okazji „DNIA MATKI”.

 Uczy, dba, pilnuje, doradza, a przede wszystkim kocha. I za to dziś chcieliśmy podziękować naszym  Mamusiom. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Nich niespodziankę: montaż słowno-muzyczny - złożony z 3 części, słodki poczęstunek oraz kwiaty.


 
Na początku dzieci z radością na twarzy powitały swoje ukochane Mamy humorystyczną piosenką „Mama zadumana”, w której to „mama zadumana, błądzi myślami daleko, codziennie przypala mleko na łące zrywa kwiaty i sól sypie do herbaty.”
Następnie dzieci recytowały wiersze, których głównym przesłaniem były słowa „dziękuję” i „przepraszam”. To za ich pośrednictwem pragnęły wyrazić swoją wdzięczność za trud wychowania i poznanie świata. Dziękowały za miłość i troskę rodzicielską. Recytację wierszy zwieńczyła kolejna piosenka „W zieleni łąka majowa”. Piosenka artykułuje „…bo wszystkie kwiaty zakwitły”. I w tym właśnie momencie na sali ukazało się „morze” kwiatów, lecz nie prawdziwych, ale  własnoręcznie zrobionych przez dzieci, które po skończeniu piosenki wręczyły swoim Mamom. W oczach mam było widać wzruszenie a jednocześnie dumę ze swoich pociech.  
   


Kolejnym elementem uroczystości był taniec w wykonaniu dzieci do letniego hitu „Gangnam Style”. W wyjątkowej atmosferze, dzieci wspaniale zaprezentowały swoje umiejętności taneczne, które dostarczyły ukochanym Mamom  promiennej radości.


   
Na zakończenie obchodów z okazji „Dnia Matki” przygotowany został specjalny pokaz tańca Break Dance do piosenki „Papa Smerf” w wykonaniu naszych podopiecznych.


   
Była to bardzo wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Mamy podziękowały  za ten dziecięcy trud długimi brawami. Wspólnie zaprosiliśmy nasze Mamy na słodki poczęstunek. Dzień minął wszystkim bardzo miło. Mamy były wzruszone. Te wspaniałe chwile na długo pozostaną  Mamom w pamięci.

"Ona mi pierwsza pokazała księżyc... I pierwszy śnieg na  świerkach... I pierwszy deszcz...Byłem wtedy mały jak muszelka..."

KOCHAM CIĘ MAMO!!!
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin