chmuryl
chmuryp

ŚLADAMI BŁ. KS. BRONISŁAWA MARKIEWICZA
Ksiądz Walenty Michułka, naoczny świadek, uczeń i biograf bł. Bronisława, tak o nim pisze:

„Jego gorliwość kapłańska nie miała nic innego na celu, jak chwałę Bożą i zbawienie dusz. Podnieść moralnie lud sobie powierzony i zbliżyć go do Boga - oto cel, dla którego pracował bez odpoczynku. A nie tylko pracował, ale często narażał się dla ich zbawienia na przykrości, krytyki, prześladowania... Katechizacja dzieci po polach, pastwiskach, chatach wiejskich i cerkwiach ruskich jest też niemałym świadectwem, jaką to miłością kochał dusze sobie powierzone”.Z okazji zbliżającej się 19.06. 2013 roku rocznicy beatyfikacji  Patrona  naszego Oratorium BŁ. KSIĘDZA BRONISŁAWA MARKIEWICZA postanowiliśmy zorganizować wycieczkę edukacyjną dla naszych wychowanków p.n. „Śladami bł. ks. Bronisława Markiewicza” -  Miejsce Piastowe.

Dnia 11 czerwca nasze zwiedzanie rozpoczęliśmy od odwiedzenia grobu  bł. Ks. Bronisława Markiewicza na cmentarzu w Miejscu Piastowym. Chcieliśmy wspólnie podziękować  za wyjednane łaski, za to, że mamy naszą wspólnotę  oratoryjną w której czujemy się jak w kochającej rodzinie i prosić o dalsze wstawiennictwo dla nas u Boga.
 


Stamtąd przeszliśmy drogą, którą bł. ks. Bronisław podążał do parafii   p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, gdzie był proboszczem. Mieliśmy też możliwość zobaczenia plebani, znajdującej się naprzeciwko kościoła, a która stała się miejscem oddziaływań wychowawczych wobec sierot. Bowiem znamiennym pragnieniem Błogosławionego ks. Br. Markiewicza było: „Chciałbym zebrać miliony dzieci opuszczonych ze wszystkich narodów i za darmo je żywić, ubierać na duszy i ciele.” Swoje metody wychowawcze opierał na wierze, powściągliwości i pracy. Traktował wychowanie jak „sztukę nad sztuką”.Kolejnym punktem naszej wędrówki była wizyta w klasztorze sióstr Michalitek. Tam, uprzejma siostra zakonna opowiedziała nam historię Założycielki Michalitek – Służebnicy Bożej siostry Anny Kaworek, która była wierną pomocnicą bł. ks. Bronisława Markiewicza. Zobaczyliśmy Jej kryptę oraz dostąpiliśmy zaszczytu obejrzenia kaplicy klasztornej, gdzie wspólnie pomodliliśmy się o beatyfikację siostry Anny Kaworek. Tam też niektórzy wychowankowie napisali swoje prośby, aby poprzez wstawiennictwo tej świętej zakonnicy, Boga poprosić  o łaski. Siostra Ezechiela oprowadziła nas również po Muzeum Misyjnym SS Michalitek. Dla tych z uczestników, którzy byli pierwszy raz w Muzeum, zebrane tam eksponaty zrobiły niezwykłe wrażenie, szczególnie dewocjonalia wykonane z kości słoniowej, czy  z hebanu. Przepiękne były obrazy wykonane ze skrzydeł motyli. Element grozy i dreszczyku zapewniły wypreparowane wielkie pająki, chrząszcze, wąż boa. Właściwie to wszystkie gabloty z eksponatami, manekiny ubrane w oryginalne afrykańskie, kolorowe sari przyciągały wzrok i zachęcały, aby zrobić pamiątkowe zdjęcia. Na zakończenie Siostra Ezechiela powiedziała nam, abyśmy nigdy nie zapominali o tym, że: „Jesteśmy wtedy piękni, kiedy mamy dobre serce”.Dalszym etapem wędrówki „Śladami bł. ks. Bronisława Markiewicza” było Sanktuarium Świętego Michała Archanioła, gdzie swój grób ma bł. ks. Markiewicz. Tam, brat Bartłomiej Machynia przybliżył nam postać Wspaniałego Ojca i Opiekuna Dzieci i Młodzieży Opuszczonej. Opowiedział nam o życiu, cudach, które zdarzyły się za Jego przyczyną, o  wielkiej miłości bliźniego, którą leczył i inspirował innych, by leczyli wady i złe przyzwyczajenia wychowanków, a także o samym zakonie Księży Michalitów. Po wspólnej modlitwie i ucałowaniu relikwii przeszliśmy do Muzeum bł. ks. Bronisława Markiewicza. Zobaczyliśmy trzy sale w których zgromadzono zdjęcia, przedmioty, pozycje wydawnicze i inne pamiątki związane z życiem i działalnością ks. Bronisława Markiewicza.Warto wiedzieć

Muzeum urządzono według pomysłu ks. Tadeusza Stawiarskiego - kapłana Zgromadzenia. Muzeum poświęcił ks. Bp Ignacy Tokarczuk, Ordynariusz Przemyski, 14 lutego 1979 r.

Są tam:
  • fotografie z życia wychowanków,
  • obrazy i przedmioty osobistego użytku, książki, broszury,
  • pokój mieszkalny w którym przez 14 lat przebywał błogosławiony.

W pierwszym pomieszczeniu zobaczyliśmy liczne fotografie dokumentujące działalność ks. Bronisława Markiewicza. Zdjęcia z 1911 r. przedstawiające ks. Bronisława w otoczeniu współpracowników i wychowanków. Kolejne zdjęcia ilustrujące śmierć i pogrzeb ks. Markiewicza - 1 lutego 1912 r.

W drugim pomieszczeniu na ścianach zobaczyliśmy ornaty, w których błogosławiony sprawował Najświętszą Ofiarę. Ornaty typu rzymskiego
z okresu potrydenckiego, odmienne od obecnie używanych tzw. "gotyckich". W gablotach znajdują się przedmioty osobistego użytku ks. Br. Markiewicza. W rogu poza gablotą, widzieliśmy wykonaną w tutejszym zakładzie podstawę pod kwietnik i bukiet polnych kwiatów, wykonany z metalu - dar imieninowy warsztatów dla "Ks. Rektora". W kolejnej gablocie mogliśmy podziwiać zdjęcia ks. Markiewicza i jego rodziców oraz rodzeństwo, miniaturową księgę pamiątkową, album, dyplom, odznaczenia złotym krzyżem nadanym ks. Markiewiczowi przez Cesarza Austro-Węgier Franciszka Józefa w roku jubileuszu Cesarza, za pracę społeczną.

Wrażenie na nas zrobiła gablota zawierająca maskę pośmiertną (odlew gipsowy) wykonany przez artystę Andrzeja Lenika z Krosna. Ponadto kalendarz z datą śmierci, stuła, gromnica, biret, brewiarz, prześcieradło ze śladami krwi podczas dokonywanej operacji w budynku plebani oraz pasek pokutny wykonany z drutu, który błogosławiony przez jakiś czas nosił dla umartwienia.

W
Muzeum ks. Bronisława Markiewicza obejrzeliśmy również  eksponaty związane z Janem Pawłem II, który odwiedził Miejsce Piastowe 10 czerwca 1997 r. oraz z śp. ks. Biskupem Janem Chrapkiem – pierwszym biskupem ze Zgromadzenia Św. Michała Archanioła.Lekcję edukacyjną „Śladami bł. ks. Bronisława Markiewicza” w Miejscu Piastowym zakończyliśmy wspólnym śpiewem, zabawami kołowymi oraz  pieczeniem kiełbasek przy ognisku. 
T
o był wspaniały dzień,  pełen historii o Człowieku niosącym wiarę, nadzieję i miłość bliźniemu. Na zakończenie wszyscy wspólnie pomodliliśmy się za to, co dane nam było zobaczyć i przeżyć oraz za sprzyjającą pogodę i bezpieczny powrót do naszego Oratorium w Krośnie.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin