chmuryl
chmuryp

WĘDRÓWKI PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ


WIELKA BRYTANIA
W ramach programu „Jak baśniami Europę budować” odbyły się zajęcia na temat jednego z europejskich krajów – Wielkiej Brytanii. Prowadząca zajęcia p. Ania zaproponowała powitanie w języku angielski - słowami:
  • Hallo, how are you today ?
  • I’m fine, thank you.
Następnie pokazała mapę i poprosiła chętne osoby o wskazanie na niej Wielkiej Brytanii. W formie wprowadzenia do tematyki p. Ania zaproponowała uczestnikom zajęć obejrzenie prezentacji multimedialnej przedstawiającej ogólne informacje o tym państwie, obrazy zabytków, rodziny królewskiej, sławnych ludzi, a także wspomniała o daniach, które na co dzień jadają Brytyjczycy. Częścią prezentacji było także słuchanie muzyki i zapoznanie się z sztuką.Kolejnym punktem zajęć były ćwiczenia:

* Akronim Europejski

Uczniowie mieli za zadanie sporządzić indywidualne akronimy - wizytówki promujące Wielką Brytanię, np.

W – woda dookoła,
I – i mgły nad miastami,
E – Elżbieta, to nasza królowa,
L - …………………
K - …………………
A - ………………, itd.

-  Zabawa „Sherlock Holmes znów w akcji”
Wychowankowie zapisywali na kartach opisy siebie samych,  zaczynając od informacji ogólnych, stopniowo przechodząc do danych szczegółowych. Następnie opisy zostały zebrane i kolejno odczytane przez prowadzącą. Po każdym odczytanym zdaniu podopieczni zgadywali, czyja to charakterystyka. Grupowym Sherlockiem Holmesem została ta osoba, która odgadła najwięcej imion kolegów z opisów.Następnie prowadząca zajęcia zaprosiła wszystkie dzieci na wspólną degustację różnych gatunków herbat w tym smakowych i oryginalnych Lipton, Tetley, podawanych w filiżankach. Przy okazji dzieci utrwaliły zasady dobrego zachowania się przy stole, które szczególnie przestrzegane są w Wielkiej Brytanii.
 


W celu utrwalenia zdobytych wiadomości prowadząca zaprosiła dzieci do działania plastycznego p.n. - „Z czym kojarzy ci się Wielka Brytania?”. Większość dzieci malowało flagę, piętrowy autobus lub budkę telefoniczną.Kontynuacją tych zajęć było zaproszenie pani Jolanty Matys - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Krośnie do przeczytania baśni brytyjskiej pt.  „Jaś i fasola”. Chcemy, by nasi wychowankowie wyrośli na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi mających wiedzę na temat Unii Europejskiej. Sposobem na to jest właśnie czytanie dzieciom baśni różnych narodowości. Akcja wspólnego czytania ma również zachęcać dzieci do kontaktu z literaturą od najmłodszych lat. Pani Jolanta Matys opowiedziała w skrócie na czym polega jej praca oraz odpowiedziała na pytania najmłodszych. Pani Dyrektor bardzo szybko nawiązała niezwykle serdeczny kontakt z dziećmi i całe spotkanie przebiegało w atmosferze wręcz rodzinnej.W sali świetlicowej dzieci pozajmowały miejsca na krzesłach . Na środku stało krzesło, na którym zasiadła p. Jolanta Matys, trzymając w dłoni książkę pt. „Europa pełna baśni”. Następnie dzieci słuchały,  a pani Jolanta  czytała . Dzieci siedziały jak zaklęte. Baśń pt. „Jaś i fasola” przeczytana została tak pięknie, z takim przejęciem, że kiedy skończyła się po kilku sekundach milczenia rozległy się gorące brawa.
   


W opinii dzieci, spotkanie było bardzo udane i pożyteczne. Wydaję się, że organizatorom udało się osiągnąć oba zakładane cele:
promocje czytelnictwa wśród dzieci i dla dzieci oraz integracje społeczności lokalnej.Serdecznie dziękujemy Pani Jolancie Matys Dyrektor MOPR  za wspaniałe spotkanie pełne uśmiechu, życzliwości i otwartego serca  na potrzeby edukacyjne wychowanków Oratorium „Twój Dom”.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin