chmuryl
chmuryp

WĘDRÓWKI PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ - AUSTRIA
AUSTRIA


2
7.06.2013r.
na zaproszenie ks. Józefa do Oratorium „Twój Dom” przybył Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, który przeczytał dzieciom bajkę pt. „Krasnal z Żelaznego Wzgórza i furman” pochodzącą  z Austrii. Spotkanie odbyło się w ramach programu  „Jak baśniami Europę budować”.

Codzienne czytanie dziecku, wspiera jego rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. To jedna z częstszych strategii wychowawczych stosowanych w naszej placówce, a przy tym przynosząca dzieciom ogromną radość i pozostawiająca cudowne wspomnienia – przyznaje ks. Józef.Dzieci uważnie śledziły losy bohatera bajki i z wielkim zaangażowaniem oglądały kolorowe ilustracje, przybliżające świat bajek. Po lekturze odpowiadały na pytania dotyczące treści bajki, a później kolorowały rysunki. Dzieci z radością nagrodziły Pana Prezydent brawami.Na zakończenie Pan Prezydent powiedział: „Było to dla mnie nie lada wyzwanie”. Dziękuję Wam drogie dzieci za kolejne bardzo miłe doświadczenie, a ks. dyrektorowi za zaproszenie".Dzieci na spotkanie z Panem Prezydentem staranie się przygotowały poznając wiadomości o tradycjach, kulturze i życiu ludzi w Austrii.

Na zajęciach prowadzonych przez p. Anię dzieci zapoznały się z nazwą państwa i jego stolicą. Poznały opowieści o zabytkach i kulturze Wiednia.Austria to kraj należący do UE – dlatego, też p. Ania zaproponowała wybór 15 dzieci  i wręczyła im żółte gwiazdy, prosząc o ustawie w kole. W ten sposób dzieci poznały symbol Unii Europejskiej.  Zaśpiewała hymn Unii „Odę do radości” skomponowaną przez L. Beethowena a dzieci maszerowały z gwiazdami po obwodzie koła.Ponieważ Wiedeń to stolica walca, dzieci z przejęciem próbowały nauczyć się kroków tego eleganckiego tańca do muzyki J. Straussa „Nad pięknym, modrym Dunajem”. Dzieci poznały również strój ludowy z Tyrolu na podstawie ilustracji w książkach i albumach.Na zakończenie zajęć pani Ania zaprosiła wszystkie dzieci do „Zabawy w echo”. W wysokich górach takich jak Alpy w Austrii dokładnie słychać echo. (dzieci podzielone na dwie grupy – I grupa krzyczy - słowo związane z Austria, np. Wiedeń, walc. Alpy, itp., a II grupa dzieci naśladuje echo powtarzając słowo coraz ciszej).A na podwieczorek dla wszystkich dzieci  deser związany z Austrią - sernik po wiedeńsku.

Serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta Krosna Piotrowi Przytockiemu za wspaniałe spotkanie, pełne radości, życzliwości oraz  za dodanie nadziei w rozwój zainteresowań, zdolności i uzdolnień tym, którzy potrzebują jej najbardziej.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin