chmuryl
chmuryp

LATO W MIEŚCIE Z ORATORIUMLato  spędzane w mieście nie musi oznaczać nudy! Nuda w ORATORIUM „Twój Dom” na pewno nie zagości. Specjalny program zajęć letnich przygotowany został dla  dzieci, które chcą w ciekawy, aktywny i pełen wrażeń sposób spędzić czas wakacyjnych półkolonii.

Oratoryjny dom od samego rana rozbrzmiewał już dziecięcym śmiechem i ulubionymi piosenkami. Trudno się dziwić – WAKACJE to czas oczekiwany zawsze przez dzieci z niecierpliwością.  Uczestniczyło w nich 60 dzieci w wieku 4–15 lat.

Dzień I – 8.07.2013r. – PoniedziałekJuż od 8 rano w Oratorium zbierały się dzieci, pełne ciekawości, emocji,   czekając na rozpoczęcie się półkolonii. Dyrektor placówki – ks. Józef wraz   z wychowawcami serdecznie przywitał wszystkie przybyłe dzieci, życząc niezapomnianych wrażeń podczas półkolonii letnich. Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i zapoznane z zasadami obowiązującymi w naszej placówce.

Pierwszy dzień letnich półkolonii był dniem zabaw integracyjnych - celem wzajemnego poznania się dzieci mających razem coś zrobić, czegoś doświadczyć lub po prostu spędzić radośnie ze sobą czas. Cechą charakterystyczną  grupy zabaw, ćwiczeń przygotowanych przez wychowawców był ruch – biegi, skoki, mocowanie się, zabawy z chustą animacyjną. Dlatego, że jest czynnikiem bardzo sprzyjającym integracji dzieci. Dzieciom najwięcej frajdy sprawiły następujące zabawy: „Gra w imiona”, „Podaj rękę partnerowi”, „Ratatatum” , „Imię i nastrój i gest”, „Zaczarowany bęben”, „Wrzuć strach do kapelusza”, oraz „Bank pytań”.
      
Jak to zwykle w lecie bywa, a szczególnie tego dnia, pogoda była piękna, słońce otulało nas swoimi promieniami więc wybraliśmy się na nasz pierwszy, wspólny  spacer, do Parku Jordanowskiego. Tam dzieci wprowadziły w życie „zabawy integracyjne” i z radością razem się bawiły wśród spokoju drzew i pięknej zieleni.
      
Po zjedzeniu pysznego obiadu za sprawą wychowawców przenieśliśmy się w świat baśni J. Ch. Andersena.

Dzieci wzięły udział w:

•    Quizie czytelniczym dotyczącym znajomości  utworów J. Ch. Andersena.
•    Konkursie literackim na nowe zakończenie baśni J. Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”  – działanie zespołowe.
•    Działaniu plastycznym – konkurs w zespołach 5-cio osobowych na rysunek ulubionego bohatera baśniowego – technika collage, omówienie prac, zorganizowanie wystawy.

Szybko, radośnie i miło minął nam pierwszy dzień półkolonii.

Dzień II – Wtorek – 9.07.2013r.
 


W
kolejnym dniu wakacji, 9 lipca po bloku wspólnych zabaw oraz zajęć edukacyjnych p.n. „Wesołe zagadki fizyczne - woda”,  udaliśmy się na otwarty basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji –  przy ul. Bursaki.                                 

Zajęcia „Fizyka na Wesoło”  były odpowiedzią na dziecięce pytania, które uwielbiają zadawać z rodzaju:  „Dlaczego trudniej wyjąć korek z pełnej wanny niż z pustej” albo „Czy woda może być twarda jak beton?”, na te i inne ciekawe pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź podczas wspólnego eksperymentowania, ponieważ, fizyka towarzyszy nam w codziennym poznawaniu świata.

Nie zabrakło również pogadanki przy gazetce tematycznej  o zasadach  zachowania bezpieczeństwa podczas wodnych kąpieli w basenie.
   


Na basenie dzieci miały wiele możliwości do wspólnych zabaw.             Na najmłodszych czekał brodzik ze zjeżdżalnią – wesołym zwierzaczkiem oraz  basen dla starszych, którzy czują się w wodzie jak ryby. Dużym zainteresowaniem ze strony dzieci cieszył się plac zabaw pełen piasku, jak na prawdziwej plaży.
   
Tego dnia dzieci wróciły do Oratorium zmęczone ale przede wszystkim  zadowolone i pełne dobrych wspomnień.

Dzień III –– 10.07.2013r - Środa.  

   


W
trzecim dniu naszych półkolonii, wychowawcy zaprosili nas do wspólnego poznawania i zwiedzania naszego pięknego miasta – KROSNA.
   
Dzień rozpoczęliśmy od zabaw towarzyskich w salach. Dzieci dobrze siebie poznały i znakomicie się razem bawiły. Nawiązały się też nowe przyjaźnie a nawet i nowe sympatie. Wśród całej gamy zabaw znalazły się: zabawa z instrumentami perkusyjnymi do utworu – taniec turecki, impresja ruchowa – „Jan Sebastian Bach”, zabawa z gazetami do utworu „Marsz Torreadora” oraz „Kim jestem?”, „Kalambury” czy inne zabawy kołowe.
   
Witaj przygodo!!!
   
Wyposażeni w przewodniki, mapy Krosna, ruszyliśmy w poszukiwaniu ciekawostek naszego miasta. Dotarliśmy do Krośnieńskiego Rynku, otoczonego urokliwymi kamieniczkami. Z przewodnika dowiedzieliśmy się, że najstarsza z nich pochodzi z XV wieku i nazywana jest Wójtowską. Zachował się tu zabytkowy renesansowy portal oraz rozległe podcienia. Odkryliśmy je również w wielu innych kamienicach. Poznaliśmy także historię tego miejsca - niegdyś było to miejsce, gdzie kupcy rozkładali swoje kramy. Dziś okupują je lokalne knajpki i restauracje. Szczególnie malowniczo prezentuje się rynek wieczorami, kiedy odpowiednio podświetlone kamienice, oraz widoczna z tyłu dzwonnica przy kościele farnym tworzą niepowtarzalny klimat.
 


By poznać siebie i umieć odpowiedzieć sobie na pytanie „kim jestem”, musimy także wiedzieć w jakim mieście mieszkamy, żyjemy, zawieramy przyjaźnie, uczymy się - musimy też poznać jego historię. Dlatego, też dla dzieci była to cenna lekcja historii, którą wspólnie poznawały i wzbogacały.


Dzień IV –– 11.07.2013r.- Czwartek  Aktywność fizyczna, zwłaszcza w miejscu do tego przystosowanym, na świeżym powietrzu i w gronie rówieśników, należy do ulubionych zajęć naszych dzieci.

Taki też był kolejny dzień półkolonii w Oratorium „Twój Dom”. Plac Zabaw przy Szkole Podstawowej nr 14 stał się miejscem dziecięcej radości, uśmiechu i zadowolenia z zabawy.  

Nic ich nie powstrzymało przed spontaniczną zabawą na placu zabaw, gdzie mogli wspinać się na drabinki czy kręcić na karuzeli. Stworzony specjalnie dla dzieci, bezpieczny oraz dostosowany do oczekiwań i potrzeb, plac zabaw służył rozwojowi zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu wychowanków.

Dzieci trenowały nie tylko swoje ciało, ale również umiejętności społeczne: ucząc się stać w kolejce do zjeżdżalni, wymieniać się foremkami czy wspólnie wprawiać w ruch karuzelę. To trening współpracy, kreatywności, no i współzawodnictwa.
   


Wspólna zabawa z rówieśnikami na placu wyposażonym w atrakcyjne sprzęty sprawiła dzieciom wiele radości, ale, co jest niezwykle istotne, przyczyniła się również do ich rozwoju fizycznego.

Co dzieci znalazły na placu zabaw?

  • PIASKOWNICĘ – najmłodsze dzieci podczas zabawy w piasku rozwijały zmysł dotyku, a rozmaite wyzwania np. przewracanie do góry dnem wypełnionych foremek, pozwalało doskonalić precyzję i koordynację ruchów. To była wspaniała zabawa!!!
  • KARUZELA TARCZOWA, która np.: pomaga rozwijać zmysł równowagi oraz koordynację. Wychowawcom od samego patrzenia na wirujące na niej dzieci kręciło  się w głowie. Ale nie naszym dzieciom.
  • HUŚTAWKĘ WAŻKĘ - podczas zabawy na huśtawce dzieci miały możliwość doskonalić koordynację ruchów i utrzymywania równowagi a dodatkowo poznawały nowy wymiar własnego ciała – ciężar.
  • HUŚTAWKĘ KLASYCZNĄ
  • BUJAKI NA SPRĘŻYNIE – dzieci je uwielbiają, bo nie dość, że mogą się na nich kołysać, to w dodatku same są sprawcami tego ruchu. W zabawnej formie od razu nasuwają się skojarzenia ze szczęśliwym okresem dzieciństwa.
  • ZJEŻDŻALNIE – dzieci miały niesamowitą frajdę ze zjeżdżania w pełnym pędzie
  • ZESTAW GIMNASTYCZNO – SPRAWNOŚCIOWY - cały układ zachęcał dzieci do odkrywania nowych sposobów pokonania całej struktury i ćwiczenia siły mięśni całego ciała i pobudzał wyobraźnię.
Najmłodszym dzieciom podczas zabawy towarzyszyli opiekunowie, asekurując bezpieczne korzystanie z huśtawki, starsze dzieci  same próbowały swoich sił, wdrapując się po drabince na szczyt.

Dzień V– 12.07.2013r -Piątek.

 


J
uż od rana wszystkie dzieci przygotowywały się do konkursu karaoke, wybierały utwory, które będą prezentowały i zapisywały się na listę u wychowawców. Po śniadaniu rozpoczęły się przygotowania związane  z charakteryzacją wykonawców – MAŁYCH GWIAZD ESTRADY.
   
Konkurs karaoke poprowadziła pani Justyna w specjalnie przygotowanej sali, a w jury zasiedli pani Ania, pani Asia oraz brat Bartłomiej.
   
Radości było co niemiara, publiczność pomagała wykonawcom, wspólnie z nimi  śpiewając. Każdy wykonawca po występie został nagrodzony gromkimi brawami. Jury miało wiele pracy a obrady przebiegały bardzo burzliwe,  ponieważ każdy uczestnik włożył wiele przygotowań w swój występ.

I miejsce Kinga Oszal
               Miłosz Panczuk
               Klaudia Kolanko
              Patrycja Zborowska


II miejsce Julia Guzik
                Adam Szymański
                Hanna Grzeszek

III miejsce Jan Januszewski
                 Julia Bik


Na zakończenie konkursu  wspólnie bawiliśmy się przy piosence pt. ,,Jagódki”. To był naprawdę WSPANIAŁY DZIEŃ.

Pełen atrakcji, gier, konkursów, zabaw sportowych, zajęć na świeżym powietrzu, ćwiczeń rozwijających zainteresowania, talenty i wiedzę, z pysznymi śniadankami i obiadkami – był pierwszy tydzień letnich półkolonii w naszym Oratorium „Twój Dom”.

Dzień VI– 15.07.2013r. - Poniedziałek

plim, plim, plum, plum, tralala,
Ola dziś parasol ma.
Ma kalosze pelerynę
i zadowoloną minę.
Słucha jak muzyka gra
plim, plim, plum, plum, tra, la, la.


W poniedziałek 10 lipca z powodu niesprzyjającej aury, pozostaliśmy    w domu. Popadało nam dziś i nie mogliśmy wyjść na spacer ani na plac zabaw. Wcale jednak nie nudziliśmy się. O nie, nie !!! Dzieci  zmieniły  atmosferę na radosną i pogodną. Tego dnia na buziach wszystkich półkolonistów zagościł uśmiech. Stało się to za sprawą wielu różnorodnych atrakcji przygotowanych przez wychowawców. Dzieci aktywnie uczestniczyły w konkursie wiedzy o warzywach  i owocach p.n. „W królestwie owoców i warzyw”. Półkoloniści mieli możliwość udziału w rozmaitych konkurencjach i wykazali się znajomością warzyw i owoców, pochodzenia i właściwości produktów spożywczych, zasad komponowania pełnowartościowych posiłków oraz... wrażliwością zmysłu smaku.
   


Naszym małym uczestnikom gratulujemy wiedzy, umiejętności współpracy w grupie i przestrzegania zasad fair play!.
 
Nie zabrakło też wesołych zabaw, pląsów, tańców integracyjnych, swobodnych improwizacji tanecznych do muzyki dyskotekowej: „Mambo”, „Czarne oczy”, „Ona tu jest”, „Waka, Wak”, zabaw paluszkowych z wykorzystaniem wiersza „Nasze dłonie”, „Lustro i cień”. Zabaw twórczych z gazetami - rytmiczne darcie gazet przy muzyce Czajkowskiego. Zajęcia przebiegały w formie radosnej, spontanicznej zabawy  z tańcem.
   
Po obiedzie przyszedł czas na  działanie plastyczne. Spotkaliśmy się wszyscy na holu z którego uczyniliśmy pracownię plastyczną. Muzą do działania twórczego uczyniliśmy piosenkę Mała Syrenka „Na morza dnie” i taki też był temat naszych prac.  

To jasne, że wodorosty 
Najlepsze u obcych są
 Chcesz przenieść się tam na górę
 Lecz wielki popełniasz błąd

Rozejrzyj się wokół siebie
 Bo tutaj na morza dnie
 Cudownie jest, proszę ciebie
 Gdzie lepiej być może, gdzie?
 Na morza dnie!
 Na morza dnie!

   
A bł. ks. Bronisław Markiewicz patrzyła na nas z nieba z uśmiechem i radością, podziwiając nasze twórcze talenty.
    
Po mino deszczu, który padał i padał i wcale nie chciał przestać, dzień był bardzo udany, bogaty w przeżycia estetyczne, a przede wszystkim radosny, ponieważ byliśmy RAZEM.


Dzień VII – 16.07.2013r.- Wtorek


 
W kolejnym dniu wakacji, 11 lipca zaraz po śniadaniu wyruszyliśmy  na wycieczkę, celem zgłębienia wiedzy o historii i obrzędach Klasztoru Ojców Franciszkanów w Krośnie przy ul. Franciszkańskiej, nieopodal rynku. Po wspólnej modlitwie, brat Bartłomiej przybliżył nam postać św. Franciszka z Asyżu oraz historię Zakonu. Zapoznał nas również z losami Anny  i Stanisława Oświęcimów,  z którymi wiąże się jedną z krośnieńskich legend.
 
Zwiedziliśmy tzw. "kaplicę miłości" (kaplica Oświęcimów) pw. Najświętszej Maryji Panny i św. Stanisława ze Szczepanowa budowaną  od  2 maja 1647 r. do  8 października 1648r. według projektu mediolańczyka Wincentego Petroniego.                         Dowiedzieliśmy się również, że  w kaplicy znajduje się  sztukateria włoskiego mistrza Giovanniego Battistay Falconiego. Na ścianach obrazy Oświęcimów i ich rodziców: ojca Floriana Oświęcima i jego żon: Barbary z Szamotów Oświęcimowej, Reginy ze Śląskich oraz Jana Oświęcimia podstarościego, podczaszego bielskiego i sędziego sanockiego. W budynku przy głównym ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej Murkowej, koronowany w 2010 oraz obraz Wskrzeszenia Petrowina przez św. Stanisława.
   
To była piękna lekcja historii, która zapewne na długo pozostanie w naszej pamięci, chociażby ze względu na poruszającą legendę o  „Miłości, której śmierć nie przerwała”.
   
Na udanych półkoloniach nie możne zabraknąć aktywnych form spędzania czasu, więc kolejnym etapem naszej wędrówki była plaża na rynku. Dzieci aktywnie wzięły udział w konkursie na najciekawszą rzeźbę z piasku. W działaniu wykazały się dynamizmem twórczym i fantazją. Rzeźby były po prostu WSPANIAŁE.
   
Rozegrane zostały również zawody drużynowe gry w piłkę siatkowa i plażową.  Wszyscy miło spędziliśmy dzień – zdobyliśmy nową wiedzę, jesteśmy mądrzejsi no i sprawniejsi fizycznie.


Dzień VIII – 17.07.2013r.- Środa W środę 17 lipca w Szkole Podstawowej Nr 14 w Krośnie miało miejsce wielkie sportowe wydarzenie -  Olimpiada Sportowa pod hasłem „Sprawnym być to podstawa - olimpiada to zabawa” zorganizowana dla dzieci przebywających na półkolonii w Oratorium „Twój Dom”. Głównym celem zorganizowania zmagań sportowych była: popularyzacja „małego sportu” poprzez zabawę, integracja dzieci, nauczycieli i rodziców.
   
Impreza rozpoczęła się od złożenia przyrzeczenia sportowego. Dzieci obiecały zdrową rywalizację  i dobrą zabawę.

Wszyscy zawodnicy złożyli uroczystą przysięgę:


Obiecuję wykonywać
Wszystkie zadania uczciwie
Nie popychać się
Nie okłamywać
Nie płakać
Jeżeli nie uda mi się wygrać
Obiecuję , że będę się starać
Wykonywać wszystkie zadania
Do końca i dokładnie


Podczas olimpiady każde dziecko miało możliwość sprawdzić swoje predyspozycje sportowe w różnych konkurencjach sportowych. Nasze dzieci były bardzo przejęte wyruszając zaraz po śniadaniu  na miejsce olimpiady.
 
Wychowankowie z wielką radością i zaangażowaniem brały udział we wszystkich konkurencjach: biegały, rzucały woreczki na odległość, zbierały woreczki na czas, celowały do bramki, brały udział w sztafecie z przekazywaniem sobie pałeczki. Dla starszych dzieci był slalom,  przekazywanie sobie piłki górą, bieg na czas.
 


Wszyscy świetnie się bawili uczestnicząc w poszczególnych konkurencjach. Liczyła się radość i zabawa, a także fakt, że nie jest ważne, które miejsce zajmiemy, lecz to, że możemy brać udział w sportowej zabawie razem z innymi kolegami i koleżankami. Wszystkie grupy otrzymały  dyplomy. Olimpiadę zakończono wzajemnymi gratulacjami, wspólną piosenką i zabawą.
 
Cieszymy się, że ucząc dzieci zdrowej rywalizacji, promujemy także zdrowy styl spędzania wolnego czasu oraz dostarczamy im radości i satysfakcji z możliwości uczestnictwa w różnorodnych konkurencjach sportowych.

 

Dzień IX – 18.07.2013r.- Czwartek


 

W kolejnym dniu letnich półkolonii, 18 lipca po bloku wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych, zajęciach edukacyjnych oraz śniadaniu, udaliśmy się na otwarty basen Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji –  przy ul. Bursaki. Zajęcia na basenie były doskonałą zabawą dla dzieciaków.  Dzieci pod czujnym okiem instruktora aktywnie spędziły czas, pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, bawiąc się.
   
Po powrocie do Oratorium  spotkaliśmy się z  p. Agatą Jezierską, wolontariuszką „Marzycielskiej Poczty” z Krosna. Jako Oratorium „Twój Dom” zostaliśmy zaproszeni do udziału w ogólnopolskiej akcji, która polega na pisaniu listów do chorych dzieci. Spotkaliśmy się w tym dniu, aby napisać jak najwięcej listów do chorych dzieci z Marzycielskiej Poczty, która rozpoczęła swoje działanie w roku 2009.
   
Pani Ania zapoznała uczestników półkolonii z profilami dzieci, którym pomaga „Marzycielska Poczta”. Podkreśliła również, iż „my spędzamy beztroski czas wakacji na bawiąc się, ale niestety nie wszystkie dzieci tak mogą. Są  takie, które ze względu na stan swojego zdrowia muszą przebywać w domu, w ośrodkach opieki, szpitalach czy hospicjach. To właśnie IM musimy przyjść z pomocą.”

Dzieci pisały listy i komponowały laurki dla wybranych przez siebie chorych dzieci z którymi łączyły je wspólne zainteresowania.


Powstały piękne listy i laurki dla:


Patrycji
 


Patrycja cierpi na dziecięce porażenie mózgowe. Dziewczynka rehabilituje się od trzeciego miesiąca życia, a każdy jej dzień wypełniony jest ćwiczeniami usprawniającymi. Chociaż Patrycja nie mówi i nie porusza się, jak każde dziecko tęskni do rówieśników, do wspólnych zabaw. Wierzymy, że z Naszą pomocą jej świat stanie się ciekawszy i bardziej kolorowy.

Marcina
 10-letni Marcin cierpi na nowotwór złośliwy. Gdy w październiku zeszłego roku po dwóch latach Marcinek zakończył leczenie i rozpoczął nowe życie, w grudniu choroba ponownie zaatakowała powodując przerzuty do kości i wątroby. Marcin bardzo ciężko teraz znosi wyjazdy do szpitala, dlatego każde słowo wsparcia jest na wagę złota.


Tobiasza
 


Tobiasz ma siedem lat i marzy o zostaniu paleontologiem. Dokładnie w dniu trzecich urodzin zdiagnozowano u niego białaczkę limfoblastyczną, która odizolowała go od rówieśników. Dodatkowe powikłania po leczeniu i obniżona odporność nie pozwalają chłopcu powrócić do zabaw z kolegami, dlatego tak bardzo potrzebuje pocztowych przyjaciół. Jesteśmy pewni, że nasze listy rozjaśnią jego codzienność.

Tomka
 


Tomek, choć ma dopiero sześć lat, doskonale wie jak dzielnie walczyć z białaczką. W wieku dwóch lat trafił do kliniki onkologicznej, gdzie przeszedł ponad dwuletni cykl chemioterapii. Niestety choroba spowodowała opóźnienie rozwoju, dlatego chłopiec wymaga stałej rehabilitacji. Tomkowi bardzo potrzebne są słowa wsparcia, które zmotywują go do dalszej walki –
NIE PODDAWAJ SIĘ !!!

Julii

 


Julia to podopieczna Pomorskiego Hospicjum dla dzieci, która dotknięta jest chorobą mitochondrialną z manifestacją wielonarządową. Mimo, że jest to choroba nieuleczalna, Julka stara się cieszyć życiem, przez co znajomi nazywają ją
Wielką Wojowniczką. Ze względu na liczne schorzenia dziewczynka ma ograniczony kontakt z dziećmi, dlatego każdy wysłany list będzie dla Julii wielką radością.

Martynki
 


Martynka urodziła się z zespołem wad wrodzonych kostno stawowych, które w pewien sposób ograniczają jej samodzielność. Mimo swojej niepełnosprawności pozostaje pogodnym, pełnym pasji dzieckiem. Czyta, rysuje, od kilku lat zbiera kartki pocztowe. Nasze przesyłki na pewno uszczęśliwią dziewczynkę i dodadzą jej sił w codziennej, żmudnej rehabilitacji.


Aleksandry
 


Olinek Mukolinek, bo tak pieszczotliwie mówią o dziewczynce przyjaciele, zmaga się z nieuleczalną chorobą jaką jest mukowiscydoza. Mimo że Ola ma dopiero sześć lat, bardzo boi się samotności związanej z pogarszającym się stanem zdrowia. Mamy nadzieję, że dzięki nasze listy wywołają uśmiech na jej twarzy.


Ewa
 


Dziesięcioletnia Ewa, u której zdiagnozowano przepuklinę oponowo-rdzeniową uwielbia niespodzianki w postaci przesyłek pocztowych. Czytanie listów jest dla dziewczynki odskocznią od świata choroby, dlatego zdaniem mamy Ewy, Marzycielska Poczta będzie idealnym lekarstwem na wszelkie smutki.

I wielu, wielu innych dzieci. Dzień X – 19.07.2013r.- PiątekW ostatnim dniu półkolonii, 18 lipca zaraz po śniadaniu udaliśmy się do kina na film pt. „Uniwersytet potworny" w 3D

Dowiedzieliśmy się, żeby straszyć, nie wystarczy urodzić się potworem ani zaczepnie szczerzyć kłów. Według nowej produkcji wytwórni Disneya, straszologia to rozległa wiedza akademicka, a przyswojenie jej podstaw wymaga kilku lat spędzonych na uniwersytecie i wielu pomyślnie zdanych egzaminów.

Główny bohater filmu Mike Wazowski, sympatyczny, choć  z wyglądu niepozorny potwór, ma to szczęście, że dostał się na studia, o których marzył. O swojej przyszłości myśli bardzo poważnie, dlatego gdy inni imprezują i starają się o miejsca w prestiżowych bractwach, on z zapałem oddaje się nauce, każdy wieczór spędzając nad książkami. Niestety, jego droga do upragnionego zawodu okazuje się długa  i kręta. Cóż z tego, że uczy się wzorowo, skoro już na pierwszym egzaminie apodyktyczna pani dziekan zakazuje mu wstępu na zajęcia, wyrokując, że Mike nie ma fizycznych predyspozycji do bycia straszakiem. Jedyny sposób, by dowieść, że pani profesor jest w błędzie, to zwyciężyć w studenckich zawodach straszenia. Zadanie jest więcej niż trudne, bo do konkurencji stają najlepsi. Niecieszący się towarzyskim powodzeniem Mike ma tylko jedno wyjście: zebrać drużynę uczelnianych nieudaczników i wytrenować ich tak, by szansa na puchar stała się realna. Czy to karkołomne przedsięwzięcie może w ogóle się powieść?
  
 "Uniwersytet Potworny" to sympatyczny film, który bawiąc, daje do myślenia. My, dorośli, doskonale wiemy, że życie studenta bywa czasem potworne, a o tym, czy ze zmagań z edukacją wyjdziemy zwycięscy, decyduje tylko nasza determinacja. Tematem filmu było ściganie własnych pragnień poprzez upór, trud, wysiłek i granie według przepisów. Dla dzieciaków to oczywista lekcja, ale i niektórym dorosłym warto byłoby przypomnieć, że marzenia wciąż mogą się spełnić, jeśli na nie zapracujemy.
   
Po obiedzie odbyło się uroczyste zakończenie półkolonii letnich. Tegoroczne półkolonie w Oratorium „Twój Dom” miały program bardzo zróżnicowa i niezwykle atrakcyjny. Skierowany był on nie tylko do dzieci uczęszczających do Oratorium, ale też do wszystkich dzieci z terenu miasta Krosna, które pozostały w domu. Dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody. Na zakończenie pólkolonii nie zabrakło ciepłych słów podziękowania od rodziców i dzieci oraz kolorowych laurek dla ks. Józefa – dyrektora Oratorium oraz wychowawców.Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom”
dziękuje serdecznie za okazane wsparcie finansowe na realizację półkolonii w okresie wakacyjnym dla dzieci Władzom Gminy Miasta Krosna i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz za tak  liczny udział dzieci we  wszystkich zajęciach i wydarzeniach kulturalnych w czasie wypoczynku letniego, za zaufanie jakim  obdarzyli nas zarówno rodzice, przyprowadzając swoje pociechy jak i same dzieci, chętnie i z nieukrywaną radością przychodzące do naszej placówki.

Dziś serce moje radość wypełniła
i kolorem tęczy dusza się rozlśniła,
bo widzę jak wielu jest cudownych ludzi
i jak dobroć, miłość się do życia budzi.

Tak wiele jest ciepła w każdym Waszym słowie
i nikt nie zaprzeczy, jak tak się wypowiem,
iż mnóstwo przyjaznych tu dusz napotkałam
i dużo wspaniałej energii dostałam.

Dziś dla Was w podzięce pisze tych słów parę,
abyście wiedzieli, że i ja ma wiarę
i w każdym człowieku szukam pięknej strony,
bo człowiek jest z miłości do miłości stworzony.

DZIĘKUJEMY !!!
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin