chmuryl
chmuryp

EUROPEJSCY SAMORZĄDOWCY - Z WIZYTĄ W ORATORIUM
W dniach 22 - 25 sierpnia 2013 r. w Krośnie odbywał się Europejski Kongres Samorządowy. W Kongresie wzięły udział delegacje z włoskiego miasta Gualdo Tadino, słowackiego miasta Kosice, niemieckiego miasta Marl oraz węgierskiego miasta Sarospatak.
P
rojekt „Europejski Kongres Samorządowy” realizowany jest przez Gminę Krosno, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.

 


Zaproszeni goście zapoznali się z funkcjonowaniem społeczeństwa obywatelskiego w Krośnie. Odwiedzili: Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, Świetlicę Środowiskową w Ogródku Jordanowskim, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież "Oratorium Twój Dom".
   


Dnia 23.08.2013 r. gościliśmy w naszym Oratorium Delegację Europejskich Samorządowców. Priorytetem naszej placówki jest wychowanie w duchu uniwersalnych wartości takich np.  jak tolerancja wobec innych kultur ale też ciekawość świata i chęć poznawania ludzi. Dlatego bardzo ucieszyliśmy się z wizyty Gości z Włoch, Słowacji, Węgier oraz Niemiec.
   


Przybyłych Gości serdecznie powitaliśmy opowieścią ruchową do wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. W pięknej scenerii ogrodu z kwiatami i warzywami dzieci za pomocą ruchu, gestu i mimiki twarzy odgrywały słowa czytane przez narratora – brata Bartłomieja. Bohaterem opowieści ruchowej był dziadek, który zasadził rzepkę. Codziennie chodził zaglądać na rzepkę i bardzo o nią dbał. Wyrosła zdrowa i duża, więc gdy nadszedł czas, dziadek chciał ją wyrwać na obiad. Niestety, nie był w stanie tego zrobić sam. Zawołał do pomocy babcię. We dwoje też nie potrafili tego dokonać. Tak rozpoczął się łańcuszek wzajemnej pomocy i wspólnego wysiłku. Każdy poproszony o pomoc prosił następnie o pomoc swojego znajomego i począwszy od babci, którą poprosił o pomoc dziadek, poprzez wnuczka, szczeniaczka Mruczka, kota Kicię, po kurkę, gąskę, żabkę, kawkę, boćka – wszyscy stawali jeden za drugim i ciągnęli z całych sił osobą (zwierzę) stojące przed nim. Na okres pracy zwierzęta zapomniały o swoich wrogach i sympatiach, porzuciły też własne zajęcia. Pies i kot nie lubią się za bardzo, bocian normalnie zjadłby żabę, a mimo to w opowieści skupiają się nie na sobie, ale na pomocy dziadkowi. W końcu wspólnymi siłami rzepka została wyrwana. Ciągnący tak się zapierali, że gdy korzenie rzepy puściły, upadali jeden na drugiego. Mali aktorzy w piękny sposób oddali sens utworu, którego głównym przesłaniem była WZAJEMNA POMOC I ZAUFANIE. Musimy zawsze pamiętać, że kiedy ktoś potrzebuje pomocnej dłoni - jest ona na końcu naszego ramienia. Pierwsza jest po to aby pomagać sobie, druga, żeby pomagać innym.Następnie ksiądz Józef zapoznał Gości z Misją i Wizją  placówki, strukturami organizacyjnymi i zaprosił do zwiedzania sal dydaktycznych, pracowni zainteresowań oraz uroczystego wpisu do kroniki Oratoryjnej.
   


Ks. Józef wraz z dziećmi zaprosił delegatów państw UE na  lunch. Wśród dań znalazły się tradycyjne potrawy włoskie, niemiecki, węgierskie  a przede wszystkim pyszne polskie smakołyki.Na zakończenie miłego spotkania, które z pewnością zaowocuje na przyszłość, każdy z Gości obdarowany został anielskim prezencikiem w postaci ANIOŁKA, który stał się symbolem  – Oratorium „Twój Dom”przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin