chmuryl
chmuryp

WĘDRÓWKI PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJDzieci Gościły
Prezydenta Miasta Krosna

   
13.09.2013r. na zaproszenie ks. Józefa do Oratorium „Twój Dom” przybył Prezydent Miasta Krosna Bronisław Baran, który przeczytał dzieciom bajkę pt. „Biały wróbel” pochodzącą  z Holandii. Spotkanie odbyło się w ramach programu  „Jak baśniami Europę budować”.

…Zdarzyła się kiedyś dziwna rzecz: wykluł się z jajeczka
biały wróbel.
Kiedy podrósł, okazało się, że jest bardzo dzielny
i ładniejszy od szarych. Ale tamtym się nie podobał, bo był
inny niż one. Wcale nie chciały się z nim zadawać.
Jak tu żyć bez PRZYJACIÓŁ? Biały wróbel poleciał
do niedźwiedzia i zapytał:
— Misiu, czy chcesz być moim przyjacielem?
— Nie potrzebuję żadnego, sam jestem sobie przyjacielem
— mruknął niedźwiedź.
Wilk też nie chciał, jeszcze zęby wyszczerzył…


Baśń pt. „Biały wróbel” to opowieść o poszukiwaniu prawdziwego Przyjaciela, który nie pytając o powód  smutku, potrafi sprawić, że znów wraca radość. To baśń o wielkiej sile przyjaźni dwóch nieakceptowanych przez inne zwierzęta istot: białego, odrzuconego przez szarych braci wróbla oraz starego, zniedołężniałego, wyrzuconego przez człowieka psa.  Przyjaciela ma się po to by troszczył się o nas, a on ma nas byśmy troszczyli się o niego. Nie dostaliśmy życia po to, by poznać się na wylot, lecz by sobie nawzajem ufać i pomagać. Po co żyjemy, jeśli nie po to, by życie czynić łatwiejszym dla siebie nawzajem? Kiedy przyjaciel o coś prosi, to jutro dla nas nie powinno istnieć. Ktoś, kto wie, jak oddać życzliwość, której doświadczył, musi być przyjacielem ponad wszelką cenę tak jak był Nin „Biały wróbel”. PRZYJACIEL  to ktoś, kto przychodzi, gdy cały świat odchodzi. Bo przyjaciele trzymają się zawsze razem  i są razem w świetle radości i w cieniu kłopotów.
   


Dzieci uważnie śledziły losy głównego bohatera bajki- Białego wróbla     i z wielkim zaangażowaniem oglądały kolorowe ilustracje, przybliżające świat bajek. Po lekturze odpowiadały na zadawane pytania przez Pana Prezydenta dotyczące treści bajki. Następnie poprzez działanie plastyczne stworzyły książeczkę o niezwykłej historii Białego wróbla i poszukiwaniu PRZYJAŹNI będącej jak most przerzucony przez rzekę dzielącą dwa brzegi.                             
   


Baśń ta pięknie pokazuje, że nawet maleńki wróbelek potrafi w imię PRZYJAŹNI do chorego psa znaleźć w sobie tyle siły i sprytu, by pokonać okrutnego człowieka.
   


Dzieci z radością nagrodziły Pana Prezydent brawami za pięknie przeczytaną baśń o delikatnym darze jakim jest PRZYJAŹŃ. Złożyły imieninowe życzenia oraz wręczyły kwiaty.
  

 
Następnie pani Ania zaprosiła wszystkie dzieci do zabawy ruchowej „Tulipan”.  Dzieci w rytm dzwonków podnosiły się, rozwijając płatki, stając na palcach – modelując ciało na kształt tulipana. Zabawę powtórzyliśmy dwa razy.
    


A na podwieczorek dla wszystkich dzieci były kanapki z różnymi gatunkami sera żółtego.

Przyjaciel, to źródło Nadziei,
która orzeźwia na pustyni zwątpienia
Przyjaciel, to pokarm Wiary,
która daje siłę, by wciąż powstawać, żeby innym dawać Miłość i Przyjaźń, Dobro i Piękno, Szczęście i Sens Życia.


Serdecznie dziękujemy Prezydentowi Miasta Krosna Bronisławowi Baran za wspaniałe spotkanie, pełne radości, PRZYJAŹNI oraz  za dodanie nadziei w rozwój zainteresowań, zdolności i uzdolnień tym, którzy potrzebują jej najbardziej.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin