chmuryl
chmuryp

WĘDRÓWKI PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ 


PTAK Z KRÓLESTWA TĘ
CZY
  

26.09.2013r. na zaproszenie ks. Józefa do Oratorium „Twój Dom” przybyła p. Julita Jaśkiewicz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Wydziału Zdrowia w Krośnie, która przeczytała dzieciom bajkę pochodzącą z Irlandii pt. „Ptak z królestwa Tęczy”.
Spotkanie odbyło się w ramach programu  „Jak baśniami Europę budować”.


   
Chyba wszystkie dzieci lubią słuchać bajek, opowieści, mniej lub bardziej tajemniczych historii z różnych stron świata. Czytając określone bajki, możemy pomóc naszym wychowankom w wielu trudnych sytuacjach emocjonalnych a także pobudzić ich wyobraźnię i myślenie twórcze. Nicią przewodnią podejmowanych historii jest budowanie mostów międzyludzkich i międzykulturowych.W
zruszające opowieści o przyjaźni, miłości, odwadze i poświęceniu z różnych kultur, wspierają naszych wychowanków w ich rozwoju.
Jak to działa?


Dziecko, poznając historię bohatera, który znajduje się w podobnej do niego sytuacji, ma możliwość lepszego zrozumienia swojego położenia i tego, co się z nim dzieje. Bajka, historia, opowieść daje też informację, jak można poradzić sobie z konkretnym problemem lub tym, co dzieje się w naszym sercu .Dlaczego to działa?


Bo głośne czytanie bajek pomaga, wspiera i wzmacnia dzieci. Daje im inną, nową perspektywę widzenia siebie i świata, porządkowania pojęć o świecie, wzbogaca zasób pojęciowy, budzi zainteresowania poznawcze, rozbudza ciekawość i pomaga zrozumieć siebie i innych. I na tym nam głównie zależy.
   


D
zieci uważnie śledziły losy głównego bohatera bajki i z zaciekawieniem oglądały kolorowe ilustracje, przybliżające świat kultury irlandzkiej. Po lekturze aktywnie odpowiadały na zadawane przez Panią Dyrektor pytania dotyczące trzech synów potężnego władcy z królestwa Tęczy. Następnie poprzez działanie plastyczne z wykorzystaniem pasteli namalowały według własnego pomysłu „tęczowego ptaka”.                            

   


D
zieci nagrodziły Panią Dyrektor – Julitę Jaśkiewicz brawami za pięknie przeczytaną baśń.  Wręczyły kwiaty i podziękowały za poświęcony czas.

   


N
astępnie panie wychowawczynie zaprosiły wszystkie dzieci do  irlandzkiej zabawy bieżnej „Zamki i księżniczki”. Zaproponowały naukę podstawowego kroku tańca irlandzkiego oraz słuchanie irlandzkiej muzyki. Na zakończenie spotkania irlandzkiego opowiedziały legendę o św. Patryku, który wypędził z Irlandii bardzo niebezpieczne zwierzęta – węże.

    Był to dzień pełen wrażeń i wspaniałej zabawy z kulturą Zielonej Wyspy.Serdecznie dziękujemy Pani Julicie Jaśkiewicz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Wydziału Zdrowia w Krośnie za wspaniałe spotkanie, pełne radości, PRZYJAŹNI za dodanie nadziei w rozwój zainteresowań dzieciom, które są prawdziwymi obserwatorami tego świata.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin