chmuryl
chmuryp

ŚLADAMI IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

Wycieczka Śladami Ignacego Łukasiewicza była dla nas niezwykłą podróżą w przeszłość, do czasów, w których swój początek wziął przemysł górniczy i naftowy.

Dnia 8 października 2013 r. całą społecznością oratoryjną wraz z opiekunami i księdzem dyrektorem wyruszyliśmy na wycieczkę śladami Ignacego Łukasiewicza do pierwszej kopalni ropy naftowej na świecie w Bóbrce.
   
Po przyjeździe na miejsce po Skansenie - Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza oprowadził nas bardzo miły przewodnik. Dowiedzieliśmy się, że Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce mieści się na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej. Mogliśmy zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, zobaczyć jak wyglądały XIX wieczne szyby naftowe (kopanki) oraz pospacerować pięknymi alejkami pośród lasu.Co zobaczyliśmy w Muzeum Przemysłu Naftowego im. Ignacego Łukasiewicza:

•    obelisk ufundowany w 1872 r. przez Ignacego Łukasiewicza w miejscu zwanym Wrzanka,
•    kopankę Franek, wykonaną ręcznie około 1860 roku do głębokości 50 m,
•    kopankę Janina, ręcznie wykopaną do głębokości 132 m, a następnie pogłębioną wiertnicą ręczną do głębokości 250 m, do dziś jest eksplo¬atowana przy użyciu pompy wgłębnej. Obecnie uzyskuje się z niej jeszcze od 50 do 100 kg ropy na dobę,
•    warsztat mechaniczny z 1864 roku, o konstrukcji drewnianej, który służył do obsługi wierceń metodą udarową,
•    tzw. Dom Łukasiewicza z 1865 roku w którym podziwialiśmy m.in. kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną,
•    drewnianą kuźnię kopalnianą z 1856 roku we wnętrzu, której znajdowały się dwa paleniska zbudowane z cegły, podsycane za pomocą skórzanego miecha z lat 1890-95, wyposażoną  w stare narzędzia kowalskie,
•    zrekonstruowaną wiertnicę ręczną z 1862 roku, służącą do wiercenia metodą udarową płytkich otworów,ponad to w Muzeum podziwialiśmy liczne eksponaty, związane m.in.  z geologią, górnictwem naftowym, przemysłem rafineryjnym i petrochemicznym, czy gazownictwem ziemnym, urządzenia, budowle, narzędzia oraz czynne do dziś otwory ropne.
   

Z dużym zainteresowaniem  zwiedzaliśmy Skansen  położony na ogromnym terenie, czemu nie ma się co dziwić zważywszy na gabaryty niektórych eksponatów. A były tam szyby naftowe, urządzenia wiertnicze, transportowe dla ropy naftowej i gazu. Mnóstwo przyrządów pomiarowych oraz tzw. drobnicy czyli gazomierzy, manometrów oraz takich urządzeń, których przeznaczenie (dla laika) byłoby zapewne tajemnicą - gdyby nie bardzo czytelne tablice, z ciekawie przekazanymi informacjami. To niesamowite móc zobaczyć miejsce w którym nafta zmieniła oblicze świata.
 

 
Ciekawą też częścią Skansenu są dwa nowe budynki, w kształcie ogromnych zbiorków do przechowywania gazu ziemnego. Mieści się tam część multimedialna. Mogliśmy więc uczestniczyć w wirtualnej wycieczce do całkiem współczesnej rafinerii. Obejrzeć wirtualnie sieć gazociągów przesyłowych na terenie Polski a także zawędrować do „wnętrza ziemi” prawie ...dosłownie , ponieważ krętymi schodami udaliśmy się kilka kondygnacji w dół. A tam czekały niespodzianki w postaci pokazów multimedialnych. Obrazowały one, jak przed milionami lat powstawały surówce naturalne ziemi. Niesamowite wrażenie!!!
 

   
Po zwiedzeniu  Skansenu przyszedł czas na odpoczynek przy ognisku z kiełbaskami. Posileni a przede wszystkim wzbogaceni informacjami o miejscu pozwalającym lepiej poznać mechanikę działania przemysłu naftowego oraz zrozumieć niebagatelny dorobek cywilizacyjny polskich uczonych i nafciarzy wróciliśmy do Oratorium. To była wspaniała lekcja historii. DZIĘKUJEMY !!!

Warto wiedzieć

Jan Józef Ignacy Łukasiewicz (ur. 8 lub 23 marca 1822 w Zadusznikach, zm. 7 stycznia 1882 w Chorkówce) – polski chemik, farmaceuta i przedsiębiorca, wynalazca lampy naftowej, twórca przemysłu naftowego; rewolucjonista i działacz niepodległościowy. Pochodził ze zubożałej rodziny szlacheckiej herbu Łada.

Jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści jakie daje ropa naftowa. Był również wielkim społecznikiem. Propagował zakładanie sadów, budowę dróg i mostów, szkół, szpitali itd., finansując wiele inicjatyw z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem w regionie, tworzył kasy zapomogowe i fundusze emerytalne. Szeregowi pracownicy nazywali go ojcem Ignacym.  Dążył do rozwoju rodzącego się tam przemysłu naftowego nie skupiając go całkowicie w swoich rękach, lecz namawiając i pomagając w tworzeniu również innych firm.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin