chmuryl
chmuryp

„Jak baśniami Europę budować”.0
7.11. 2013r.
na zaproszenie ks. Józefa do Oratorium „Twój Dom” przybył Zastępca Prezydenta Miasta Krosna Tomasz Soliński, który przeczytał dzieciom bajkę pt. „Mowa klejnotów” pochodzącą z Francji.

S
potkanie odbyło się w ramach programu  „Jak baśniami Europę budować”.

Istnieje złoto i mnóstwo korali, lecz klejnotem najcenniejszym są roztropne wargi.


M
orałem bajki jest, by każdy z nas posiadał  roztropne wargi. Są one skarbem i ozdobą. Marzymy o tym, by to co mówimy było pełne mądrości mądrości, która jest czysta, miłująca pokój, łagodna, ustępliwa, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, nie stronnicza i nie obłudna. Wielu z nas chciałoby umieć opanować swój język, nie mówić zbyt dużo i przykro, bo wtedy tak łatwo traci się kontrolę nad sobą. Marzymy  o tym, by każde nasze słowo było wypowiedziane rozważnie, a to co mówimy było przemyślane i miłe dla innych. Tak jak w przypadku jednej z córek możnego króla.Gdzie dużo słów, tam nie brak występku, lecz kto opanowuje swój język  jest roztropny.

Zdajemy sobie sprawę, że to co mówimy ma duży wpływ na nas: na nasze wnętrze,…

Życzylibyśmy sobie, więc, byśmy mogli zawsze być dobrzy dla innych, wypowiadać słowa, które będą właściwe i odpowiednie w danych momentach.Właściwa odpowiedź jest jak pocałunek w usta.

Wszyscy chyba marzymy o klejnocie – o klejnocie roztropnych warg.

Dzieci uważnie śledziły losy trzech sióstr i ich ojca. Z dużym zaangażowaniem oglądały kolorowe ilustracje, przybliżające świat bajek. Dynamicznie odpowiadały na zadawane pytania przez Pana Prezydenta dotyczące treści baśni pt. „Mowa klejnotów”. Następnie poprzez działanie plastyczne stworzyły książeczkę o niezwykłej historii – trzech sióstr.                            
 

  
Dzieci z radością nagrodziły Pana Prezydent brawami za pięknie przeczytaną baśń o subtelnym darze siostrzanym.Następnie panie wychowawczynie zaprosiły wszystkie dzieci do wysłuchania piosenki Edit Piaf – „Rien”. Dzieci odpowiadały na pytania: w jakim języku była zaśpiewana ta piosenka?. Zabawy ruchowej przy piosence „Ząbki” oraz „Trzy kurki”.W programie zajęć znalazły się:


  • Odwiedzimy katedry Notre Dame, z tą katedrą związana jest piękna bajka o dzwonniku (słuchanie bajki, oglądanie filmu video).
  • Układanie puzzli z Katedrą Notre Dame do bajki o Dzwonniku.
  • Nauka niektórych kroków tańca „Menuet”.
  • Zwiedzenie Wersalu - pod Paryżem jest piękny pałac królewski - Wersal. Są tam wspaniale ogrody, podobne do labiryntu. Wspólne oszukiwanie drogi do pałacu ( karty z labiryntem, dzieci wykreślały drogę).
Podsumowanie spotkania. Utrwalenie wiadomości na temat Francji.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin