chmuryl
chmuryp

Dania
2 grudnia 2013 roku w Oratorium „Twój Dom” poświęcony był poznaniu duńskiej kultury opartej nadziedzictwie nordyckim i europejskim, tradycjach wojowniczego ludu Wikingów.

Jestem sobie Wikingiem, Wikingiem, Wikingiem,
Wiele skarbów zdobędę, zdobędę hej!
Podzielę się  nimi tylko z tobą, nimi tylko z tobą, nimi tylko z tobą,
Gdy zostaniesz moją Wikingową, moją Wikingową hej!

Przebieg podróży

  • Zaproszenie dzieci na wyprawę do Danii. Wyszukiwanie na mapie Europy Danii. Zwrócenie uwagi na fakt, że Polskę i Danię dzieli Morze Bałtyckie, więc najwłaściwszym środkiem lokomocji w trakcie podróży będzie statek.
  • Zabawa muzyczna „Statek”
  • Wspólne oglądanie z komentowaniem albumów i ilustracji przedstawiających zabytki Danii: Pałac Amalienborg, kościoły, zamki, most nad cieśniną Wielki Bełt o długości 17 kilometrów.
  • „Wikingowie” – opowiadanie nauczyciela o Wikingach, wielkich żeglarzach i wojownikach duńskich. Zwrócenie uwagi na charakterystyczny strój i łodzie zwane drakkarami.
  • Zabawa ruchowa „Wiking” – przebieg zabawy:W
skazany przez nauczycielkę chłopiec zakłada na głowę czapkę i zostaje Wikingiem. Pozostali uczestnicy zabawy tworzą koło i śpiewają piosenkę „Wiking”. Chłopiec Wiking chodzi wewnątrz koła i na słowa „podzielę się nimi…” wybiera dziewczynkę. Trzymając się za ręce tańczą w kole. Po zakończeniu piosenki do środka koła wchodzi kolejny chłopiec – Wiking i zabawa rozpoczyna się od początku.


  • Spacer po stolicy Danii – W różnych miejscach sali rozmieszczone były widokówki z charakterystycznymi miejscami Kopenhagi.
  • „Skąd się wzięły klocki Lego?” – opowiadanie nauczyciela o historii powstania klocków Lego: dawno temu pewien duński stolarz robił z drewna meble. Jednak nie był zbyt bogaty, wpadł więc na pomysł, żeby wykonywać dziecięce zabawki. Po wielu latach jego syn wymyślił plastikowe klocki, które można ze sobą łączyć i budować wspaniałe zamki. Klocki nazwano „lego”, gdyż słowo to oznacza „połączyć”. Dzisiaj w Danii znajduje się park zwany Legolandem,  w którym wszystko wykonane jest  z klocków Lego.
  • „Budujemy z klocków Lego” - Dzieci otrzymały wycięte z kolorowego papieru prostokąty o wymiarach 1x2 cm, układały je w wybrany przez siebie wzór, np. budynek, zabawkę itd. Gotowe prace naklejały na kartkę papieru. Po skończonej pracy dzieci tworzyły kilkuosobowe grupy i budowały z klocków Lego dowolną budowlę.


N
a zakończenie Dnia Duńskiego dzieci wysłuchały baśni pt. „Na wrzosowisku” przeczytanej przez p. Andrzeja Lula Zastępcę Naczelnika Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.To był wspaniały dzień pełen wrażeń i niezapomnianej wspólnej zabawy.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin