chmuryl
chmuryp

„Dziewczynka z zapałkami”

Smutna historia na przedświąteczny czas?


„D
ziewczynka z zapałkami”
to jedna z najpiękniejszych baśni duńskich, ale i zarazem przejmująco smutna. To nigdy nie będzie historia z Happy Endem, ale może taka, która niesie nadzieję? Nadzieję na to, że ludzie mogą się zmienić.Historię małego dziecka - tytułowej dziewczynki z zapałkami, która w wigilię Nowego Roku wędruje ulicami miasta próbując sprzedać choćby jedną wiązkę zapałek przeczytała p. Elżbieta Mola Inspektor Wydziału Polityki Społecznej  i Zdrowia.


   
…Dzieci wchodząc w świat bajek i baśni, poznają wielowątkowe opowieści o najdziwniejszych postaciach, stworach i najbardziej niewyobrażalnych zdarzeniach, na ogół wszystko kończy się szczęśliwie... Gdy jednak rozsmakujemy się w literaturze i pokochamy szelest przewracanych kartek książki, przychodzi kolejna lekcja. Bardzo ważna lekcja. Uczymy się WZRUSZEŃ przy okazji właśnie takich opowieści – mówi ks. Józef  Gibała.W
baśni nikt nie zwraca uwagi na wynędzniałą postać. Dziewczynka z głodu i chłodu ma wizje: ciepłego pieca, przy którym może się ogrzać, stołu, przy którym wreszcie może najeść się do syta i babci, która unosi ją w ramionach do lepszego świata. Tak odchodzi, samotna, zapomniana dziewczynka z zapałkami.


   
Dzieci uważnie śledziły losy głównej bohaterki bajki i z wielkim zaangażowaniem oglądały kolorowe ilustracje, przybliżające smutny i wzruszający los dziewczynki. Po lekturze odpowiadały na zadawane pytania przez zaproszonego Gościa. Następnie poprzez działanie plastyczne w zespołach dzieci tworzyły zakończenie baśni z happy endem. Nie chcieliśmy, by wszyscy się zapłakali więc wprowadziliśmy trochę zmian.

Spotkanie odbyło się w dniu 12.12.2013r. w ramach programu „Jak baśniami Europę budować”.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin