chmuryl
chmuryp

WIECZÓR WIGILIJNY
Jasełka, niezwykli Goście, życzenia świąteczne, wspólna wieczerza wigilijna i dzielenie się białym chlebem oraz wizyta Świętego Mikołaj z podarkami, o których marzyły dzieci. Tak wyglądał zorganizowany dla całej wspólnoty oratoryjnej i zaproszonych gości oraz Przyjaciół Wieczór Wigilijny w Stowarzyszeniu Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. „Oratorium Twój Dom”


W miniony czwartek, 19 grudnia w Oratorium „Twój Dom”  odbyła się uroczysta Wieczerza Wigilijna. Mottem przewodnim tego wieczoru były słowa  ks. Jana Twardowskiego

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć MIŁOŚCI do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie pomagać i przebaczać
W tym roku podopiecznych Oratorium swoją obecnością zaszczycił J.E. ks. bp Stanisław Jamrozek. W uroczystości udział wzięli także: Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna p. Bronisław Baran, ks. Leszek Przybylski Inspektor ds. Wychowania i Szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła, Ekonom Generalny ks. Jerzy Sosiński i ks. Proboszcz Stanisław Morawski z Parafii Ducha Świętego. Wojewodę Podkarpackiego p. Małgorzatę Chomycz-Śmigielską, reprezentowała P. Elwira Musiałowicz - Czech- Doradca Wojewody. Ona też przekazała list ze świątecznymi życzeniami. Przybyła także Pani Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej p. Jolanta Matys Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie z przedstawicielami Urzędu, Komendant Miejski Policji w Krośnie insp. Adam Pietrzkiewicz, Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie p. Małgorzata Szybiak, lokalne władze samorządowe, osoby duchowne, darczyńcy oraz Przyjaciele.P
ierwszym punktem uroczystości były Jasełka pt. „Kolęda wśród nas” w wykonaniu podopiecznych Oratorium. Przedstawienie składało się z kilku scenek, obrazujących historię narodzenia Jezusa w Betlejem i spisku Heroda. Przedstawienie niosło istotne przesłanie narodzin MIŁOŚCI: bogactwo każdego człowieka nie zależy od mieszka, lecz od SERCA. Wystarczy zatem życzliwy uśmiech, ciepłe słowo, przyjazne spojrzenie, aby zagościła w nas RADOŚĆ. Każdy może mieć swoje Betlejem w sercu, trzeba spróbować je odnaleźć.Każdy z nas ma na tyle dużą dłoń,
że może z niej uczynić Betlejem
Każdy z nas ma na tyle ciepłe serce,
że może przyjąć nowo narodzoną miłość...
do tego wystarczy tylko WIARA, NADZIEJA
a MIŁOŚĆ przyjdzie sama


Inaczej rzecz ujmując można odkryć, że każdy ma w sobie ogromne pokłady DOBRA, należy je tylko uruchomić we właściwym momencie swojego życia.Dużą rolę w przedstawieniu odegrała przepiękna scenografia oraz perfekcyjnie dobrana muzyka. Wysiłek dzieci został doceniony ogromnymi brawami i ciepłymi słowami, które padły z ust Dostojnych Gości.W połysku świec odmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy odczytanego przez piszącego, fragment Ewangelii według św. Mateusza a później – dzieląc się białym chlebem – złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia. To najpiękniejszy widok , kiedy jeden człowiek wyciąga do drugiego rękę z opłatkiem, aby życzyć mu zdrowia, szczęścia i wesołych świąt.


   
Swoje przesłanie do dzieci i zebranych gości przekazał J. E. ks. bp Stanisław Jamrozek, który mówił: „To najpiękniejszy i najmilszy sercu dzień w roku - Wigilia Bożego Narodzenia, to najbardziej uroczysty i wzruszający wieczór roku. Nie ma na świecie drugiego takiego kraju, w którym Wigilię Bożego Narodzenia obchodzi się tak uroczyście, jak w Polsce. Wigilia Bożonarodzeniowa to czas wzajemnego zbliżenia i darowania win oraz urazów, to czas zadumy i refleksji. Radujemy się z narodzenia Jezusa Chrystusa. Czyńmy dobro, bo tego nauczył nas Jezus. On przyszedł na świat, aby obdarzyć każdego z nas dobrem”   J.E. ks. bp. Stanisław Jamrozek
z wielkim zachwytem i uznaniem wypowiedział się o przygotowanych jasełkach. Zaprosił dzieci do Przemyśla, aby tam wystawiły swój program bożonarodzeniowy i podziękował personelowi za ich przygotowanie. (…). Głos zabrał również  Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki oraz Komendant krośnieńskiej komendy insp. Adam Pietrzkiewicz którzy życzyli dzieciom i dorosłym, by przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła i rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2014 niósł ze sobą błogosławieństwo, radość i pomyślność.


   
W imieniu Zgromadzenia św. Michała Archanioła przemówił także ks. Leszek Przybylski. Złożył podziękowanie wszystkim za zaangażowanie w proces wychowania młodego pokolenia i  za wszelką pomoc Władzom Miasta i różnym instytucjom.


   
Następnie piszący ten artykuł powiedział: „Kochani, spotykamy się dziś w Oratorium, które stanowi wspólnotę. W tym budynku kształcimy dziecięce umysły, wykonujemy pracę, która będzie owocować w przyszłości, inwestujemy w kapitał intelektualny naszych wychowanków. Dzień, w którym obchodzimy Boże Narodzenie w Oratorium, budzi w Nas przede wszystkim dobro. Chciałabym, aby nasze spotkanie wigilijne w naszej wspólnocie było wyjątkowe dla każdego z Nas. Myślę, że wszyscy jesteśmy gotowi na przyjęcie największego Gościa Świata - Pana Jezusa. I  zaprosił wszystkie dzieci oraz gości na Wieczerzę Wigilijną składającą się z 12 dań, których to liczba upamiętnia zarówno 12 uczniów Jezusa Chrystusa, jak i 12 miesięcy stanowiących cały, okrągły rok.Co mogliśmy znaleźć pośród tradycyjnych, świątecznych dań? Oczywiście polski, czerwony barszczyk z uszkami, zupę grzybową, kapustę z grochem, pierogi z kapustą i grzybami, kaszę, ziemniaczki, świąteczną kutię, słodki, brązowy piernik, makowiec, tradycyjny kompot z suszonych owoców takich jak m.in. śliwki, jabłka czy gruszki, oraz naturalnie króla wigilijnego stołu – karpia i inne ryby przygotowane na różnorodne sposoby.Pogodny, niepowtarzalny świąteczny nastrój zwieńczył – długo wyczekiwany przez podopiecznych – czas przybycia jeszcze jednego Gościa Św. Mikołaja z podarkami. „Wszystkie nasze pociechy były zauroczone tak wspaniałymi prezentami. Tym razem uwierzyły, że św. Mikołaj istnieje naprawdę.”


 
Po bożonarodzeniowej wieczerzy, prezentach zgodnie z polską tradycją śpiewaliśmy świąteczne pieśni, czyli kolędy i pastorałki.Dziękujemy wszystkim Gościom za przyjęcie zaproszenia i udział w tak ważnej dla nas uroczystości – Wigilijnej Wieczerzy.

Oratoryjna Wieczerza Wigilijna potwierdziła jak niezwykła i wyjątkowa  jest atmosfera Świąt Bożego Narodzenia, kiedy jednoczą się nasze myśli, a miłość jest ponad wszystkim.


Ks. Józef Gibałaprzerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin