chmuryl
chmuryp

Jasełka dla rodziców

W
świąteczny nastrój Bożego Narodzenia, Rodziców i Przyjaciół Oratorium wprowadziły Jasełka p.n. „Kolęda wśród nas” w wykonaniu dzieci i młodzieży.

   
Na wstępie przybyłych Gości powitał bardzo serdecznie ks. Józef Gibała – dyrektor Oratorium „Twój Dom”, który przybliżył historię JASEŁEK

Otóż:       

Pierwsze jasełka urządził dawno temu, w roku 1223, wielki miłośnik Dzieciątka Jezus - św. Franciszek z Asyżu w skalnej grocie w Greccio. Ojcowie i bracia z Zakonu zwyczaj ten ponieśli na cały świat, w tym także do Polski, gdzie już pod koniec XIII wieku pojawiły się figury przedstawiające całą scenę Bożego Narodzenia. Nadszedł jednak czas, gdy ludziom znudziło się coroczne oglądanie drewnianych czy kamiennych figur. Pomysłowi bracia zakonni zaczęli więc wystawiać najpierw ruchome figury, później zaś kukiełkowe i właśnie takie widowiska zaczęły gromadzić wielkie tłumy ludzi. Niestety reakcja ludzi na te przedstawienia nie była godna miejsca w jakim je wystawiano - kościoła i dlatego jasełka z nich usunięto. Zaczęto je wystawiać w różnych miejscach (większych domach, placach, ulicach). Jasełka zawsze rozpoczynają się sceną zbudzenia pasterzy przez aniołów. Zawsze jest też w nich scena na dworze okrutnego króla Heroda, jest śmierć krążąca wokół jego tronu, która kosą ścina mu głowę, jest niesforny diabeł namawiający go do zabicia dzieci w Betlejem. Jest oczywiście Święta Rodzina przy żłóbku małego Jezusa, są pasterze i Trzej Królowie przychodzący z darami. Nazwa - jasełka pochodzi od słowa "jasła", czyli żłób bydlęcy w stajni. Od tego "żłobu" powstał żłóbek, a od "jasła" - jasełka, w których głównym elementem jest żłóbek z małym Dzieciątkiem.Miejsce, w którym rodzice i Goście znaleźli się, przypominało Betlejemską Stajenkę: dużo sianka, ubogie obejście i żłóbek. Aniołowie z błyszczącym aureolami z niecierpliwością oczekiwali Narodzin Bożej Dzieciny. W oddali pastuszkowie grzali się przy ognisku. Podniecenie wzrosło, gdy pojawiły się postacie Maryi i Józefa. Zmęczeni długą drogą szukali miejsca na nocleg. Józef pukał do okien gospody, ale daremnie- zatrzymali się więc w ubogiej stajence.


   
Chwila szczęścia wnet nadeszła; Narodzenie Bożej Dzieciny ogłosili Anieli radosną kolędą „Gdy się Chrystus rodzi”. Zbudziła ona także drzemiących pasterzy. Za chwilę Maryja złożyła Dziecię w żłóbku na sianku, a anioł tę nowinę zaniósł do pasterzy, zapraszając ich do stajenki. Ruszyli czym prędzej z darami, a za nimi podążyli Trzej Królowie, którzy przybyli z dalekiej krainy. Oni także złożyli pokłon i oddali dary. Radość ogarnęła wszystkich i udzieliła się także Gościom, którzy razem z dziećmi śpiewali radośnie kolędy.


   
Dzieci wspaniale wczuły się w role aniołków, pasterzy, Trzech Królów i Świętej Rodziny, głośno śpiewały kolędy, a było ich mnóstwo. Radośnie wykonały „Wśród nocnej ciszy”, „Dzisiaj w Betlejem” i „Do szopy, hej pasterze”, a szczególne zaangażowanie widać było podczas „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. – Bądź z nami Święta Dziecino, przez cały rok nas prowadź. I daj znów naszym rodzinom za rok wigilię świętować prosił Miłosz.


   
Licznie zgromadzeni rodzice po zakończonym występie nagrodzili młodych aktorów gromkimi brawami. Występ był naprawdę bardzo udany. Był opłatek, świąteczne życzenia, nie zabrakło również poczęstunku.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin