chmuryl
chmuryp

AKTYWNE FERIE ZIMOWESanki, łyżwy, narty-gotowe!
Już się zaczęły FERIE ZIMOWE.
Wszyscy sobie odpoczniemy.
Chęci i sił do nauki nabierzemy.

Pożytecznie ferie przeżyjmy,
O ptaszkach nie zapomnijmy.
Zawieśmy karmnik z ziarnem, z orzechami,
Niech skrzydlate będą szczęśliwe z nami.


Pełen gier, konkursów, zabaw sportowych, zajęć na śniegu, ćwiczeń rozwijających talenty i uzdolnienia, z pysznymi śniadankami i obiadkami – był pierwszy tydzień ferii zimowych w naszym Oratorium. Realizowaliśmy również program p.n. „Szczęśliwy świat tworzenia” z wykorzystaniem arteterapii.


Oratoryjny dom od samego rana rozbrzmiewał dziecięcym śmiechem i ulubionymi piosenkami. Trudno się dziwić – FERIE ZIMOWE to czas z niecierpliwością oczekiwany przez dzieci.  Uczestniczyło w nich 45 dzieci w wieku 5–15 lat.


Dzień I - 20.01.2014r. – Poniedziałek
   
Po przywitaniu i podzieleniu dzieci na grupy odbyły się zajęcia w 3 grupach wiekowych z wychowawcami. Dzieci zapoznały się z regulaminem obowiązującym podczas ferii zimowych w placówce. Działały plastycznie tworząc wizytówki z nazwą grupy, które później prezentowały na forum przy akompaniamencie muzyki relaksacyjnej.Pierwszy dzień zimowiska upłynął pod hasłem „Integrujemy się” - celem wzajemnego poznania, tworzenia, doświadczania a przede wszystkim radosnego spędzenia ze sobą czasu wolnego.


   
Cechą charakterystyczną  grupy zabaw, ćwiczeń przygotowanych przez wychowawców był RUCH. Dlatego, że jest elementem sprzyjającym integracji. Dzieciom najwięcej frajdy sprawiły następujące zabawy: „ Gra w imiona”, „Dwa ognie”, zabawy na refleks np. „Iskierka”, oraz zabawy na spostrzegawczość np. „Wymiana miejsc” oraz „Ratatatum”.W ramach programu p.n. „Szczęśliwy świat tworzenia” z wykorzystaniem arteterapii dzieci miały możliwość tworzenia RYSUNKU ZAPACHOWEGO – celem zwiększenia świadomości sfery zmysłowej- np.: cynamonowego, anyżowego, czy imbirowego. Działaniu temu towarzyszyły niezwykłe wrażenia zapachowe oraz radość tworzenia.
By mieć więcej sił na dalsze przygody, dzieci zjadły pyszny obiad i z niecierpliwością czekały na dalsze niespodzianki dnia.Wyścigi, siłowanki,  czy gra w piłkę nożną – to zabawy, które kochają  dzieci. I najlepsza kuracja na wzmocnienie tężyzny i odporności. Głównym przesłaniem dnia była Integracja. Proponowane gry i zabawy ruchowe dla dzieci były w swej naturze proste, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. Uczyły dzieci współpracy z rówieśnikami, ćwiczyły koordynację ruchową, a co najważniejsze – było  w ich trakcie wiele śmiechu i radości.Dzień II – 21.01.2014r. – Wtorek

Mimo, że styczeń jest zimowym miesiącem, pełnym chłodnych chwil, są takie dwa dni, jedyne dwa dni w roku, kiedy każdemu robi się cieplej na sercu, bo przecież jest to święto naszych kochanych Babć i Dziadków. W całym domu od samego rana rozbrzmiewały  dziecięce piosenki mówiące o miłości do Babci i Dziadka.


   
Zaraz po wspólnym śniadaniu został ogłoszony konkurs plastyczny na najpiękniejszą LAURKĘ dla Babci i Dziadka. Prace były kolorowe i bardzo różnorodne, dzieci wykazały się talentem plastycznym a przede wszystkim pomysłowością.


   
Nie zabrakło również wspólnych zabaw, piosenek o zimie, pląsów przy muzyce typu: „Lubię ciebie”, „Moje miejsce”, „Pantomima”, „Podium” oraz improwizacji ruchowej  bez muzyki , a następnie z muzyką (np.„Kino nieme”, „Kangury”, „Bufet i ciasto”, „Wyścigi konne”, „Deszczyk pada”, „Płatki śniegu”, „Wiązanka”, „Thinghis Khan”). Dzieciom towarzyszyła wspaniała zabawa, a śmiechu było co nie miara.


   
W dniu aktywności ruchowej nie mogło zabraknąć wyjścia na basen i wodnych kąpieli w Szkole Podstawowej nr 14. Zajęcia na basenie były wyśmienitą zabawą dla dzieciaków.  Dzieci pod czujnym okiem instruktora aktywnie spędziły czas, pływając, szusując na zjeżdżalniach oraz bawiąc się.


   
Po powrocie do Oratorium i zjedzeniu pysznego obiadu dzieci obejrzały film na DVD pt. „Mój Przyjaciel delfin”. Poruszającą historię delfina, który wpadł w sidła zastawione przez rybaków i stracił płetwę. Dzięki pomocy chłopca o imieniu Sawyer i jego nowych przyjaciół, biologa morskiego (Harry Connick, Jr.) oraz błyskotliwego protetyka (Morgan Freeman), dostał jednak szansę na nowe życie. Urzekająca opowieść o więzi między chłopcem a zwierzęciem, o niesamowitej przyjaźni na całe życie.
    Dla chętnych dzieci czekały  jeszcze liczne gry i zabawy stolikowe oraz gra na gitarze i wspólny śpiew..
    


Dzień III – 22.01.2014r. – Środa

Trzeci dzień ferii zimowych rozpoczęliśmy obfitym śniadaniem i zabawami integracyjnymi na powitanie typu: taniec ekspresyjny z kolorowymi balonikami do muzyki - według metody Rudolfa Labana oraz  pląsami według Betii Strauss .


   
Następnie rozpoczął się cykl zajęć edukacyjnych, który wprowadzić miał dzieci w świat książek, bajek i wierszy. Celem promowania czytelnictwa nie tylko w roku szkolnym i nie tylko lektur. Przesłaniem tego dnia było spotkanie z literaturą  i wdrożenie dzieci  do codziennego czytania dla przyjemności.
 

  
Ponieważ ferie to okres zimowej zabawy i spędzania czasu na zewnątrz, czas wycieczek i  wyjazdów, do Oratorium zaprosiliśmy policjanta z Komendy Miejskiej w Krośnie Przeprowadził on pogadankę połączoną z na temat „Bezpieczne Ferie Zimowe”. Dzieci chętnie włączały się w dyskusję, wykazując się niemałą wiedzą na temat obowiązujących zasad zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych.

   

K
olejnym punktem dnia było wyjście do kolorowego Centrum Zabaw Fikoland, gdzie dzieci spędziły czas bardzo aktywnie, bawiąc się i grając na różnego rodzaju sprzętach. Kompleks Fikoland to miejsce, w którym dzieci mogły bezpiecznie szaleć na zjeżdżalniach, trampolinach i na wielu innych wspaniałych obiektach. Fikoland to miejsce, w którym obowiązuje tylko jedna zasada- dobrze się bawić! Sala rozbrzmiewała więc wesołym śmiechem, z twarzy dzieci nie znikał uśmiech i zadowolenie.
    Dzień był udany i pełen wrażeń.Dzień IV - 23.01.2014r. – Czwartek
    
Czwartego dnia ferii w Oratorium za oknem nareszcie zobaczyliśmy śnieg, zainspirowani tym małym cudem zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pt. „Zimowy Krajobraz”. Dzieci mając do wyboru kredki, pastele, flamastry i różnego rodzaju przybory z ochotą zabrały się do twórczej pracy. Dla zwycięzców czekały liczne nagrody.


   
Zimowej atmosfery dopełniły zajęcia z zabawami słownymi i logicznymi o tematyce zimowej. Dzieci poznały  wiele nowych słów i przysłów. Zgłębiły swoją wiedzę na temat tej pięknej pory roku.Następnym elementem dnia było wyjście do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, gdzie dzieci wzięły udział w zajęciach przygotowanych przez pracowników biblioteki. Tematem spotkania  był WSZECHŚWIAT, ruch planet wokół Słońca i rakiety. Dzieci miały okazję własnoręcznie skonstruować RAKIETĘ, przedstawić ruch planet czy wykazać się swoimi talentami, nie tylko plastycznymi ale także i muzycznymi. Jednym z ważniejszych celów tych zajęć była nauka pracy w grupach, oraz rozwój wyobraźni i wiedzy o otaczającym nas świecie.
    


Dzień V – 24.01.2014r. – Piątek

Ostatni dzień zimowiska w Oratorium upłynął nam  w towarzystwie tańców i muzyki. Po śniadaniu dzieci wzięły aktywny udział  w zabawach z wykorzystaniem  różnego rodzaju muzyki. Dużym zainteresowaniem wśród dzieci cieszył się  aerobik i tańce towarzyskie.
 

  
Kolejnym punktem muzycznej zabawy był Konkurs Karaoke, gdzie każdy miał szansę zaśpiewać swój ulubiony utwór. Gromkie brawa rozbrzmiewały po całym budynku, a my odkryliśmy wiele nowych talentów.


   
Pod koniec dnia odbyło się rozdanie dyplomów i nagród. Nastąpił czas pożegnań i wspólnych zdjęć. Na zimowisku razem przeżyliśmy wiele dobrych i radosnych chwil.


   
Tegoroczne Aktywne ferie w Oratorium „Twój Dom” miały program bardzo zróżnicowany i niezwykle atrakcyjny. Skierowane były nie tylko do dzieci uczęszczających do Oratorium, ale też do wszystkich dzieci z terenu miasta Krosna, które pozostały w domu.

Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. Oratorium „Twój Dom” dziękuje serdecznie za okazane wsparcie finansowe Władzom Gminy Miasta Krosna na realizację półkolonii zimowych  oraz za tak  liczny udział dzieci we  wszystkich zajęciach i wydarzeniach kulturalnych w czasie zimowiska, za zaufanie jakim  obdarzyli nas zarówno dorośli, przyprowadzając swoje pociechy jak i same dzieci, chętnie i z nieukrywaną radością przychodzące do naszej placówki.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin