chmuryl
chmuryp

MAJÓWKA

M
AJ
- to najpiękniejszy miesiąc w roku - a w Kościele okres szczególnej czci Matki Bożej. W żadnym innym miesiącu przyroda swoim pięknem nie oddziałuje tak na naszą wyobraźnię i doznania estetyczne. Niepowtarzalna  wielobarwność i mnogość kwiatów, dynamizm wylewającej się z każdego zakątka zieleni. Dodatkowo towarzyszy temu różnorodność ptasich śpiewów. I to wszystko, jakby oprawione bardzo często ciepłem słonecznej pogody. Nic więc dziwnego, że taki właśnie miesiąc postanowiliśmy ofiarować Matce Boga – Maryi.W
yrazem naszej wdzięczności za matczyną opiekę stały się oratoryjne Nabożeństwa Majowe w całości poświęcone Matce Boskiej. Ich główną treść stanowi Litania do Najświętszej Maryi Panny, zwana Loretańską, modlitwa „Pod Twoją obronę” oraz przepiękne w swojej treści  i melodyjności pieśni poświęcone Matce Bożej.5maja zebraliśmy się całą wspólnotą Oratoryjną w naszej kaplicy by uroczyście rozpocząć miesiąc maj – Nabożeństwem Maryjnym.Warto wiedzieć:


Symbole Majowej Królowej:

  • korona z gwiazd dwunastu – dwanaście to liczba symboliczna. Oznacza liczbę pokoleń Izraela a także liczbę Apostołów. Matka Boża stała się Królową całego świata.,
  • lilia – to symbol czystości duszy i niewinności. Na obrazach Anioł Zwiastowania trzyma lilię w dłoni i wręcza ją Maryi jako znak Jej niewinności i berło władzy królewskiej.
  • wąż - już w raju szatan przybrał postać węża i skusił Adama i Ewę do grzechu, który zamknął dla ludzi bramy nieba. Dzięki posłuszeństwu Matki Bożej przyszedł na świat Pan Jezus i zwyciężył szatana.
  • kula ziemska – Matka Boża panuje nad całą ziemią i uwalnia ją od zła.


W maju zaczynamy cieszyć się życiem i wynagradzamy sobie smutne i ciemne zimowe dni. Pragniemy potraktować nabożeństwa majowe -jako czas przebudzenia w wierze, okres radości i dziękczynienia, kiedy zarówno my, jak i nasza wiara możemy przebudzić się z zimowego snu.

…Co igra z morza falami,
W powietrzu buja skrzydłami.
Chwalcie z nami Panią Świata,
Jej dłoń nasza wieniec splata…
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin