chmuryl
chmuryp

MICHAYLAND

„Zaczarowana Kraina Zabawy” – widziana moimi oczami...


Jadwiga Nowak - parafianka
   

Dzień Dziecka - święto wszystkich dzieci na całym świecie. W Polsce i w innych krajach bałtyckich obchodzone jest 1 czerwca od roku 1952. Jego inicjatorem była organizacja zwana The International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Nie we wszystkich krajach świata święto obchodzone jest tego samego dnia. Niezależnie od daty, jest to okazja do organizowania rodzinnych festynów i zabaw dla uświetnienia tego dnia. Dla rodziców to okazja na spędzenie dodatkowego czasu ze swoimi dziećmi, składania im życzeń z okazji Dnia Dziecka oraz obdarowania swoich pociech prezentami (np. słodyczami). Jednak najlepszym prezentem dla każdego dziecka jest przede wszystkim MIŁOŚĆ, TROSKA i ZAINTERESOWANIE ze strony  rodziców.

Oratorium „Twój Dom” po raz II przygotowało dla wszystkich dzieci „Zaczarowaną Krainę Zabawy” w ramach rodzinnego festynu p.n. Michayland w dniu 14.06.2014 roku.

Ale po kolei
Na uroczystość Dnia Dziecka w Oratorium „Twój Dom” im. Ks. Bronisława Markiewicza, dzieci czekały z przejęciem. Organizatorzy mieli pełne ręce pracy i zapewniam włożyli w nią całe swoje serce. Starali się, aby dzieci jak najpiękniej przeżyły ten dzień - twórczo i radośnie. W tę radosną zabawę wpisane zostało dziękczynienie za kanonizacje ukochanego św. Papieża Jana Pawła II – patrona rodzin.Przygotowano wspaniałe elementy dekoracyjne. Cały budynek Oratorium „Twój Dom” już z daleka wyglądał odświętnie, a dwa uśmiechnięte anioły zapraszały wszystkich gości.  


   
Na centralnym miejscu, tuż przy wejściu do Oratorium ustawiono ołtarz, ponad którym wysoko na frontonie zawieszono obraz kanonizacyjny św. Jana Pawła II, a pod nim beatyfikacyjny bł. ks. Bronisława Markiewicza. Przy ołtarzu umieszczono duże czerwone serce, a na nim obraz bł. Markiewicza – wielkiego pedagoga, wychowawcy i ojca dzieci oraz jego słowa, które mimo upływu czasu są wciąż aktualne: „Dusza dziecka jest jak gleba nie zaorana. Umiej ją uprawiać a wyda plon stokrotny”, „Wychowanie jest sztuką nad sztukami”, i to największe pragnienie, tak często powtarzane przez kochanego Ojca sierot: „Chciałbym zebrać miliony dzieci głodnych, opuszczonych i za darmo żywić je na ciele  i duszy”.
   


N
a całej przestrzeni placu ustawiono kąciki zaciekawień z atrakcjami. Górą opasały je wstęgi kolorowych chorągiewek i różnokształtnych baloników. Gospodarze martwili się co będzie z pogodą? Nocą padał obfity deszcz, ale od czego św. Michał Archanioł? Książę niebieski spisał się świetnie! Wysłane przez niego hufce anielskie rozpędziły chmury i wnet pokazało się słoneczko!

   


U
roczystej Eucharystii przewodniczył i kazanie okolicznościowe wygłosił znany i kochany przez wszystkich, ks. Paweł Wojakiewicz wice dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Oprawę liturgiczną wraz ze swoją scholą z parafii pw. Ducha Świętego przygotował, jak zwykle profesjonalnie, Ryszard Nowak. Zaszczycili nas swoją obecnością: proboszcz ww. parafii ks. Stanisław Morawski i ks. Dariusz Wilk Dyrektor  Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im bł. ks. Br. Markiewicza w Krośnie oraz Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Słyś z radnymi Anną Bazan i Anną Dubiel, Jolanta Jaśkiewicz - Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta z  zastępcą Andrzejem Lulą, Jolanta Matys –Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i inni.
   


S
łowo Boże skierowane do dzieci składało się z pytań i odpowiedzi udzielanych przez dzieci. Tematyka dotyczyła dwóch świętych: św . Jana Pawła II i bł. Br. Markiewicza. Dla obu miłość i wychowanie dzieci były szczególnie drogie i ważne, oraz bardzo podobne. Ks. Paweł pytał dzieci:  Kogo przedstawia obraz najwyżej wiszący na frontonie budynku Oratorium „Twój Dom”? Kogo poniżej? Dlaczego jest to patron Oratorium? Jakim jestem drogowskazem? Czy mogą innym wskazywać odpowiednią drogę? Czy  jestem drogowskazem czytelnym? Czy mamy receptę na szczęście? Dzieci na wszystkie te pytania odpowiedziały z przejęciem. Na zakończenie ks. Paweł powiedział nawiązując do życia św.  Jana Pawła II „Tylko wymaganie od siebie daje szczęście”.
   


P
o Mszy Świętej przyszedł czas na wspólne, rodzinne świętowanie. Do radosnego w nim uczestnictwa zaprosił ks. Józef Gibała, Dyrektor Oratorium, poprzedzając je krótkim przemówieniem, w którym podkreślił ważność i wartość dziecka oraz fundamentalne znaczenie rodziny. Mówił:
„Czy wiecie, że na całym świecie żyje prawie 2 miliardy dzieci? To prawie 1/3 światowej populacji! Oznacza to, że macie na prawdę sporo do powiedzenia oraz do świętowania! Wybrany został jeden dzień specjalnie dla was „1 czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka” to wspaniały dzień pełen słońca i radości! Od wielu lat moja praca kapłańska związana jest z dziećmi i młodzieżą, i z lat doświadczenia mogę powiedzieć, że tam gdzie są dzieci, tam jest wielka radość, gwar i zabawa. Tam, gdzie są dzieci, tam jest prawdziwe szczęście. Życzę Wam, abyście doznały w sposób szczególny miłości waszych rodziców, waszych braci i sióstr i całej rodziny. Niech ta miłość właśnie dzięki Wam drodzy chłopcy i dziewczęta rozszerzy się na wasze otoczenia i na cały świat. Niech ta miłość dotrze do wszystkich. Uważam II edycje Michaylandu za rozpoczętą i zapraszam do wspólnej rodzinnej zabawy, poprzez aktywny udział w przygotowanych dla was kącikach zaciekawień – poszczególnych stanowiskach”
   


W
tym momencie nastąpiło rozdanie losów, które wzięły udział w bezpłatnej loterii fantowej. Rozpoczęła się zabawa i radosne świętowanie. Dzieci rozbiegły się po placu do atrakcyjnych stanowisk. A miały w czym wybierać! Długa była ich lista: szachy ogrodowe, malowanie twarzy, przejażdżka konikiem, mini siłownia, siatkówka, piłka nożna, balony, słodki przysmak, wesoły fryzjer, itp.M
łodsze dzieci zażywały radości na stanowiskach: zamek dmuchany, dwóch trampolinach i huśtawce. Chłopcy oblegali stanowiska Policji i Straży Pożarnej. Z ciekawością słuchały informacji o sprzęcie i oglądały wozy. Ci, co mieli zainteresowania konstrukcyjne zgromadzili się przy dwóch stanowiskach – miasto kartonowe oraz przy  plastikowych, kolorowych słomkach.  Przyszli artyści malowali farbami plakatowymi różne odlewy: zwierzątka, ptaki, aniołki… Te ostatnie cieszyły się największym powodzeniem. Dużo radości dostarczało dzieciom stoisko z odlewami gipsowymi.

   


M
iłośnicy książek tłoczyli się przy dwóch kącikach. Na pierwszym można było otrzymać książki o tematyce religijnej, medycznej, zielarskiej, kulinarnej. Przy drugim panie z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przygotowały bogaty program gier, zabaw intelektualnych. Dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki i rebusy. Starsze na tabliczkach rysowały ilustracje do bajek, a młodsze kolorowały ilustracje i układały puzzle. Stanowisko pierwsza pomoc przedmedyczna prezentowana była przez PWSZ Krosno i PCK. Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat udzielania pomocy i ratowania życia drugiemu człowiekowi w chwili zagrożenia. Z Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Pawła II przybyło pogotowie z lekarzem i ratownikiem medycznym. Dzieci z ciekawością oglądały ambulans i uczestniczyły w pogadance.
   


Ł
asuchy oblegały stanowiska słodki przysmak i małą gastronomię. Tu można było coś posmakować . Był konkurs na najweselszą kanapkę i najdłuższą oberżynkę. Degustacja koktajli owocowych i warzywnych. To stanowisko prezentował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. ks. Stanisława Szpetnara. Było zdrowo i kolorowo. A obok przedstawiciele sieci sklepów Carrefour częstowały dzieci soczkami i słodyczami.   
W tym samym czasie na wielkiej scenie trwały występy wokalno-muzyczne różnych zespołów i solistów. Prowadzący program p. Waldemar Kijowski charyzmatyczny, spostrzegawczy z ogromnym poczuciem dobrego humoru doskonale odbierał od dzieci ogromną, pozytywną energię i odsyłał z powrotem. Kolejno wystąpili: schola michalicka z parafii pw. Ducha Świętego. Wiktor Wajda – wykonał własny program instrumentalno-muzyczny. Drużyna harcerska 20 DH PAGODA działająca przy Zespole Szkól w Kroczynie. Solistka z Korczyny Gabrysia Szafrańska zaprezentowała się w repertuarze wokalnym w języku ojczystym i hiszpańskim . Znakomity popis dała Klaudia Kolanko, uczennica kl. IV SP 14 w Krośnie. Wystąpiły jeszcze 3 solistki. Marlena Rygiel  - doskonale zaśpiewała - „Tańczące Eurydyki” i „Przetańczyć całą noc”. Natalia Jarząb wykonała piosenkę ”Neh, neh, noh” i „What the Word needs now”. Trzecia z nich Anetka Aszklar z wielkim wdziękiem zaśpiewała bardzo lubianą starą piosenkę „Tyle słońca w całym mieście”... Bogaty repertuar zaprezentowali „ Instrumentaliści” i zespoły „ Kapitał”, i „Quatro”.
   


J
ednak najbardziej zachwycił wszystkich „Bajkowego Show” w wykonaniu podopiecznych Oratorium  „Twój Dom”, wystrojonych w piękne kostiumy bajkowych bohaterów. Roztańczony kolorowy korowód bawił się w rytm bajkowej piosenki Majki Jeżowskiej – „Wszystkie dzieci nasze są”
   


O
koło godz. 14.05 wolontariusze Oratorium rozdali dzieciom papieskie chorągiewki z herbem Jana Pawła II. A na środku placu pojawił się duży, czerwony z białą kokardą podarunek. Napięcie rosło. Wszyscy oblegli scenę i czekali, co będzie się działo. Dzieci z wielką ciekawością spoglądały na podarunek. Zaciekawienie wzrosło, gdy zabrał głos ks. Józef.  Mówił: „Przyjaciel dzieci, dziś święty Jan Paweł II papież tak mówił o dzieciach: „ Zawsze się raduję spotykając dzieci. Pan Jezus także znajdował w tym radość! „ Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie – nie przeszkadzajcie im, do takich bowiem należy Królestwo Niebieskie” ( Mk 10,14). Dziecko jest źródłem nadziei.” mówi on rodzicom o celu ich życia, reprezentuje owoc ich miłości. Pozwala również myśleć o przyszłości”.P
o tych słowach ks. dyrektor oznajmiał:„Wyślemy teraz kolorowe balony z listami do Świętego Jana Pawła II do nieba z prośbą o pomoc, modlitwę i opiekę.” I dodał: „ Modlitwy i życzenia napisały same dzieci”. W tym momencie otworzono podarunek i w niebo poszybowały kolorowe balony. Z piersi dzieci wyrwały się okrzyki radości – powiewały chorągiewki. Wszystkie oczy śledziły unoszące się coraz wyżej balony. Wierzyły że Ojciec św. Jan Paweł II - patron rodzin, który tak bardzo kochał dzieci, patrzy teraz na nie z Okna  Niebieskiego i cieszy się ich radością. Zapewne nie jest sam, bo przy nim siedzi bł. B. Markiewicz i raduje się, że jego idea wychowawcza, którą  zaszczepił „Pod Karpatami” rozwija się i jest wciąż kontynuowana przez Jego duchowych synów i to już ponad 100 lat! I w tym radosnym uniesieniu wszyscy zaśpiewali ulubioną pieśń Świętego Patrona Rodzin, drogiego papieża św. Jana Pawła II. Tak jak balony, tak teraz strofy „Barki” płynęły hen, hen do nieba. Usłyszał je zapewne ukochany nasz papież i razem z bł. ks. Bronisławem przyłączyli się do śpiewu. Wtórował im zapewne chór anielski ze św. Michałem Archaniołem. I brzmiały słowa powołania: „O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś, Twoje usta dziś wyrzekły me imię, swoją barkę pozostawiam na brzegu, razem z Tobą nowy zacznę dziś łów”P
o duchowym uniesieniu nagle zrobiło się gwarno bo, przyszedł czas na długo wyczekiwaną przez dzieci loterię fantową. Dzieci marzyły o prezentach, zastanawiały się co wylosują? Jakie będą upominki?. Główną nagrodą był rower górski, drugą aparat fotograficzny oraz 6 nagród specjalnych. Przeszło 500 dzieci wylosowało nagrody rzeczowe. Dzieci cieszyły się z prezentów. Ich radość podzielali rodzice, dziadkowie, rodzeństwo – całe rodziny.
T
o był wspaniały dzień, pełen dziecięcej radości i niezapomnianych wrażeń, dzień pełen muzyki, tańców, śpiewów, konkursów, zabaw z balonami i wielu miłych niespodzianek.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin