chmuryl
chmuryp

Michayland – Fantastyczna Kraina Zabawy

P
onad  tysiąc uśmiechniętych dzieci, sześć godzin ciągłego tańca, zabawy, konkursów i twórczych działań animatorskich, wielkie dmuchańce, malowanie farbami na sztalugach, ozdabianie figurek gipsowych z całymi rodzinami, malowanie twarzy, wesoły fryzjer oraz ponad czterysta kilogramów rozdanych kolorowych lizaków, owoców i wszystko to,  a nawet więcej, jednego dnia w małej  podkarpackiej miejscowości – Krosno w ramach Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka p. n. Michayland – Fantastyczna Kraina Zabawy. To wszystko czekało na dzieci w dzień Ich Święta w  „Dziecięcej Krainie”, na placu przed Oratorium „Twój Dom” w Krośnie.


Honorowy patronat nad naszą imprezą objął Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki oraz Komendant Miejski Policji w Krośnie  Adam  Pietrzkiewicz za co w imieniu wszystkich dzieci składamy serdeczne podziękowanie.
   
14 czerwca 2014r. rodzinne świętowanie rozpoczęliśmy polową Mszą Świętą  na placu przed Oratorium „Twój Dom” w intencji wszystkich DZIECI pod przewodnictwem ks. Pawła Wojakiewicza, wice dyrektora Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Piękną oprawę muzyczną przygotowała schola z parafii p.w. Świętego Ducha w Krośnie pod kierunkiem p. Ryszarda Nowaka. Swoją obecnością zaszczycił nas proboszcz naszej parafii ks. Stanisław Morawski oraz ks. Dariusz Wilk Dyrektor Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. bł. ks. Br. Markiewicza w Krośnie. Ks. Paweł na początku  Słowa Bożego skierowanego do dzieci powiedział, iż wielką radością przyjął zaproszenie na rodzinny festyn. Powiedział również, iż od wczesnych godzin rannych zaniepokojony był deszczową pogodą. Mówił: „w Rymanowie pada, w Miejscu Piastowym pada, w Iwoniczu Zdroju pada, a w Krośnie świeci słońce. Znaczy to, że pogoda była z wiarą wymodlona przez dzieci i organizatorów”.
   


H
omilia przygotowana przez ks. Pawła Wojakiewicza składała się z pytań i odpowiedzi udzielanych przez dzieci. Tematyka dotyczyła dwóch świętych: św. Jana Pawła II i bł. ks.Br. Markiewicza. Dla obu miłość i wychowanie dzieci były szczególnie drogie i ważne, oraz bardzo podobne. Ks. Paweł pytał dzieci:  Kogo przedstawia obraz najwyżej wiszący na frontonie placówki Oratorium „Twój Dom”? Kogo poniżej? Dlaczego jest to patron Oratorium? Jakim jestem drogowskazem? Czy mogą innym wskazywać odpowiednią drogę? Czy  jestem drogowskazem czytelnym? Czy mamy receptę na szczęście? Dzieci z dużym zaangażowaniem starały się odpowiadać na wszystkie pytania. Na zakończenie ks. Paweł przytoczył słowa wyraźnie nawiązujące do życia św. Papieża Jana Pawła II  „ Tylko wymaganie od siebie daje szczęście”.
   
Po Mszy św. rozdane zostały dzieciom losy w liczbie 500, które wzięły udział w bezpłatnej loterii fantowej.
   


D
o radosnego uczestnictwa w „Fantastycznej Krainie Zabawy” zaprosiłem dzieci słowami: „Czy wiecie, że na całym świecie żyje prawie 2 miliardy dzieci? To prawie 1/3 światowej populacji! Oznacza to, że macie naprawdę sporo do powiedzenia oraz do świętowania! 1 Czerwca – Międzynarodowy Dzień Dziecka to wspaniały dzień pełen słońca i radości! Od wielu lat moja praca kapłańska związana jest z dziećmi i młodzieżą, i z lat doświadczenia mogę powiedzieć, że tam gdzie są dzieci, tam jest gwar, zabawa i wielka radość. Życzę Wam, abyście doznały w sposób szczególny miłości waszych rodziców, waszych braci i sióstr i całej rodziny. Niech ta miłość właśnie dzięki Wam drodzy chłopcy i dziewczęta rozszerzy się na wasze otoczenia i na cały świat. Niech ta miłość dotrze do wszystkich. Uważam II edycje Michaylandu za rozpoczętą i zapraszam do wspólnej rodzinnej zabawy, poprzez aktywny udział w przygotowanych dla was kącikach zaciekawień – poszczególnych stanowiskach”.
   


R
ozpoczęła się zabawa i radosne, rodzinne świętowanie. Dzieci rozbiegły się po placu do atrakcyjnych stanowisk wspólnej zabawy. A miały w czym wybierać, oj miały! Długa była ich lista: szachy ogrodowe, malowanie twarzy, przejażdżka konikiem,  mini siłownia, koszykówka, piłka nożna, balony, słodki przysmak, wesoły fryzjer. Młodsze dzieci zażywały radości na stanowiskach: zamek dmuchany, dwóch trampolinach i huśtawce. Chłopcy oblegali stanowiska Policji i Straży Pożarnej. Z ciekawością słuchały informacji o sprzęcie i oglądały wozy. Mali architekci zgromadzili się przy stanowisku – miasto kartonowe przy którym powstawały wspaniałe budowle. Piękne i kolorowe konstrukcje przestrzenne powstawały przy stanowisku z plastikowymi słomkami.  Przyszli artyści malowali farbami plakatowymi różne odlewy: zwierzątka, ptaki, aniołki… Te ostatnie cieszyły się największym powodzeniem. Dużo radości dostarczało dzieciom kącik z odlewami gipsowymi.
   


M
iłośnicy książek tłoczyli się przy dwóch stoiskach. Na pierwszym można było obejrzeć i nabyć książki o tematyce: religijnej, medycznej, zielarskiej. Na drugim stanowisku  panie z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej przygotowały bardzo bogatą gamę potyczek intelektualnych. Starsze dzieci rozwiązywały zagadki, krzyżówki i rebusy. A młodsze na specjalnie przygotowanych tabliczkach rysowały ilustracje do bajek, a najmłodsze dzieci kolorowały ilustracje i układały puzzle. Wspaniała zabawa.
   
Stanowisko pierwsza pomoc przedmedyczną prezentowana była przez PWSZ Krosno i PCK. Prawdziwa skarbnica wiedzy na temat udzielania pomocy i ratowania życia drugiemu człowiekowi w chwili zagrożenia. Z Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Pawła II przybyło pogotowie z lekarzem i ratownikiem medycznym. Dzieci z ciekawością oglądały ambulans i uczestniczyły w pogadance.


   
Łasuchy oblegały stanowiska słodki przysmak i małą gastronomię. Tu można było coś pokosztować. Był też konkurs na najweselszą kanapkę i najdłuższą oberżynkę. To stanowisko prezentował Zespół  Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im.ks.Stanisława Szpetnara. Było kolorowo  i  zdrowo.
   
Dodatkową atrakcją rodzinnego festynu był program artystyczno-muzyczny. Na scenie głównej, równocześnie prezentowały swoje umiejętności dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne oraz  taneczne występujące w Polsce i poza granicami. Mieliśmy też możliwość obejrzenia „Bajkowego Show” w wykonaniu podopiecznych Oratorium  „Twój Dom”, wystrojonych w piękne kostiumy bajkowych bohaterów. Roztańczony kolorowy korowód bawił się w rytm bajkowej piosenki Majki Jeżowskiej – „Wszystkie dzieci nasze są”
   
Około godz. 14.05 wolontariusze Oratorium rozdali dzieciom papieskie chorągiewki z herbem Jana Pawła II. A na środku placu pojawił się duży, czerwony z białą kokardą podarunek. Napięcie rosło. Wszyscy oblegli scenę i czekali, co będzie się działo. Dzieci z wielką ciekawością spoglądały a zaciekawienie rosło.  Dzieci otworzyły podarunek z którego wyleciały kolorowe balony z listami do Świętego Jana Pawła II prosto do nieba  z prośbą o pomoc, modlitwę i opiekę  napisane przez same dzieci.  Rozległy się okrzyki radości – powiewały chorągiewki. Wszystkie oczy śledziły unoszące się coraz wyżej balony. W tym radosnym uniesieniu zaśpiewaliśmy ulubioną pieśń Świętego Patrona Rodzin, drogiego papieża św. Jana Pawła II. Tak jak balony, tak teraz strofy „Barki” płynęły hen, hen do nieba. I brzmiały słowa: „O Panie, to Ty na mnie spojrzałeś, Twoje usta dziś wyrzekły me imię, swoją barkę pozostawiam na brzegu, razem z Tobą nowy zacznę dziś łów”


   
Po duchowym uniesieniu i radości, przyszedł czas na długo wyczekiwaną przez dzieci loterię fantową. W małych główkach pulsowało pytanie: Co wylosuję? Temperatura emocji rosła. Rozpoczęto losowanie. Główną nagrodą był rower górski, drugą aparat fotograficzny oraz 6 nagród specjalnych. Przeszło 500 dzieci wylosowało nagrody rzeczowe. Nagrody ufundowali Ci, dla których dzieciństwo ma wartość bezcenną, gdy jest radosne.
   
Padły rekordy MICHAYLANDU. Czego było najwięcej? Po pierwsze – kącików animacji, po drugie – wdzięczności Panu Bogu i św. Michałowi Archaniołowi za pogodę, po trzecie – uśmiechniętych i szczęśliwych dzieci. A to był przecież główny cel organizatora – Oratorium „Twój Dom”.
   
Michayland to miejsce dla wszystkich dzieci. Dzieci pokazały dorosłym, że radość nie jest zależna od pogody. Bycie razem, wspólny śpiew, zabawa, rozgrywki sportowe są możliwe nawet w deszczu. Ktoś dawno temu powiedział: „Trzy rzeczy pozostały w raju: kwiaty, gwiazdy i uśmiech dziecka”. Właśnie ten uśmiech był dla nas, organizatorów, najlepszą nagrodą.
   
Radosne twarze dzieci wyrażały wszystko to co, chcemy przekazać naszym darczyńcom. Dziękuję wszystkim, pracownikom i wolontariuszom którzy oddali swoją pracę, czas, zaangażowanie a sponsorom za środki, na tak wspaniały  cel jakim było uczynienie tego dnia pięknym dla tak wielu dzieci.

Ja zaś już teraz zapraszam na następny MICHAYLAND 2015 w przyszłym roku.
                        
Ks. Józef Gibała Dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin