chmuryl
chmuryp

Wspomnienia św. Jana Pawła II…Dzieci są wiosną rodziny i społeczeństwa,
nadzieją, która ciągle kwitnie, przyszłością,
która bez przerwy się otwiera.

Nie może i nie powinno być dzieci porzuconych.
Ani dzieci bez rodziny. Ani dzieci ulicy...
Należy czuwać, aby dobro dziecka było
zawsze stawiane na pierwszym miejscu.

Wy jesteście przyszłością świata!
Wy jesteście nadzieją Kościoła!
Wy jesteście moją nadzieją!Dnia 25.06.2014r. z okazji zakończenia roku szkolnego wychowankowie wraz z opiekunami Oratorium „Twój Dom” przygotowali przepiękny spektakl pt. „Wspomnienia św. Jana Pawła II”. Dzieci w ten sposób chciały też podziękować za dar kanonizacji Papieża Polaka, którego zna cały świat, którego życie było pełne wiary, nadziei i miłości.Próby nad przygotowaniem spektaklu  zostały rozpoczęte w miesiącu czerwcu pod kierunkiem p. Ani Frączek. Dzieci z każdym dniem rozumiały w jak ważne role przyjdzie im się wcielić. Zespół spotykał się trzy razy w tygodniu na próbach, by jak najlepiej przedstawić wszystkim słuchaczom postać Wielkiego Polaka naszych czasów, rzecznika wartości uniwersalnych.

   


C
ałe przedstawienie składało się 7 scen, w których wystąpiło 17 aktorów. By w pełni pokazać życie i naukę naszego Papieża, oprócz gry aktorskiej oraz licznych utworów muzycznych śpiewanych przez dzieci, w spektaklu zostały wykorzystane  bogate efekty dźwiękowe oraz obraz (fragmenty wypowiedzi św. Jana Pawła II, wideo o ogłoszeniu papieża, sceny z zamachu, oraz wypowiedź matki Teresy). Dzieci śpiewały, tańczyły, recytowały dla Boga, stając się w ten sposób żywym pomnikiem naszego Świętego Rodaka, bo On pragnął właśnie, abyśmy byli Bogiem silni.

      


P
onieważ Papież Jan Paweł II jest patronem rodzin i zawsze przypominał o szczególnej roli wychowania dzieci, które są naszą przyszłością i nadzieją, spektakl został tak skonstruowany, by oprócz dorosłego narratora występował także narrator dziecko – to on właśnie komentował z perspektywy młodego człowieka życie papieża, to czego się od Niego nauczył. Ten zamierzony zabieg miał za celu przybliżyć dzieciom postawę i naukę papieża, miał pokazać, że był on takim samym dzieckiem jak my wszyscy,  grał w piłkę, śpiewał, odrabiał zadania. Jako młodzieniec miał też swoje pasje i z odwagą dążył ku swojemu powołaniu. W swoim pontyfikacie był człowiekiem dialogu, który starał się znaleźć wspólny język z ludźmi innych ras i religii, potrafił wybaczyć człowiekowi, który chciał go zabić, mimo cierpienia, zawsze z uśmiechem modlił się za nas i cały Kościół.

   


P
rzedstawienie zakończyło się wspólnym wraz z publicznością zaśpiewaniem ulubionej pieśni Ojca Świętego – „Barki”. Były to chwile pełne wzruszeń, refleksji i wspomnień dla nas wszystkich.

   


N
a zakończenie głos zabrał ks. Józef Gibała „…jestem pełen podziwu dla małych artystów, którym udało się pokazać sens życia a zarazem przesłanie Papieża Jana Pawła II jakim jest miłość Boga i ludzi. Dziękuję wszystkim za trud pracy włożony w wykonanie tego przedsięwzięcia. Zmęczone ale zadowolone dzieci, uśmiechniętych i dumnych ze swoich pociech rodziców zapraszam na poczęstunek przygotowany przez pracowników, by podziękować za całoroczną współpracę i zaangażowanie w pracy dydaktyczno – wychowawczo - opiekuńczej naszej placówki. Wszystkim Dzieciom, Pracownikom oraz Rodzicom życzę udanych wakacji. Wykorzystajcie ten czas jak najlepiej, odpocznijcie od trudów nauki i nabierzcie sił do podejmowania kolejnych wyzwań. Niech każda wakacyjna przygoda kończy się szczęśliwym powrotem do domu, szkoły i Oratorium. Dziękuję Wszystkim za współpracę dla dobra dzieci, za zaangażowanie i troskę o ich harmonijny rozwój.”


Obsada przedstawienia:

NARRATOR DZIECKO: Julia Wojdyła (śpiewa „Ty tylko mnie poprowadź”)
NARRATOR DOROSŁY: p. Anna Frączek
OJCIEC RAROLA WOJTYŁY: Bartłomiej Buczek
KAROL WOJTYŁA: Dawid Krajewski
PRZYJACIEL: Paulina Kania
PAPIEŻ JAN PAWEŁ II: Bruno Jakubowski
ZAMACHOWIEC: Patryk Kukulski
DZIECI PRZEBRANE W STROJE RÓŻNYCH:  KRAKÓW:
DZIECKO 1: Natalia Kania
DZIECKO 2: Milena Czekańska
DZIECKO 3: Kacper Rusin
DZIECKO 4: Erika Czekańska
DZIECKO 5: Paulina Kania
DZIECKO 6: Julia Czekańska
DZIECI MÓWIĄCE PODZIĘKOWANIA:
DZIECKO 1: Milena Godek (śpiewa „Abba Ojcze”)
DZIECKO 2: Gabriela Majka
DZIECKO 3: Paulina Sucheta
DZIECKO 4: Natalia Krajewska (śpiewa „Abba Ojcze”)
DZIECKO 5: Magdalena Krajewska
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin