chmuryl
chmuryp

Trzeci dzień półkolonii w Oratorium „Twój Dom”

Dzień III –– 09.07.2013r.- Środa
Trzeci dzień półkolonii w Oratorium „Twój Dom” rozpoczęliśmy od zabaw przy muzyce klasycznej w sali gimnastycznej oraz zajęć edukacyjnych „Sprawdź, co rozpuszcza się w wodzie, a co nie?” w ramach programu „Jestem częścią przyrody – poznaję, badam, doświadczam.” Dzieci eksperymentowały z solą, cukrem, mąką, kaszę manną i olejem.  Mieszały wybrane produkty razem z wodą i obserwowały jakie zachodzą reakcje. Sprawdzały zachowanie produktów w kontakcie z wodą. Szukały odpowiedzi, zadawały pytania, wyciągały wnioski, stawiały hipotezy. Połączenie prowadzenia obserwacji i wyciągania wniosków z doświadczeń i eksperymentów sprawiło dzieciom wiele radości i dostarczyło wspaniałej zabawy otaczającym światem. Zapewne odkryły w sobie naturę małego badacza.Po śniadaniu wyposażeni w koce, piłki plażowe, wiaderka z łopatki i foremkami  wyruszyliśmy na plaże znajdującą się w samym centrum miasta. Dzieci budowały zamki z piasku, kopały doły, stawiały babki z piasku, który jest niezwykle plastycznym materiałem. Ogromna ilość miękkiego, jasnego piasku dała dzieciom niemal nieograniczone możliwości. Dzieci tworzyły niezwykłe kształty, mniejsze i większe, proste i niezwykle skomplikowane np. zwierzęta, jak morski żółw czy ryba. Wyobraźnia dziecięca nie znała granic!. Puszczały latawce, bawiły się wielką kolorową piłką, grały w piłkę siatkową.  Innym ciekawym pomysłem na zabawę był „spacer pingwina”. Dzieci wzięły też udział w konkursie na „Najpiękniejszy zamek z piasku”. Odbył się również turniej piłki plażowej. Rywalizacja była bardzo zacięta, dzieci dobrze się bawiły. Dla ochłody zjedliśmy pyszne zimne lody. Na twarzach dzieci widać było radość i zadowolenie ze wspólnych zabaw w miękkim, ciepłym piasku.Część dzieci w tym czasie uczestniczyła w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej przy ul. Grodzkiej.

Dzieci wzięły udział w:

  • lekcji „Savoir vivre” połączonej z czytaniem  wierszy i opowiadań o zasadach dobrego wychowania,
  • projekcji filmu „Magiczne drzewo”
  • oraz zwiedzaniu budynku

Po pysznym obiedzie, dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych p.n. „Co pływa, a co tonie?”. Dzieci miały do dyspozycji wodę w miskach i wiaderkach. Starały się samodzielnie nalewać wodę do swoich pojemników. Następnie umieszczały zgromadzone przedmioty w pojemnikach zwłaszcza kamyki przyniesione z plaży. Obserwowały co się z nimi działo. Sprawdzały, który tonie, a który nie. Próbowały uzasadnić dlaczego - lżejsze przedmioty od wody pływają, pozostałe toną.  Poprzez zabawy i eksperymenty badawcze zaspokojona została naturalna ciekawość dzieci. To wspaniała lekcja wzbogacająca wiadomości dzieci dotyczące świata przyrody i technikiDzień zakończyliśmy zajęciami plastycznymi pod nazwą „Podwodny świat”.      
Do dyspozycji dzieci miały kolorowe farby, które w połączeniu z garścią pomysłów pomogły młodym artystom w tworzeniu wizerunków gipsowych flory i fauny podwodnego świata. W tle słychać było spokojną muzykę. Barwne opowieści wychowawców na temat tajemnic świata podwodnego były wzbogacone pięknymi, unikalnymi podwodnymi zdjęciami. Dzieci z zapartym tchem obejrzały film prezentujący  świat morskich zwierząt i roślin. To edukacyjne zajęcie  pełne wrażeń i emocji, pozostanie w pamięci zapewne na dłużej.Następnie nauczyciele zaprosili uczestników półkolonii do wspólnej podróży w morskie głębiny. Zadaniem dzieci było pokazać przy pomocy mimiki i pantomimiki to wszystko, o czym opowiadała nauczycielka.

…Zakładamy strój płetwonurka, wkładamy kombinezon, wskakujemy do wody zanurzamy się głęboko pod wodą, pływamy, rozglądamy się....Och! Jak tu pięknie....tyle kolorowych ryb o oszałamiających barwach.... Widzimy jak pływają sobie błazenki, płyniemy dalej oglądamy.....jest i konik morski, a opodal murena.... Ojej z daleka zbliża się jakaś wielka ryba.... to chyba rekin, przerażeni chowamy się, czekamy chwilę....Uff... okazuje się, że to tylko delfin....oddychamy z ulgą. Pływamy z nim przez chwilę...można się pobawić z delfinem... Płyniemy dalej, przedzieramy się przez wodorosty...znajdujemy muszlę, bierzemy do rąk, otwieramy...a w środku...znajdujemy piękną perłę, oglądamy ją. Tak! Jest rzeczywiście piękna! Płyniemy dalej... mijamy mantę, orkę....a bardzo daleko od nas pływa kaszalot. Och dobrze, że nas nie zauważył... Nagle spostrzegamy na dnie jakiś dziwny przedmiot...ostrożnie podpływamy bliżej ...opływamy go wkoło, zauważamy, że jest to stara skrzynia... ostrożnie chwytamy ją, wynurzamy się powoli, wyciągamy ją na brzeg....ze zmęczenia padamy na piasek i zasłuchani w szum oceanu zasypiamy....wszyscy zamykają oczy…

Kolejny dzień półkolonii letniej minął nam na wspólnej zabawie poprzez naukę, relaksie i doświadczaniu świata.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin