chmuryl
chmuryp

Dzień IV –– 10.07.2014r. - Czwartek

Dzień IV –– 10.07.2014r. - CzwartekW czwartym dniu naszych półkolonii, wychowawcy zaprosili nas do wspólnego poznania naszego pięknego miasta – KROSNA.

   
Dzieci dobrze siebie poznały i znakomicie się rozumiały. Nawiązały się też nowe przyjaźnie a nawet i nowe sympatie. Wśród całej gamy zabaw znalazły się: zabawy towarzyskie w salach, zagadki o tematyce lata i wakacji, kalambury oraz zabawy logiczne.

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zorganizowana została lekcja wychowania komunikacyjnego na temat bezpiecznego poruszania się po drodze z udziałem zaproszonego gościa – p. Jerzego Niepokój, pracownika Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Uczestnicy półkolonii zapoznali się z podstawowymi przepisami dotyczącymi pieszych i rowerzystów. Działania podejmowane wśród dzieci i młodzieży miały na celu popularyzowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród pieszych, rowerzystów czy pasażerów pojazdów. Dzieci dowiedziały się również, co trzeba zrobić, aby być widocznym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapada zmrok. Na zakończenie warsztatów otrzymaliśmy w prezencie od WORD kamizelki i opaski odblaskowe.Mamy nadzieję, że zajęcia te sprawiły dzieciom radość, a wiedza zdobyta podczas spotkania pozostanie w ich pamięci na długo.

Witaj przygodo !!!Następnie zaraz po śniadaniu wraz z wychowawcami wyruszyliśmy w poszukiwaniu ciekawostek naszego miasta. Dotarliśmy do Muzeum Motoryzacji przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Stanisława Staszica. Poznaliśmy historię Muzeum, które powstało  w 1991 r. Gromadzone są tam stare motocykle, motorowery i samochody odrestaurowane przez młodzież Zespołu Szkół Mechanicznych w Krośnie w ramach prac dyplomowych. Motocykle i motorowery znajdują się w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach w budynku internatu szkolnego. Samochody natomiast stoją pod wiatami przylegającymi do budynków warsztatów szkolnych. To niesamowite jakie eksponaty mogliśmy tam zobaczyć: 21 motocykli prod. polskiej (SHL, Junak, WFM, WSK), czechosłowackiej (Jawa, motocykl żużlowy 897 DT 500), DDR (MZ, Simson), RFN (NSU), ZSRR (IŻ) i węgierskiej (Panonia), 16 motorowerów (m.in. Ryś, Zak, Komar, Cilo, Simson), 13 samochodów (Warszawa, Syrena, Zastawa, Moskwicz, Skoda i Trabant) oraz samolot „Iskra”.
Poznaliśmy szczegółowo historię samochodu o nazwie Warszawa, który był pierwszym powojennym polskim autem osobowym. Dokładnie 6 listopada 1951 roku o godzinie 14:00 pierwsza Warszawa zjechała z taśmy montażowej. Ostatnia Warszawa wyjechała z fabryki na Żeraniu w 1973 roku – dokładnie 22 lata trwała produkcja „polskiej limuzyny”. Ogółem wyprodukowano ok. 250 tysięcy Warszaw,Ciekawostka

Ks. bp Karol Wojtyła zanim został papieżem sam posiadał Warszawę.

Szkoda, że nie mogliśmy wyruszyć na przejażdżkę Warszawą lub Syreną - modelem kiedyś bardzo popularnym na polskich drogach.

Zwiedziliśmy również  Muzealną Izbę Motoryzacji w której zgromadzone były silniki, układy samochodowe (np. mosty napędowe) i inne historyczne zabytki techniki.

Zbiory Muzeum Motoryzacji
   


Dla dzieci była to cenna lekcja historii, przybliżająca sylwetki najbardziej charakterystycznych modeli PRL-u.

W drodze powrotnej do Oratorium zatrzymaliśmy się na lody. Każde dziecko uwielbia zajadać się lodami, zwłaszcza jak jest tak ciepło. Ks. Józef dobrze wie, że te zimne przysmaki stanowią wielką atrakcję dla naszych dzieci i są wyśmienite pod każdą postacią. Prawda, że w lodach tkwi jakaś tajemnica?Po obiedzie przyszedł czas na konkurs z wykorzystaniem dużych słomek konstrukcyjnych. Dzieci zostały podzielone na 2 zespoły. Miały do dyspozycji zestaw słomek z tworzywa sztucznego oraz łączników wielowypustowych, pozwalających na łatwe i wielokrotne łączenie słomek ze sobą. Dzieci miały możliwość tworzenia różnych form – od płaskich figur po duże, bardzo skomplikowane konstrukcje. Zespoły prześcigały się pomysłowością konstrukcji, wielkością oraz formą.  Konkurs przebiegał pod hasłem: „Niezwykłe budowle słomkowe”. Dzieci wykazały się elastycznością myślenia oraz chęcią  eksperymentowania i poznawania świata.  Wspólna praca w celu realizacji różnych pomysłów i tworzenia kompozycji artystycznych,  poprzez „zgłębianie” materiałów, kolorów i faktur to wspaniała zabawa poprzez doświadczenie.Dzieci wzięły też udział w zajęciach edukacyjnych p.n. „Samo nadmuchujący się balon” w ramach programu „Jestem częścią przyrody – poznaję, badam, doświadczam.” Dzieci wkładały do butelek drożdże (około 2-3 łyżeczek) następnie  wlewały ciepłą wodę i dodawały 2 łyżeczki cukru  mieszając, aby drożdże wraz z  cukrem rozpuściły się. Na butelkę nałożyły kolorowy balonik i obserwowały jego zachowanie na butelce. Balonik powoli powiększał się. Wnioskowały - Dlaczego? Balon wypełnia się gazem, który powstał  w wyniku reakcji drożdży z ciepłą wodą (dlatego rośnie ciasto drożdżowe).


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin