chmuryl
chmuryp

Dzień V –– 11.07.2014r.- Piątek

Dzień V –– 11.07.2014r.- PiątekTego dnia dzieci wzięły udział w konkursie plastycznym „Mój ulubiony bohater bajkowy”. Prace wykonane były różnymi technikami – malowane farbami, zrobione z plasteliny, wyklejanki z papieru kolorowego, formy przestrzenne  z bibuły czy prace z płyt DVD. Dzieci prześcigały się w pomysłach.  Do oceny prac użyto wypracowanego systemu oceniania – oceny dokonywały same dzieci.
   

Nie zabrakło też wesołych zabaw, pląsów, tańców integracyjnych, swobodnych improwizacji tanecznych do muzyki dziecięcej i młodzieżowej. Zajęcia przebiegały w formie radosnej, spontanicznej zabawy  z tańcem.Po śniadaniu ks. Józef wraz z wychowawcami zaprosił wszystkie dzieci na cykl gier i zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Celem rozładowania energii wewnętrznej, nauki współdziałania w grupie, świadomego przeżywani zwycięstw i godnego przyjmowania porażek. Były: ściganki, pajace, paczki, „głowa, kolana, kolana, ręce”, ruletka podwórkowa, żółwiki, żabki. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom zabawa „jastrząb i kury”, slalom oraz gry zręcznościowe. Dzieci kochają zabawy na powietrzu z rówieśnikami. To najlepsza kuracja na wzmocnienie tężyzny i odporności.Po obiedzie w grupach wraz z wychowawcami wyruszyliśmy na wycieczkę do Biura Wystaw Artystycznych - Galeria Sztuki w Krośnie – najważniejszego miejsca w mieście, profesjonalnie przygotowanego do prezentowania wystaw sztuki współczesnej.  Dowiedzieliśmy się, że od 1982 r. pokazano w galerii ponad 420 wystaw twórców polskich i zagranicznych. Organizuje imprezy cykliczne: Ogólnopolski Plener Malarski "Bieszczady" - miejsce spotkań artystów, to jedyne w swoim rodzaju pasmo górskie należące do makroregionu Karpaty Wschodnie, dzięki istnieniu Bieszczadzkiego Parku Narodowego zachowano piękno naturalnego krajobrazu i dzikiej przyrody. Biennale Plastyki i Architektury Krośnieńskiej - impreza interdyscyplinarna (rzeźba, rysunek, malarstwo, projekty architektoniczne).
Dzieci miały okazję obcowania ze sztuką współczesną, podziwiały wystawy prac indywidualnych autorów jak i prace zbiorowe. Obok form tradycyjnych, jak tkane pejzaże, zachwyciły się różnymi odmianami abstrakcji: od form odtwarzających struktury organiczne po konstrukcje geometryzujące. Dzieci z przejęciem oglądały wystawę malarstwa Stanisława Białogłowicza „Po jasnej stronie życia” i wymieniały swoje odczucia. Dowiedzieliśmy się też, że prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych oraz kolekcjach muzealnych w Polsce i za granicą.


Ostatnia Wieczerza (2006) Stanisław Białogłowicz

Metoda malarska Stanisława Białogłowicza jest głęboko wpisana w tradycję polskiego koloryzmu. Niezależnie od egzystencjalnych, mistycznych treści – najbardziej rozpoznawalną cechą jego malarstwa jest kolor. Funkcjonuje on w organicznej kompozycji obrazu a mistrzostwo i wyrafinowanie subtelnej gry barw, dopełnia niezwykłą lekkość pociągnięcia pędzlem.

Warto wiedzieć

Do jego dorobku artystycznego należą m.in.: Krzyż i witraż w Kaplicy Męczenników Polskich - Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie (1992); Apokalipsa w Kościele Parafialnym w Loburg Ostbewern (Niemcy,1995); polichromia w Kaplicy Seminaryjnej SVD ks. Werbistów  w Nysie (1998).Spotkanie w Galerii Sztuki w Krośnie było doskonałym sposobem zainteresowania sztuką dzieci i młodzieży. Obcowanie z malarstwem, grafiką, rysunkiem, to dla dzieci działania intensywnie kształcące i rozwijające wyobraźnię, twórcze myślenie, elastyczność aparatu percepcji.

Malarstwo, grafika – wystawa prac

To był WSPANIAŁY DZIEŃ !!!przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin