chmuryl
chmuryp

Dzień VI –– 14.07.2014r.- Poniedziałek

Dzień VI –– 14.07.2014r.- PoniedziałekPoniedziałek 14.07.2014 roku rozpoczęliśmy od spotkania pt. „Wiem jak dbać o zdrowie” z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Zaproszeni goście przeprowadzili z dziećmi pogadankę na temat zdrowia i czynników na nie wpływających, zasad bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach oraz zagrożeń wynikających z pogryzień przez kleszcze. Dzieci wykazały się wiedzą dotyczącą tematu spotkania, chętnie odpowiadały na zadawane pytania, rozwiązywały zagadki, co spotkało się   z uznaniem prelegentki, która wyraziła zadowolenie z tak dużej aktywności i poziomu wiedzy półkolonistów. Dzieci z przejęciem obejrzały też film edukacyjny pt. „Tryb życia kleszczy” z którego dowiedziały się, że w Polsce żyje ok. 20 gatunków kleszczy na czym polega ukłucie kleszcza i dlaczego jest niewyczuwalne, jak dochodzi do zakażeń mózgu oraz o dostępnych szczepionkach. Największym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt są dwa z nich: kleszcz pastwiskowy oraz łąkowy.
Kleszcz pastwiskowy

Kleszcz łąkowy
                                                                                    
Dziękujemy za  pouczającą lekcję  w zakresie profilaktyki chorób przenoszonych przez kleszcze, szczególnie szczepień ochronnych jako skutecznej metody profilaktyki kleszczowego zapalenia mózgu i opon mózgowych.Następnie zaraz po śniadaniu wraz z wychowawcami wyruszyliśmy do Muzeum Misyjnego Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera w Krośnie przy ulicy Łukasiewicza 62.W Muzeum Misyjnym podziwialiśmy bogate zbiory eksponatów z 4 kontynentów: Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Zbiory były ułożone według przynależności kontynentalnej i w sposób szczegółowy przybliżyły nam pracę misjonarzy oraz kraje czy grupy etniczne do których zostali posłani. Poznaliśmy też historię powstania  muzeum misyjno – etnograficznego oraz dokładną datę otwarcia 14 grudnia 2002 r.

Z zapartym tchem podziwialiśmy  przedmioty użytku codziennego wykonane z traw, liści palmowych, rafii, tykwy, z drewna  czy ze skóry. Bogatą kolekcję biżuterii oraz instrumentów muzycznych. Kolorowe batiki i  tradycyjne stroje z Indii, z Wietnamu czy z Wysp Tonga.
Wśród eksponatów mogliśmy zobaczyć m.in. figurkę Matki Bożej z La Vang (Wietnam) oraz obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, wykonany ze skrzydeł motyli. Każdy zwiedzający mógł tu zaczerpnąć odrobinę egzotyki.Dla dzieci wyświetlono film pt. „Matka Teresa z Kalkuty”  opowiadający o życiu zakonnym  Marii Teresy od Dzieciątka Jezus z pochodzenia Albanki, prowadzącej w Indiach działalność humanitarną. Poznaliśmy Jej codzienne zajęcia, od porannej modlitwy, po liczne wizyty u chorych i umierających (m.in. w centrum rehabilitacyjnym dla trędowatych). Laureatki Pokojowej Nagrody Nobla. Następnie dzieci z dużym zaangażowaniem odpowiadały na zadawane przez siostrę Anastazję prowadzącą pogadankę o Afryce, pytania o ofiarnej miłości i miłosierdziu świadczonym bezinteresownie głodnym, bezdomnym, chorym i niechcianym ludziom przez Matkę Teresę.

Zbiory Muzeum Misyjnego

 

Po obiedzie przyszedł czas na swobodne zabawy według dziecięcych zainteresowań w salach, ponieważ zrobiło się deszczowo. Dużym zaciekawieniem cieszyła się trampolina, sala gier, pracownia komputerowa, oraz bilard. Dzieci wzięły też udział w zajęciach edukacyjnych p.n. „Kolorowe baloniki” w ramach programu
„Jestem częścią przyrody – poznaję, badam, doświadczam.”

Pomimo deszczu, który padał i padał i wcale nie chciał przestać, dzień był bardzo udany, bogaty w przeżycia estetyczne, a przede wszystkim radosny, ponieważ byliśmy RAZEM.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin