chmuryl
chmuryp

DZIEŃ II – 20.07. 2014r. - niedziela

DZIEŃ II – 20.07. 2014r. - niedziela


 
Niedziela! Z czystym sumieniem mogliśmy dłużej pospać. Po obfitym śniadanku i szybkim posprzątaniu pokoi, udaliśmy się na wspólną Mszę Świętą do Sanktuarium Fatimskiej Pani na Krzeptówkach. Wielu z nas po raz pierwszy miało możliwość uczestnictwa we Mszy świętej na wzgórzu, nazywanym przez pielgrzymów przybywających z całego świata Wzgórzem Fatimskim. Zobaczyć Krzeptówki, znajdujące się naprzeciw Krzyża na Giewont. Dla naszych oczu i serca było to niemałe przeżycie no i jeszcze tylu turystów podążających by oddać pokłon Matce Fatimskiej.

Do Sanktuarium weszliśmy przez bramę zwieńczoną Maryjną Koroną i napisem "Totus Tuus". Przypominającą nam o zawierzeniu Jana Pawła II Matce Najświętszej - postawie, o jaką prosiła Maryja w swych objawieniach w Fatimie. Każdy z nas chciał być jak najbliżej Matki Fatimskiej, by móc Ją zobaczyć, pokłonić się , podziękować za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę, dlatego podczas Mszy świętej ustawiliśmy się blisko ołtarza. Naszą uwagę zwróciły  też przepiękne witraże, przez które biegło światło rozjaśniające wnętrze świątyni. Udział w Mszy Świętej w Sanktuarium był dla nas ogromnym doznaniem duchowym i estetycznym. Każdy uczestnik kolonii od najmniejszego do największego w cichości swego serca starał się podziękować tak jak umiał najlepiej, Bogu i Matce Bożej Fatimskiej  za wszystkie łaski otrzymane w ciągu roku szkolnego, za dar kolonii, za rodziców, nauczycieli, kolegów, koleżanki oraz Przyjaciół.  
 


Po Mszy Świętej, ks. Józef opowiedział nam i pokazał symbole sakralne tego świętego miejsca. Zobaczyliśmy różańcowy mur oplatający Sanktuarium, miejsce tej prostej modlitwy na paciorkach różańca. Idąc dalej zatrzymaliśmy się przy pomniku Jana Pawła II, który stoi u  progu świątyni. Podeszliśmy także do dwóch marmurowych tablic znajdujących się przy wyjściu. Napis na tablicy zawierający słowa Jana Pawła II wypowiedziane do rodaków 22 października 1978 r. na głos odczytał Patryk "Proszę was - bądźcie ze mną…”Kolejnym etapem naszego zwiedzania był Ołtarz, przy którym Ojciec Święty sprawował Eucharystię pod Wielką Krokwią w 1997 r.

Idąc wspólnie alejami parku w otoczeniu pięknej zieleni i ciepłych promieni słońca, zrozumieliśmy, że cały park jest miejscem poświęconym modlitwie i refleksji.
Niedzielne spotkanie z Matką Fatimską to przepiękna lekcja katechezy, lekcja ciepła i opieki macierzyńskiego Serca Maryi.
    


Po powrocie do domu, zasiedliśmy nad tworzeniem pokojowych wizytówek. Teraz już wiemy, kto gdzie mieszka i jak nazywają się nasze pokoje. Były wśród nas m.in. Księżniczki, Vipy, Lamy. Nie zabrakło również bardziej oryginalnych nazw, jak Melony. Po działaniu plastycznym przyszedł czas na: uganianie się za piłką, rzucanie do celu, zabawy z chustą animacyjną  czy skoki na skakance. Jednym słowem – zabawa na świeżym powietrzu. W między czasie jedna z grup przygotowywała się do zajęć z zakresu profilaktyki uzależnień z p. Anią. Przyznam, że wszyscy je lubiliśmy.Później pora na regenerację sił – obiad! Wszyscy byliśmy porządnie głodni, więc ze stołów zniknęło wszystko: pomidorowa, kotlety, buraczki no i pyszny deser. A po ciszy poobiedniej kontynuowaliśmy poznawanie Zakopanego. Wyruszyliśmy z wychowawcami na jedną z najpopularniejszych polskich ulic. Spacerując po Krupówkach, czuliśmy atmosferę  kultury góralskiej i miejscowego folkloru. Wszędzie oscypki: wędzone, grillowane, duże i małe, piękne ludowe wyroby z drewna. Dziewczęta przymierzały korale a chłopcy kapelusze i ciupagi góralskie. Było tłoczno, gwarno  i kolorowo  a z oddali dochodziły śpiewy, prawdziwa góralska kultura. To zrozumiałe, że  nie mogło nas tam zabraknąć.
Spacerując po deptaku zwróciliśmy też uwagę na zlokalizowany na jego skraju kościół w stylu neoromańskim pod wezwaniem Świętej Rodziny.Po powrocie nie odbyło się  bez zabaw muzyczno-tanecznych, wśród których prym wiódł „Osioł i Chusteczka rock’n’roll”. Wieczór upłynął nam podczas wspólnej zabawy. „Amnezja, Lisek oraz Sałatka owocowa” pochłonęły nas na długi czas.  
 
Niedzielny dzień letnich kolonii był dniem zabaw, dziecięcej radości, doświadczania świata a przede wszystkim dniem spędzonym razem.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin