chmuryl
chmuryp

WAKACYJNE PRZYGODY Z ORATORIUM „TWÓJ DOM”WAKACYJNE PRZYGODY Z ORATORIUM „TWÓJ DOM”

S
towarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież p.n. Oratorium „Twój Dom” w Krośnie przy ulicy Wojska Polskiego 28, zorganizowało letni wypoczynek dla 93 dzieci i młodzieży w formie półkolonii letniej oraz  kolonii w Zakopanem.


Lato w mieście skierowane było do dzieci, które pozostały podczas wakacji w mieście. Na nudę nie można było narzekać. Przygotowanych zostało wiele atrakcji. Warsztaty, spotkania tematyczne, gry, zabawy, zajęcia sportowe, zajęcia kulinarne, wodne kąpiele, doświadczanie świata, lekcje edukacyjne - propozycji i form spędzania wolnego czasu dla dzieci było wiele.

P
ółkolonia pod hasłem „Jesteśmy Kreatywni - Wakacje w Oratorium” trwała od 07.07.2014 r. do 18.07.2014 roku i uczestniczyło w niej 60 dzieci w wieku 6 –15 lat.   
Pierwszy tydzień półkolonii poświęcony został na zabawy z wodą pod nazwą „Tajemnicze bąbelki”, natomiast drugi tydzień  na zabawy badawcze pod nazwą „Stany skupienia”.
Celem rozwijania zainteresowań badawczych, nabywania umiejętności obserwowania, wywoływania zaciekawienia zjawiskami mającymi miejsce w przyrodzie, dostarczenia przeżyć i bodźców, związanych z otaczającą rzeczywistością przyrodniczą, które pobudzają do działania, szukania odpowiedzi, zadawania pytań, wyciągania wniosków, stawiania hipotez, dochodzenia do prawdy. Dzieci wykazały się wiedzą  i pomysłowością podczas przeprowadzania eksperymentów typu: „Pomóż Kopciuszkowi oddzielić sól od pieprzu”,  „Kto się lubi, a kto czubi”, „Sprawdź, co rozpuszcza się w wodzie, a co nie?” „Co pływa, a co tonie?”, „Samo nadmuchujący się balon”, „Zimne kostki lodu i co dalej …”, „Płomień świecy”, „Woda, sok malinowy i olej – biało –różowo- żółta wstążka”, „Ale huk…”, „Kolorowe baloniki”. Jednym słowem dzieci badały, poznawały i doświadczały otaczający je świat.
A
ktywnie też uczestniczyły w lekcjach edukacyjnych z Policjantem Komendy Miejskiej i przedstawicielem Straży Miejskiej na temat bezpiecznych wakacji, lekcji wychowania komunikacyjnego na temat bezpiecznego poruszania się po drodze z udziałem zaproszonego gościa z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. Wystawie sztuki współczesnej - Biuro Wystaw Artystycznych - Galeria Sztuki w Krośnie. Lekcji edukacyjnej w Muzeum Misyjnym gdzie, dzieci podziwiały bogate zbiory eksponatów z 4 kontynentów: Afryki, Azji, Oceanii i Ameryki Południowej. Z dużym zaangażowaniem wzięły też udział w pogadance ze strażakami, Państwowej Straży Pożarnej oraz w zajęciach edukacyjnych przygotowanych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej. Dużym zainteresowaniem ze strony dzieci cieszyły się zajęcia w Muzeum Motoryzacji przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 „Mechanik” im. Stanisława Staszica.

   


D
zieci uczestniczyły również w konkursach plastycznych, zabawach i pląsach przy muzyce, zabawach integracyjnych z chustą integracyjną, turniejach gry w piłkę nożną, dwa ognie, tenisa stołowego, kometkę. Korzystały z wodnych kąpieli w basenie, seansie filmowym – 3 D.

   


D
zieci podczas trwania półkolonii wspólnie bawiły się, wypoczywały, zwiedzały i zdobywały wiedzę z różnych dziedzin edukacji. Wspólne zabawy, konkursy, gry, wyjścia oraz  wieczorki poetyckie,  realizowane podczas półkolonii miały pomóc dzieciom: zrelaksować się, odprężyć, zapomnieć o stresie, wyciszyć się,  zmniejszyć napięcie mięśniowe CUN.

 
Wakacje, to czas zasłużonego odpoczynku dla naszych wychowanków, czas niezapomnianych przygód i dalekich wypraw. Przed nami wędrówki górskimi szlakami, spacery po lesie, kąpiele wodne, wspólne przebywanie i zabawa– przeżycia, które będą na zawsze najpiękniejszymi wspomnieniami młodości.
  


W
dniach od 19 – 24 lipca, 33 dzieci  wraz z  5 wychowawcami i  piszącym te słowa wyjechało na kolonię letnią do Zakopanego. Celem przygody w górskiej scenerii poza odpoczynkiem i  wspólną zabawą, było ukazanie dzieciom perły polskich gór, leżącej w Kotlinie Zakopiańskiej u podnóży Tatr. Niepowtarzalna przestrzeń tej miejscowości, potęgę gór, spokój krajobrazów, piękno natury i atmosfera życia, zupełnie innego od naszej codzienności to wszystko z czym obcowali i czego doświadczyli mali odkrywcy podczas pobytu w Zakopanym. 

P
oznawanie ciekawych miejsc rozpoczęliśmy od Starego Sącza. Zwiedziliśmy tam, jeden z niewielu w Polsce ołtarzy, który nie został rozebrany po wizycie naszego ukochanego Papieża Jana Pawła II. Warto było zobaczyć tę niezwykłą pamiątkę. Zwiedzając Ołtarz Papieski spotkaliśmy p. Omenye Mensah, prezenterkę telewizyjną TVN, przygotowującą się do nagrania na żywo. Dzieci zaraz Ją rozpoznały i wymieniały programy telewizyjne o różnorodnej tematyce, które prowadzi np. podróżnicze „Podróże Meteo”, sportowe „Pogoda na rower”, „Pogoda na statku”, „Szkółka narciarska”, „Pogoda na narty”, kulinarne „Kuchnia czynna całą dobę” – razem z córką Vanessą. To było bardzo miłe spotkanie, które zakończyło się wspólnym zdjęciem.P
rzez 6 wspaniałych dni kolonii, mieszkaliśmy w Domu Wczasowym „Harnaś 2” - u podnóża Giewontu. Z okien mogliśmy podziwiać najpiękniejszy w Kościelisku widok na Giewont. Dosłownie kilkaset metrów od naszego domu wiodła widokowa trasa na Salamandrę - południowy stok Gubałówki - piękne widoki na Zakopane i Kościelisko oraz Butorowy Wierch. Rodzinna atmosfera na terenie pensjonatu to niewątpliwa zasługa Gospodarzy, dzięki którym mogliśmy nie tylko spożywać przepyszne domowe jedzenie, ale i też poczuć ciepło domowego ogniska.
Zwiedziliśmy Krupówki - reprezentacyjną ulicę w Zakopanem, która zaczyna się u podnóża Gubałówki i liczy ponad kilometr długości. Spacerując po Krupówkach, czuliśmy atmosferę  kultury góralskiej i miejscowego folkloru. Wszędzie oscypki: wędzone, grillowane, duże i małe, piękne ludowe wyroby z drewna. Dziewczęta przymierzały korale a chłopcy kapelusze i ciupagi góralskie. Było tłoczno, gwarno  i kolorowo a z oddali dochodziły śpiewy, prawdziwa góralska kultura. To zrozumiałe, że nie mogło nas tam zabraknąć. Spacerując po deptaku zwróciliśmy też uwagę na zlokalizowany na jego skraju kościół w stylu neoromańskim pod wezwaniem Świętej Rodziny.


  
Dużo atrakcji dostarczył mam wjazd nowoczesnym wagonikiem na górną polanę Gubałówki, skąd podziwialiśmy piękną panoramę Tatr. Skorzystaliśmy też ze zjeżdżalni grawitacyjno - wózkowej o długości  750m. Przecież do odważnych, świat należy. Trzeba dotykać i próbować świata… Przejazd wózeczkiem wyposażonym w hamulec po wyprofilowanym torze z licznymi zakrętami dostarczył fascynujących przeżyć nawet tym, którzy troszeczkę się bali. Było fantastycznie!!! Kolejnym etapem naszej wyprawy była stacja KL Butorowy Wierch. Dotarliśmy tam drogą asfaltową, mijając liczne domy wybudowane w stylu zakopiańskim, stylową góralską kapliczkę oraz przepiękną florę górską. Zatrzymaliśmy się na polanie, by odpocząć i zregenerować siły smakołykami, które mieliśmy w plecakach. Spacer grzbietem Gubałówki był nie tylko wspaniałym relaksem, ale dał nam  możliwość podziwiania przez cały czas panoramy Tatr. Po dotarciu do stacji Butorowy Wierch, diametralnie zmieniła się pogoda. Padło pytanie. Co tu robić?. Jak przygoda to przygoda – krzyknęły dzieci i zmieniły atmosferę na radosną i pogodną. Niestety, pogoda nam nie dopisała – padał deszcz, ale to nie przeszkadzało nam we wspaniałej zabawie.

  


W
kolejnym dniu kolonii w Zakopanem, wyruszyliśmy do Bukowiny Tatrzańskiej na jeden z najnowszych  basenów termalnych Podhala.  Na wodnych zabawach  spędziliśmy 3 wspaniałe godziny. Najmłodsze dzieci bawiły się w brodziku, który dodatkowo wyposażony był w takie atrakcje, jak: strumyk wodny, mała zjeżdżalnia, parasol wodny, mokry plac zabaw z interaktywnymi zabawkami oraz mocydełko - brodzik  ze zjeżdżalnią słonik. Starsi mieli do dyspozycji: bonior basisty, bystry potok,  bulgotnik, łozpolono Maryna, zostawnice - corny staw, niebiesko dolinę i wiele innych atrakcyjnych miejsc. Przyznać trzeba dziwne nazwy. Dla dzieci żądnych wrażeń niewątpliwą atrakcją były zjeżdżalnie. Po wodnych szaleństwach swoje kroki skierowaliśmy do Poronina, Domu Zakonnego Sióstr Świętego Michała Archanioła. Uczestniczyliśmy, we Mszy Świętej sprawowanej przez piszącego te słowa w intencji wychowanków przebywających na kolonii, wychowawców dbających o harmonijny rozwój dzieci oraz za Przyjaciół naszej placówki.  Było to bardzo miłe spotkanie, przepełnione modlitwą, śpiewem i spotkaniem z Bogiem Żywym.


  


W
niedzielę uczestniczyliśmy całą wspólnotą kolonijną we Mszy Świętej na Krzeptówkach. Wielu z nas po raz pierwszy miało możliwość uczestnictwa we Mszy świętej na wzgórzu, nazywanym przez pielgrzymów przybywających z całego świata Wzgórzem Fatimskim. Zobaczyć Krzeptówki, znajdujące się naprzeciw Krzyża na Giewont. Dla naszych oczu i serca było to niemałe przeżycie no i jeszcze tylu turystów podążających by oddać pokłon Matce Fatimskiej. Udział w Mszy Świętej w Sanktuarium był dla nas ogromnym doznaniem duchowym i estetycznym. Każdy uczestnik kolonii od najmniejszego do największego w cichości swego serca starał się podziękować tak jak umiał najlepiej, Bogu i Matce Bożej Fatimskiej  za wszystkie łaski otrzymane w ciągu roku szkolnego, za dar kolonii, za rodziców, nauczycieli, kolegów, koleżanki oraz Przyjaciół.  Kolejnym etapem naszego zwiedzania był Ołtarz, przy którym Ojciec Święty sprawował Eucharystię pod Wielką Krokwią w 1997 r. Idąc wspólnie alejami parku w otoczeniu pięknej zieleni i ciepłych promieni słońca, zrozumieliśmy, że cały park jest miejscem poświęconym modlitwie i refleksji.

   
Zwiedziliśmy skocznię narciarską im. Stanisława Marusarza, która robi wrażenie nie tylko podczas zawodów. Chłopcy spoglądali z podziwem w kierunku Wielkiej Krokwi.     

W ostatnim dniu naszej kolonii zwiedziliśmy jeszcze Muzeum Misiów w centrum Zakopanego. Podziwialiśmy wystawę Misiów Kolekcjonerskich z misiami pluszowymi, przedstawicielami różnych zawodów, ale i  „misiową” porcelanę i ceramikę. Z przejęciem wysłuchaliśmy koncertu ruchomych misiów i zrobiliśmy sobie niecodzienne zdjęcia z naturalnej wielkości Góralską Rodziną Misiów, które będą z pewnością nietypową pamiątką z wyjazdu w góry. W muzeum nie brakuje historii pluszowych zabawek, z której można dowiedzieć się, kiedy i dlaczego powstały pierwsze misie, w jaki sposób były produkowane i jak postać misia ewaluowała na przestrzeni lat.
   

P
odczas trwania kolonii letniej prowadzone były dla dzieci zajęcia grupowe i indywidualne z zakresu profilaktyki uzależnień p.n. „Kolorowy świat emocji”. Celem budowania klimatu bezpieczeństwa i zaufania w grupie, postrzegania siebie i innych przez pryzmat potrzeb i uczuć, wzmacniania poczucia wartości i pozytywnego myślenia o sobie,  konstruktywnego rozwiązywania problemów, asertywności w kontakcie z alkoholem, wyciągania wniosków ze skutków uzależnienia.  Nie zabrakło też twórczych zabaw, pląsów, tańców integracyjnych, swobodnych improwizacji tanecznych do muzyki dyskotekowej, działania plastycznego oraz gier i zabaw sportowych na świeżym powietrzu. Piękne widoki Tatr, roślinność i nawet podający deszcz sprawiały, że czuliśmy się  cudownie, wspólnie integrując się w zabawie. Kolonia w Zakopanym była okazją do odpoczynku i rozwoju zarówno duchowego, jak i fizycznego w gronie rówieśników i przyjaciół.

  

O
koło godziny 19.00 z minutami przybyliśmy do Krosna, gdzie z radością powitali  nas rodzice. Następnie wspólnie zebraliśmy się w oratoryjnej kaplicy na Mszy Świętej, by podziękować Panu Bogu za każdy dzień naszych przygód w górskiej scenerii. Również serdeczne podziękowania pragniemy złożyć Gminie Miasta Krosno i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie za dofinansowanie naszego wypoczynku w Krośnie i w Zakopanem.

   
U
fam, że dzieci wróciły do swoich domów, zadowolone z obcowania z roślinnością,  kulturą, tradycją i obrzędami Podhala.


Ks. Józef Gibała
Dyrektor Oratorium „Twój Dom” w Krośnie


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin