chmuryl
chmuryp

Latający kufer
Program p.n. „W Zaczarowanej Krainie – Bajki kluczem do dziecięcej duszy” jest po części kontynuacją realizowanego w ubiegłym roku programu p.n. „Europa pełna baśni” opartego na głośnym czytaniu bajek z różnych stron świata przez zaproszonych gości. Widząc duże zaciekawienie dzieci, skupienie oraz radość w trakcie spotkania z bajką i zaproszonymi gośćmi, postanowiliśmy i w tym roku wykorzystać baśnie i bajki terapeutyczne a więc to co dzieci lubią najbardziej.Do poszukiwania, rozumienia, naśladowania pozytywnych cech zauważanych u innych osób, bohaterów bajek takich jak: dobroć, pracowitość, uczciwość, prawdomówność, delikatność, skromność, szanowanie siebie i innych, pomysłowość, pomaganie innym, kształcenie empatii, opieka, współczucie, koleżeństwo, przyjaźń, uprzejmość wykorzystane zostaną przede wszystkim baśnie J. Ch. Andersena i W. i J. Grimm, opowiadania B. Fererro oraz bajki terapeutyczne  zaczerpnięte z książki Marii Molickiej: Bajki, które leczą, Bajkoterapia: o lękach dzieci i nowej metodzie terapii.SKRZYNIA SKARBÓW 

 w oparciu o bajkę „Latający kufer” J.Ch. Andersena

Bajka różne ma imiona
Różną nosi postać
Lecz jest zawsze roztańczona, barwna i radosna.01.10.2014r. na zaproszenie ks. Józefa do Oratorium „Twój Dom” przybyła Pani Julita Jaśkiewicz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Wydziału Zdrowia w Krośnie, by spotkać się z dziećmi w „Krainie baśni”.

Bajka, którą przeczytała pani dyrektor, opowiadała o synu bogatego i mądrego kupca, który roztrwonił majątek zapisany mu przez ojca w testamencie. Został sam, ponieważ opuścili go wszyscy przyjaciele. Był osamotniony i nieswój. Wiary dodał mu specyficzny prezent, który otrzymał na pożegnanie. Był to stary, drewniany kufer z mosiężnymi okuciami, który po naciśnięciu zamka leciał w każdym żądanym kierunku. Chłopak nie zastanawiając się wiele wskoczył do kufra i poleciał do pewnego dalekiego kraju. Magiczny środek lokomocji ukrył w lesie, a sam udał się w kierunku miasta. I tak rozpoczęła się jego przygoda z piękną królewną, której wróżka wywróżyła kiedyś, że będzie bardzo nieszczęśliwa z powodu narzeczonego … A co było dalej, myślę, że wszyscy znają kolejne losy głównego bohatera bajki pt. „Latający kufer”.Historia ta pozwala zrozumieć nam, jak łatwo można ulec złudzeniom. Wystarczyła umiejętność opowiadania bajek oraz posiadanie magicznego kufra, który robił duże wrażenie, aby móc z powodzeniem podawać się za boga. Kłamać, oszukiwać i żyć lekkomyślnie.  Los nie oszczędził chłopca i zaznał on kary za podawanie się za boga, kiedy pozostawił kufer w lesie on spłonął od iskierki. Chłopiec nie mógł już wrócić na zamek, bo jak by wytłumaczył, że nie umie latać i że wszystkich tak mocno okłamał, że nie jest już taki wspaniały jak wszyscy uważali. Zaczął  podążać po świecie i opowiadać smutne bajki, tak jak smutne stało się jego życie.Pamiętajmy, że prawda, dobro i piękno to trzy najważniejsze wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu. Człowiek, który przez całe swoje życie opiera się na prawdzie jest tak samo piękny i dobry w środku jak prawdziwy. Kłamstwo to tchórzostwo i człowiek, który nie może z niego wyjść i w nim siedzi okłamuje siebie i innych. Jedno jest pewne, że żyjąc w zgodzie z tymi wartościami będziemy lepsi a cały świat będzie dążył ku dobru aby nie było strachu i bólu. A jakie wartości przyświecają Tobie i Twoim Przyjaciołom?
Dzieci bardzo uważnie wysłuchały czytanej baśni, a więc nie miały żadnych problemów z opowiedzeniem jej treści oraz narysowaniem wspaniałych ilustracji ukazujących występujące tam postacie i wydarzenia. Podczas spotkania panowała serdeczna atmosfera, którą stworzyli wspólnie wychowankowie, nauczyciele i oczywiście zaproszony Gość.Serdecznie dziękujemy Pani Julicie Jaśkiewicz - Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej i Wydziału Zdrowia w Krośnie  za wspaniałe spotkanie, pełne radości, PRZYJAŹNI w poznawaniu baśni.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin