chmuryl
chmuryp

Dziewczynka z zapałkami

Rozmawiamy o UCZUCIACH
– w oparciu o bajkę
„Dziewczynka z zapałkami”
J.Ch. Andersena


Wychowankowie oratorium w ramach programu p.n. „Bajki kluczem do dziecięcej duszy” spotkały się z Panią Małgorzatą Szybiak Dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krośnie  na wspólnym czytaniu baśni Hansa Christiana Andersena. Pisarza, który sam wywodził się z niezwykle biednej rodziny, a który  w swojej twórczości bardzo często nawiązywał do wątku biedy i smutnego życia, zwłaszcza dzieci. Tak jest i w tym opowiadaniu pt. „Dziewczynka z zapałkami”.Celem spotkania na temat UCZUĆ było przede wszystkim: kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć przez wychowanków, właściwe ich nazywanie, rozwijanie komunikacji pozawerbalnej oraz poprawa poziomu głośnego czytania tekstu ze zrozumieniem.

Baśń o „Dziewczynce z zapałkami” to historia, która uczy o  biedzie, samotności i o tym, że łatwo nie zauważyć cudzego cierpienia obok. Warto poszukać swojego ciepła, które nam na szczęście, nie pozwoli marnie zginąć…Dzieci ze skupieniem słuchały o niepogodnych losów głównej bohaterki – małej dziewczynki. Pomimo, iż większość z nas słyszało wielokrotnie tę poruszającą historię to przyznać musimy, że zawsze słucha się ją z dużym przejęciem  i zainteresowaniem. Historię małego dziecka - tytułowej dziewczynki z zapałkami, która w ostatni wieczór starego roku bosa, głodna i zmarznięta wędruje po ulicach swojego miasta, daremnie próbując sprzedać choćby jedną wiązkę zapałek. Jednak nikt z przechodniów spieszących się do swych domów na noworoczne przyjęcia nie zwraca uwagi na małą wynędzniałą postać. W tamtych czasach był to zresztą widok niemal powszechny, tak jak i fakt, że powszechna bieda zmuszała do ciężkiej pracy już małe, kilkuletnie dzieci. Zmęczona i zniechęcona dziewczynka, która dobrze wie, że bez zarobku nie ma po co się pokazywać we własnym domu, przysiada wreszcie w cichym kącie, między dwoma domami. Podkulając pod siebie bose nogi, próbuje się choć trochę rozgrzać, jednak na dworze panuje zbyt wielki mróz. Zapala więc jedną z zapałek, potem następną, i kolejną. I za każdym razem widzi coś, o czym podświadomie marzy: żelazny piec, przy którym mogłaby ogrzać zziębnięte dłonie, pieczoną kaczkę, którą po raz pierwszy w życiu mogłaby się najeść do syta; wspaniałą choinkę w bogatym kupieckim domu, a także spadającą z nieba gwiazdę, która zapowiada czyjąś śmierć. Na samym końcu dziewczynce ukazuje się jej zmarła babcia, jedyna życzliwa dziecku osoba. Babcia ukazuje się dziewczynce, aby zabrać ją ze sobą do nieba. Umierając dziewczynka nie czuje już chłodu ani głodu, nie jest już smutna ani nieszczęśliwa.„Dziewczynka z zapałkami” to jedna z najpiękniejszych baśni duńskich, ale  i zarazem przejmująco smutna. To nigdy nie będzie historia z Happy Endem, ale może taka, która niesie nadzieję? Nadzieję na to, że ludzie mogą się zmienić.

Po wysłuchaniu baśni czytanej przez zaproszonego Gościa, dzieci w grupach z wychowawcami rozmawiały na temat: swojego samopoczucia, sposobów pocieszenia osoby smutnej, co zrobić, co powiedzieć? oraz losowały karteczki z uczuciami, które za pomocą postawy ciała, gestów, mimiki twarzy prezentowały.

Na zakończenie dzieci prezentowały buźki ilustrujące ich obecne samopoczucie.
Złożyły postanowienie: Nigdy nie przejdę obojętnie obok osoby potrzebującej.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin