chmuryl
chmuryp

ImbrykNiechętnie mówi się o swych brakach,
inni to przecież robią za nas.
IMBRYK rozżalony był, że filiżanki,
 garnuszek do śmietanki i cukiernica,
cały serwis do herbaty
- zwracały wciąż uwagę na pęknięcie jego
pokrywki i rozmawiały
o tym więcej niż o pięknym uchu i szyi.

To prawdziwe błogosławieństwo
zapomnieć przez innych o sobie.
Stłuczony imbryk, kiedy przestał być bezużyteczny:
napełniono go ziemią, do której włożono cebulkę  kwiatu.„Szacunek do siebie i innych”

w oparciu o bajkę „Imbryk” J.Ch. Andersena

Celem zajęć w ramach programu „Bajki kluczem do dziecięcej duszy” było: kształcenie poczucia szacunku wobec siebie, rozwijanie skromności, kształcenie poczucia własnej tożsamości, poszerzenie wiadomości z wiedzy ogólnej oraz próba stworzenia portretu osoby szanującej siebie i innych.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy ruchowej „Ja i mój cieńa następnie dzieci w zespołach na dużym arkusz papieru, wpisywały swoje imię. Na kolorowych kartkach wypisywały cechy, zachowania, które świadczą o tym, że szanują siebie. Wspólnymi siłami dzieci próbowały stworzyć portret osoby skromnej, szanującej innych i siebie.Następnie przeszliśmy do sali w której czekała już na nas Pani Teresa Leśniak Dyrektor Biblioteki Publicznej, aby zabrać nas do „Zaczarowanej Krainy Baśni”. Przeczytała  baśń pt. „Imbryk” J. Ch. Andersena, opowiadającą o porcelanowym, dumnym ze swej wysmukłej szyi i z dużego ucha imbryku do herbaty. Miał on szyję z przodu, ucho z tyłu i o tym wciąż mówił. Nie mówił zaś nigdy o swej pokrywce, która była stłuczona i sklejona, co było wielkim brakiem. Tak jak głównemu bohaterowi, często i nam samym trudno jest mówić o swoich słabych stronach. Inni to przecież robią za nas. Ale imbryk znał  dobrze swoje wady i uznawał je, na tym właśnie polegała jego pokora i skromność. Nie da się ukryć, że wszyscy mamy wady, ale posiadamy także i zalety. Pomimo tego, że był  królem stołu bo w jego  wnętrzu, chińskie listeczki rozpuszczają się w gotowanej, pozbawionej smaku wodzie. Pewnego dnia spotkał go ciężki cios, spadł na ziemię i potłukł się. Nie był już królem stołu. Napełniono go ziemią i włożono cebulkę kwiatu, która wypuściła pędy. Patrząc na jego piękno, imbryk sam zapomniałem o sobie. To prawdziwe błogosławieństwo zapomnieć przez innych o sobie. Nie czekał na wdzięczność podziw i pochwałę. Był szczęśliwy, że jemu jest dobrze. Pewnego dnia usłyszał, jak mówiono, że kwiat zasługuje na lepszą doniczkę. Rozbito go na dwoje. A kwiat dostał lepszą doniczkę, a jego wyrzucono na podwórze, gdzie leży jako stara skorupa – zostało mu jednak wspomnienie, którego nikt mu nie może wydrzeć.Jedną z największych nagród za trud pomagania innym jest to, że jednocześnie pomagamy sobie. A wsparcie drugiego człowieka, to jak podanie niewidzialnej pomocnej dłoni. Tak też było w przypadku głównego bohatera wysłuchanej bajki pt. „Imbryk”.

PAMIĘTAJMY - Jeśli nie traktujemy siebie z miłością i szacunkiem, to emitujemy sygnał, który mówi, że nie jesteśmy dość ważni, dość wartościowi czy zasługujący na cokolwiek. Ten sygnał będzie wciąż nadawany, a My będziemy się stykali z sytuacjami i ludźmi nietraktującymi Nas dobrze. Musimy zacząć traktować siebie z miłością i szacunkiem, emitować ten sygnał i wejść na tę częstotliwość. Wtedy prawo przyciągania poruszy cały Wszechświat, a Nasze życie będzie pełne ludzi, którzy Nas kochają i szanują.Na zakończenie spotkania w „Krainie Baśni” panie z biblioteki zaproponowały dzieciom wspólne kalambury, którym towarzyszyły duże emocje. W darze  otrzymaliśmy książkę  pt. „ Wszystko, co można zrobić z modeliny, plasteliny, koralików”, która wzbogaci zbiory naszej oratoryjnej biblioteczki. Za co serdecznie DZIĘKUJEMY. Były też wspólne zdjęcia  no i cukiereczki.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin