chmuryl
chmuryp

List Miłosny
W ramach programu „W Zaczarowanej krainie – bajki kluczem do dziecięcej duszy”, dzieci uczestniczyły w zajęciach, których tematem przewodnim była PRZYJAŹŃ na podstawie opowiadania B. Ferrero „Przysięga”  i „List miłosny”.Celem spotkania było: poszukiwanie cech prawdziwego przyjaciela, rozróżnianie koleżeństwa, przyjaźni i zakochania oraz próba zdefiniowania czym jest prawdziwa przyjaźń.
Następnie dzieci wysłuchały opowiadania pt. „Przysięga”, czytanego przez wychowawcę p. Justynę Lula. Kolejnym etapem zajęć była rozmowa z dziećmi na temat opowiadania: Co to jest przysięga i kiedy ją składamy?, Co mogą zrobić, aby zmienić relacje między sobą a osobami, których nie lubią?.
Dzieci podzielone na 5 –osobowe zespoły, wypisywały na dużych arkuszach szarego papieru, zachowania, cechy osób, które kolegują się, przyjaźnią, są w sobie zakochane. Próbowały własnymi słowami zdefiniować Co to jest Przyjaźń?
Następnie p. Justyna, zaprosiła dzieci do wysłuchania czytanego przez siebie opowiadania pt. „List miłosny”.

„LIST MIŁOSNY” B. Ferrero

Pewna księżniczka dostała na urodziny od swego narzeczonego ciężką, choć niezbyt dużą paczkę, o dziwnym okrągłym kształcie. Zaciekawiona rozpakowała szybciutko i znalazła w środku... kulę armatnią. Rozczarowana, ze złością rzuciła ją na podłogę. Wtedy pękła zewnętrzna czarna powłoka i ukazała się mniejsza kula w pięknym srebrzystym kolorze. Księżniczka podbiegła i ujęła ją w dłonie. Obracając ją, przypadkowo przycisnęła lekko w pewnym punkcie jej powierzchnię.
I oto srebrna otoczka otworzyła się, odsłaniając wspaniałą złotą szkatułkę. Teraz księżniczka łatwo otworzyła złote pudełeczko, w środku którego na miękkiej czarnej materii spoczywał cudowny pierścionek, połyskujący brylancikami tworzącymi dwa słowa: KOCHAM CIĘ.


Refleksja na temat opowiadania „List miłosny”- Każda historia jest małą szkatułką: otwórzcie ją, zanurzcie w niej ręce, odkryjcie ziarno, które chowa w środku, czasem z upartą zazdrością i pozwólcie, by zakiełkowało ono w Waszej duszy. Po wysłuchaniu tej historii nikt nie jest już tym, KIM BYŁ.Zajęcia zakończyły się rundką p.n. „Termometr nastroju”. Prowadząca pokazała dzieciom planszę z narysowanym wzorem termometru, + to dobry nastrój, – to złe samopoczucie. Dzieci zaznaczały, wypowiadając się dlaczego nastrój jest + lub – .przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin