chmuryl
chmuryp

"Słomka, węgielek i groch"
Celem spotkania w ramach programu „W Zaczarowanej krainie – bajki kluczem do dziecięcej duszy”, było: kształtowanie umiejętności słuchania, rozwijanie wyobraźni,  sprawności manualnej oraz zdolności muzyczno – tanecznych.

Zajęcia rozpoczął „Taniec kolorów” – swobodna improwizacja ruchowo-taneczne z kolorowymi wstążkami przy muzyce instrumentalnej. Następnie dzieci wysłuchały bajki braci Grimm pt. „Słomka, węgielek i groch”, czytanej przez Panią ANNĘ BAZAN Przewodniczącą Komisji Rodziny i Edukacji, Radną Miasta Krosna. Dzieci z ciekawością słuchały przygód trzech przyjaciół – można ich tak nazwać, ponieważ połączyła ich podobna historia.Otóż:
Pewna staruszka przygotowywała posiłek. Roznieciła w kominku ogień garścią słomy i wsypała garść grochu do garnka. Wtedy jedno z ziarenek grochu upadło na podłogę i potoczyło się obok słomki, która wypadła staruszce podczas rozpalania. Wkrótce obok nich wylądował żarzący się węgielek, który w ten sposób uniknął spalenia na popiół. Groch zaproponował nowym znajomym, że skoro cała ich trójka szczęśliwie uniknęła niebezpieczeństwa, powinni razem udać się w obce kraje, bo tu może ich nowe nieszczęście spotkać. Pozostali zaakceptowali jego pomysł i udali się wszyscy w świat. Po drodze natrafili na strumyk. Nie wiedzieli jak przejść na drugą stronę. Wówczas słomka zaproponowała, że położy się  w poprzek, a towarzysze przejdą po niej. Kiedy tak zrobiła pierwszy ruszył węgielek. Okazał się, że wciąż się żarzył. Słomka zajęła się ogniem i przełamała wpół, tak, że oboje utonęli w wodzie. Groch, który przebywał na lądzie, zaczął się tak śmiać z tej przygody, że pękł. Na szczęście w pobliżu przechodził krawczyk, który zszył go czarną nicią ratując życie. Groch podziękował krawczykowi za ratunek. Baśń kończy się stwierdzeniem narratora, że od tej pory ziarenka grochu mają czarny szew.

Dzieci z zaangażowaniem opowiadały o przygodach słomki, węgielka i grochu, układając własne zakończenia bajki. Następnie przystąpiły do działania plastycznego -  malowania inspirowanego muzyką. Dzieci malowały farbami, suchymi pastelami, na dużych arkuszach papieru  przy stolikach i na dywanie. W tle cały czas słychać było cichą muzykę relaksacyjną, dobraną do tematyki np.: szum strumienia, śpiew paków, kołyszące się na wietrze kłosy zbóż.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin