chmuryl
chmuryp

" O wilku i siedmiu koźlątkach"W ramach program „W Zaczarowanej krainie – bajki kluczem do dziecięcej duszy”, dzieci spotkały się Panem Arturem Lipińskim - sędzią Sądu Okręgowego  w Krośnie, biorącym udział w serialu fabularno-dokumentalnym „Sąd Rodzinny”, prezentującym  autentyczne sprawy, które trafiają na sale rozpraw.

Celem spotkania wokół tematu BEZPIECZEŃSTWO było: kształtowanie pozytywnych relacji i poczucia bezpieczeństwa, wdrażanie do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa oraz kształcenie umiejętności słuchania.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zabawy  „Głosy”Wniosek: Nie zawsze potrafimy rozpoznać głos danej osoby. Na świecie jest wielu dobrych ludzi. Niestety są też złe osoby, które mogą zrobić nam krzywdę. Nie zawsze ktoś, kto wygląda przyjaźnie, częstuje nas czymś, zaprasza, chce naszego dobra.

Następnie dzieci zadawały panu Arturowi, wiele pytań dotyczących niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pracy sędziego. Pytały …czy woli pracę na sali rozpraw, gdzie rozpatruje prowadzone sprawy i wysłuchuje stron czy w pokoju sędziowskim, gdzie zapoznaje się z dokumentacją i aktami sprawy, pisze uzasadnienie wyroku?, czy zdarzyło się mu, że nie wiedział jaką podjąć decyzję w sprawach nieletnich?… Po serii pytań pan Artur połączył się telefonicznie z Panią Anną Marią Wesołowską - sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w IV Wydziale Karnym, prowadzącą program Sędzia Anna Maria Wesołowska, emitowanym na antenie telewizji TVN, która obiecała, że nas odwiedzi.
Niesłychanie szybko wychowankowie nawiązali serdeczny kontakt z zaproszonym Gościem a całe spotkanie przebiegało wręcz w atmosferze rodzinnej.

Następnie p. Artur, zaprosił dzieci do wysłuchania emocjonującej historii o tym, jak siedem niesfornych koźlątek znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Chcecie wiedzieć, czy koźlątka poradziły sobie  z nieproszonym gościem i co je uratowało? Posłuchajcie...

Ludowa baśń „O wilku i siedmiu koźlątkach"
- to bardzo pouczająca historia, która utwierdza w przekonaniu, że należy się strzec oraz słuchać dorosłych. Pewnego dnia stara koza poszła do lasu po trawę, zostawiając w domu 7 swych pociech. Oczywiście nie obyło się bez matczynych rad. Pouczyła swoje dzieci, że powinny na siebie uważać i nie otwierać obcym, bo zły wilk może się tu pojawić i wszystkie je zjeść. Dzieci posłuchały swej matki i zapewniły ją, że nic złego się nie stanie. Uspokojona matka wyszła z domu w przekonaniu, że żaden groźny wilk nie zje dzieci. Lecz jednak nie znała możliwości przebiegłego wilka. Nagle zjawił się i pukał do drzwi podszywając się pod ich matkę. Jednak dzieci go poznały i nie wpuściły go do środka. Cwany wilk miał plan... Kreda, którą zjadł zmieniła jego głos na bardziej cienki. Jednak dzieci nie dały się nabrać. Wtem wpadł na inny pomysł. Pobiegł do młynarza i wymusił na nim odrobinę mąki, która posypał sobie łapę, aby była biała. Zmieniony głos.. biała łapa... świetny kamuflaż. Ponownie zapukał do drzwi koźlątek. Tym razem dały się nabrać. Przerażone nie wiedziały co robić. Nie udało im się uciec, bo wilk... je połknął w całości. Oszczędził tylko jedno, które się schowało. Najedzony wyszedł. Stara koza widząc ten straszny widok, jaki zastała po powrocie była załamana. Otwarte drzwi... brak dzieci... była zrozpaczona. Nagle wyłoniło się jedno i opowiedziało jej o wszystkim. Nie czekając na nic, matka wzięła nici, igłę i poszła ratować swe dzieci. Rozerwała brzuch wilkowi, który smacznie spał i wydostała swe pociechy. Natychmiast nakazała im przynieść kamienie, które włożyła do brzucha wilkowi. Gdy ten się obudził w brzuchu czuł ogromny ciężar. Nachylając się do studni... wpadł i utonął. RADA – bądźmy czujni i miejmy się zawsze na baczności, słuchajmy rad dorosłych i nie dajmy się zwieść pozorom. Bowiem nie wszystko złoto, co się świeci. Szanujmy swoich rodziców, bo jak pokazuje ta bajka są zdolni do największych poświęceń...Wysłuchana baśń uświadomiła dzieciom, że za naszymi drzwiami też może być Wilk, taki w ludzkiej skórze. Dlatego te drzwi powinny zostać zamknięte.

Rozmowa na temat bajki: Koziołkom wydawało się, że są bezpieczne, a jednak przez nieostrożność wpuściły chytrego wilka. Źli ludzie często podszywają się pod dobrych.

Wniosek:
Zapamiętaj!


Jeśli kogoś nie znasz NIE IDŹ Z NIM!
Jeśli ktoś nieznajomy zaprasza Cię do samochodu – NIE WSIADAJ!
Jeśli nieznajomy obiecuje Ci słodycze, gdy z nim pójdziesz – NIE SŁUCHAJ GO!
Jeśli obca osoba chce Ci coś pokazać i zaprasza Cię do siebie – NIE WIERZ JEJ!

Na zakończenie spotkania były wspólne zdjęcia i autografy.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin