chmuryl
chmuryp

"Każdy jest potrzebny"

W ramach programu „W Zaczarowanej krainie – bajki kluczem do dziecięcej duszy”, dzieci uczestniczyły w zajęciach p.n. „Każdy jest potrzebny”.

Solidarność, przyjaźń, odpowiedzialność, odwaga, tolerancja, szacunek dla drugiego człowieka - to wartości, które stanowią swoisty kodeks obowiązujący w naszej placówce, kodeks, który staje się kręgosłupem moralnym naszych wychowanków w ich późniejszym życiu.

Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej „Uściśnij dłoń” oraz tańca ekspresyjnego z kolorowymi chusteczkami do muzyki według metody Rudolfa Labana. Następnym zadaniem dzieci podzielonych na zespoły było ułożenie puzzli. W układankach brakowało jednak jednego elementu.  WNIOSEK: Każdy element jest potrzebny, aby powstała całość.Kolejnym etapem zajęć była rozmowa na temat akceptacji i tolerancji oraz pytanie uczestników o odczucia:

-    Jak czułeś się gdy inni źle mówili o Tobie?
-    Jak czułeś się gdy Ty źle mówiłeś o innych?

Następnie Pan Piotr Przytocki – Prezydent Miasta Krosna, zaprosił dzieci do wspólnego wysłuchania opowieści pt. „Oko Stolarza” B. Ferrero.Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii opowiadającej o waśniach wśród narzędzi stolarza, o ich nieustannych zwadach i żalach. Kłóciły się, narzekały na siebie, chciały nawet usunąć ze swego grona niektórych członków, ze względu na ich cechy, których nie akceptowały. Narzędzia nie potrafiły zrozumieć, że każde z nich jest inne ale potrzebne, aby powstała całość. Podobnie jest z ludźmi. Każdy człowiek jest potrzebny, mimo, iż każdy jest inny. Wzajemnie uzupełniamy się.
Kłótnię zdecydował przerwać stolarz, biorąc do ręki poszczególne narzędzie wykorzystując jego cechę „charakterystyczną”, nieakceptowaną przez innych, tworząc przepiękną kołyskę, która będzie służyć dziecku mającemu się niebawem urodzić. Wszystko po to, aby przyjąć Życie. Bóg przygląda się nam okiem stolarza.

Na zakończenie dzieci ponownie ułożyły puzzle, ale już bez brakującego elementu. Tworzymy jedną, całą, wspólną grupę.


   
Podczas spotkania panowała serdeczna atmosfera, którą stworzyli wspólnie wychowankowie, nauczyciele i oczywiście zaproszony Gość – nasz Przyjaciel Pan Piotr Przytocki Prezydent Miasta Krosna.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin