chmuryl
chmuryp

"CZERWONY KAPTUREK"
Wychowankowie Oratorium w ramach programu p.n. „Bajki kluczem do dziecięcej duszy”, spotkali się z Panią Joanną Wanat, Referendarzem Sądowym w Sądzie Okręgowym w Krośnie, na wspólnym czytaniu baśni pt. „Czerwony kapturek” braci Grimm.


  
Od stuleci dzieci na całym świecie są zafascynowane bajkami czytanymi  na głos. Pozwalają one wejść im w zaczarowany świat bez poczucia zagrożenia, opisując w nim uniwersalne problemy, z jakimi spotykają się w świece realnym. Bajki w bezpieczny sposób pokazują, jak radzić sobie z trudnymi uczuciami, rywalizacją czy śmiercią.  Najistotniejszym elementem jest magia, którą buduje charakterystyczny język. To dzięki słowom zły wilk potrafi przeistoczyć się w pięknego młodzieńca, a dorośli zostają uwięzieni na wieki w magicznej lampie. Ta siła słowa nie tylko czyni historię atrakcyjną, ale pokazuje, jak wiele, czasem sprzecznych uczuć, możemy dzięki nim wyrazić.

Celem spotkania było przede wszystkim: kształtowanie umiejętności wyrażania własnych uczuć przez wychowanków, kształtowanie pozytywnych relacji i poczucia bezpieczeństwa, wdrażanie do przestrzegania ogólnych zasad bezpieczeństwa, poprawa poziomu głośnego czytania tekstu ze zrozumieniem, kształcenie umiejętności słuchania.

Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej zabawy integrującej p.n. „Koraliki”,  następnie dzieci na dużym arkuszu papieru uzupełniały zdanie napisane obok schematu człowieka: „Czuję się bezpiecznie, gdy...” i dzieliły się z innymi.Opowieść o Czerwonym Kapturku, doskonale znana z wersji braci Grimm  i Charlesa Perraulta,  prezentuje przygody dziewczynki, ubranej w czerwoną pelerynkę, niosącej kosz z łakociami do babci mieszkającej w lesie. Po drodze dziewczynka spotyka groźnego wilka (zły charakter baśni), który zachęca ją do zejścia ze ścieżki, czyli do aktu nieposłuszeństwa wobec poleceń wydanych przez rodziców. Gdy dziewczynka zbiera leśne kwiaty, wilk wyprzedza ją i pierwszy dociera do domku babci, którą bez wahania pożera. Rozczarowany smakiem starowinki przebiera się w jej stroje, wskakuje do łóżka i czeka na przybycie apetycznej wnuczki. Kiedy dziewczynka się pojawia, słyszymy niewinną rozmowę:

Jakie ty masz duże uszy babciu!
Żeby cię lepiej słyszeć, moja duszko!
Babciu, jakie ty masz duże oczy!
Żeby cię lepiej widzieć, wnusiu, i wreszcie:
Babciu, jakie ty masz duże zęby!
Żeby cię lepiej ZJEŚĆ!

Wilk wyskakuje z łóżka i połyka Czerwonego Kapturka, ale właśnie w tej chwili do akcji wkracza przechodzący nieopodal chatki drwal, który rozpruwa brzuch wilka, ratując życie obydwu uwięzionym bohaterkom.

Historia kończy się szczęśliwie, skwitowana jest jednak morałem: dziewczynka już wie, że w ciemnym lesie czyha na nią wiele niebezpieczeństw, że nie wolno zbaczać z głównej drogi ani rozmawiać z nieznajomymi, a także że zawsze trzeba słuchać poleceń rodziców.

Po wysłuchaniu baśni czytanej przez zaproszonego Gościa, dzieci w grupach z wychowawcami rozmawiały na temat: postaci wilka,  jego „charakteru”, nastroju, myśli, zadając pytania:
-    Czy ten wilk jest zły, czy łagodny?
-    Jak ten wilk czuje się wśród nas?
-    Co wilk może teraz o nas myśleć? (Dzieci odpowiadały na zadane pytania)oraz  o zachowaniu Kapturka i wilka
-    Czy dziewczynka posłuchała przestróg mamy?
-    Jak myślicie czy Kapturek powinien rozmawiać z wilkiem?
-    Jaki był wilk?
-    Czy Czerwony Kapturek powinien rozmawiać z wilkiem i powiedzieć mu, gdzie mieszka babcia?
-    Kogo wy poprosilibyście o pomoc, gdyby coś złego wam się przytrafiło?


   
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały działanie plastyczne w zespołach  p.n. „Tworzenie charakterystyki postaci wilka za pomocą rysunków i innych technik plastycznych”.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin