chmuryl
chmuryp

"Pani Zamieć"
Dobroć jest Miłością w Działaniu.

Czynienie Dobra jest więc jedyną aktywnością, 
w którą warto inwestować.

ZAWSZE, WSZĘDZIE i z KAŻDYM


Czynienie Dobra jest przejawem Mocy w Nas. Zło tworzy niemocy, a niemoc tworzy jeszcze więcej zła. Błędne koło. I jest tylko jedno wyjście z tej pętli– DOBRO.

Celem zajęć było: zachęcanie do bycia dobrym dla innych, kształtowanie poczucia „radości dawania”, budowanie poczucia własnej tożsamości na podstawie informacji otrzymanych od innych, poprawa poziomu głośnego czytania tekstu ze zrozumieniem oraz kształcenie umiejętności słuchania.

Zajęcia rozpoczęliśmy od tańca ekspresyjnego „Wesołe płatki śniegu” -  według metody Rudolfa Labana do muzyki poważnej. Kolejnym zadaniem dzieci podzielonych na dwie grupy było:  wypisanie na dużym arkuszu papieru „Dobrych czynów” i „Dobrych słów” (przykładowo: czyny – pomaganie innym, dzielenie się, opiekowanie się innymi, słuchanie, bycie grzecznym; słowa – przepraszam, proszę, dziękuję, powitania komplementy, rodzina, miłość, przyjaźń)

Następnie ks. Józef – dyrektor placówki i socjoterapeuta, zaprosił dzieci do wspólnego wysłuchania baśni braci Grimm pt. „Pani Zamieć”.

Podkreślił, iż w 2006 roku bajka ta zdobyła tytuł „Najpiękniejszej niemieckiej bajki”.

Dzieci z zaciekawieniem słuchały historii opowiadającej o dwóch siostrach – brzydkiej i leniwej oraz pięknej i pracowitej. Pewnego razu pracowitej dziewczynce wpadło wrzeciono do studni, ponieważ macocha była nieubłagana i kazała jej wydobyć straconą rzecz, wskoczyła do studni. Niespodziewanie trafia do tajemniczej krainy Pani Zamieci, gdzie zwierzęta i drzewa potrafią mówić, a kiedy Pani Zamieć potrząsa swoją poduszką, pada śnieg... Dziewczynka solidnie pracowała u pani Zimy. Po jakimś czasie ogarnęła ją tęsknota za domem rodzinnym. Pani Zima odprowadziła ją do wrót i w podziękowaniu za pomoc w gospodarstwie obsypała złotym deszczem. Oczywiście złotą dziewczynkę macocha dobrze przyjęła, a kiedy dowiedziała się, w jaki sposób zyskała bogactwo, zapragnęła takiegoż losu i dla swojej córki.Historia powtórzyła się, ale leniwa dziewucha nie wyjęła upieczonego chleba z pieca, nie strząsnęła dojrzałych owoców z jabłoni a u pani Zimy pracowała bardzo opieszale, więc wkrótce gospodyni wymówiła jej służbę. Za jej lenistwo zamiast złotem oblała ją smołą, którą zmywała przez całe życie. Sprawiedliwości stało się zadość.
   
W bajce poruszone zostały tematy szacunku, pracowitości i pomocy innym. Dzieci, mają zdolność pojmowania metafor, dlatego język bajek przemawia do nich lepiej niż tłumaczenia, że coś nie jest takie, jakie  wydaje się być.

Przesłanie bajki utkwiło głęboko w pamięci naszym wychowankom. Na przykładzie pasierbicy i leniwej córki przekonały się, iż pracowitość i dobroć są nagradzane. Natomiast każdego spotka kara za to, że jest leniwy i ma złe, niewrażliwe serce. Warto wziąć sobie do serca słowa: „Lenistwo przeciw Wam się obraca,a dobroć się opłaca”.

Baśnie, bajki zawierają w swej treści ukrytą mądrość życiową, którą my dorośli chcemy przekazywać naszym wychowankom właśnie poprzez głośne czytanie.
   
Dzieci po wysłuchaniu pięknej historii o dwóch dziewczętach – Luise i pięknej, pracowitej Marie, przystąpiły do działania plastycznego p.n.  „Rysunkowa autoprezentacja”. Zadaniem dzieci było stworzyć własny portret i podpisać go wybraną przez siebie formą  imienia np.: „To ja, Adam. Lubię...”. Z   wykonanych rysunków dzieci utworzyły książeczkę.
   
Na zakończenie zajęć, każde dziecko podpisało kartkę i odrysowało na niej swoją dłoń. Kartki krążyły wokół dzieci. Ich zadanie polega na napisaniu każdemu coś miłego, wskazanie pozytywnej cechy, czy czynności, które dobrze wykonuje.

Pamiętacie Panią Zamieć? Nagrodą za dobrze wykonaną pracę był deszcz złota, a  karą za lenistwo - deszcz smoły. Ale nie zapominajmy o NAJWAŻNIEJSZYM – surowa, ale sprawiedliwa pracodawczyni odpowiadała także za śnieg na całym świecie.

„Czyń Dobro –za dobro odpłacaj Dobrem i... za zło, odpłacaj Dobrem. Czyń Dobro.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin