chmuryl
chmuryp

UROCZYSTOŚĆ WIECZERZY WIGILIJNEJ W ORATORIUM W KROŚNIENiezwykli Goście – Przyjaciele naszej placówki, przedstawienie teatralne w wykonaniu najmłodszych, wspólna wieczerza wigilijna, dzielenie się białym chlebem, najpiękniejsze świąteczne życzenia oraz Święty Mikołaj z prezentami, o których marzyły dzieci. Tak wyglądał Wieczór Wigilijny w Stowarzyszeniu Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza pn. „Oratorium Twój Dom” zorganizowany dla całej wspólnoty oratoryjnej i zaproszonych gości.

To właśnie tego wieczoru, od bardzo wielu wieków, pod dachem tkliwej kolędy Bóg rodzi się w człowieku.

W miniony czwartek, 18 grudnia 2014 r. w Oratorium „Twój Dom”  odbyła się uroczysta Wieczerza Wigilijna. Od samego rana w salach rozbrzmiewały kolędy i pastorałki. Dzieci w odświętnych strojach, aranżowały ostatnie dekoracje swoimi własnoręcznie wykonanymi gwiazdkami, bombkami i łańcuchami.
   
W tym szczególnym dniu podopiecznych Oratorium „Twój Dom” obecnością swoją zaszczycił J.E. ks. bp Stanisław Jamrozek.  W uroczystości udział wziął także Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, Zastępca Prezydenta Miasta Krosna p. Bronisław Baran, p. Jolanta Matys Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, p. Julita Jaśkiewicz Naczelnik Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, p. Andrzej Lula Zastępca Naczelnika Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia , Komendant Miejski Policji w Krośnie mł. insp. Adam Pietrzkiewicz, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie p. Krzysztof Korzec, ks. Leszek Przybylski Radca Generalny i Inspektor ds. Wychowania i Szkolnictwa w Zgromadzeniu św. Michała Archanioła,ks. Proboszcz Stanisław Morawski z Parafii Ducha Świętego, ks. Jan Bielec Archiprezbiter oraz lokalne władze samorządowe w osobie p. Kazimierza Mazura V-ce Przewodniczącego Rady Miasta Krosna, p.Anny Dubiel,p. Stanisława Czaji Radnych Miasta Krosna, dyrektorzy, sponsorzy i przyjaciele naszego Oratorium.


    
 Pierwszym punktem uroczystości było przedstawienie teatralne pt. „Mały pastuszek i wielki rozbójnik” w wykonaniu najmłodszych wychowanków placówki. Dzieci zaprezentowały się w pięknych strojach z ciekawymi rekwizytami. Dużą rolę w przedstawieniu odegrała piękna scenografia oraz kolędy w wykonaniu Miłosza Pańczuk z klasy V. Aktorzy przedstawili biblijną scenę Bożego Narodzenia  w odniesieniu do słów św. Pawła, że WIARA BEZ UCZYNKÓW JEST MARTWA. Mały pastuszek bez wahania rozdał wszystkie dary: mleko dostała płacząca dziewczynka, kołderkę zziębnięta staruszka, a jedzenie oddał głodnemu rozbójnikowi. Nagrodą za miłość wobec bliźniego było spotkanie z Bożą Rodziną. Prości i ubodzy pastuszkowie jako pierwsi przynieśli dary (chleb, kożuszek i masełka osełeczkę) narodzonemu Królowi. Przybyli także dostojni Trzej Królowie i złożyli dary Bożej Dziecinie – złoto, kadzidło i mirrę. Jest czas kiedy nawet rozbójnik pada na kolana i zaczyna życie od nowa. Wystarczy zatem życzliwy uśmiech, ciepłe słowo, przyjazne spojrzenie, aby zagościło w nas szczęście co radość daje, miłość co niesie pokój oraz wiara co nadzieje prowadzi. A Boża Dziecina błogosławi i nagradza dobre czyny. Wysiłek dzieci został doceniony ogromnymi brawami i ciepłymi słowami uznania, które padały  z ust dostojnych gości.


      
Następnie ksiądz Józef – dyrektor Oratorium podziękował dzieciom i wychowawcom za wysiłek włożony w przygotowanie przedstawienia i zaprosił zebranych do sali, gdzie w blasku świec odmówiliśmy modlitwę i wysłuchaliśmy odczytanego przez niego fragmentu Ewangelii według św. Łukasza.  A później – dzieląc się opłatkiem – złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia.
    
Swoje przesłanie do dzieci i zebranych gości przekazał J.E. ks. Biskup Stanisław Jamrozek, który mówił: „Niech narodzony w betlejemskiej stajence Syn Boży napełni Wasze serca miłością, dobrocią a przede wszystkim pokojem, byśmy go mogli rozdawać wszędzie tam, gdzie niepokój. On przyszedł na świat, aby obdarzyć każdego z nas dobrem. Czyńmy dobro bo tego nauczył nas Jezus.  Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia”. Głos zabrał również  Prezydent Miasta Krosna p. Piotr Przytocki, który życzył  dzieciom i dorosłym, by wigilijny wieczór upłynął w szczęściu i radości przy staropolskich kolędach i zapachu świerkowej gałązki by przy świątecznym stole nie zabrakło ciepła i rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2015 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Po Prezydencie –Wielkim Przyjacielu dzieci głos zabrał ks. Leszek Przybylski mówiąc: „ (…) iż Bóg narodził się jako dziecko, dlatego chcę wam i waszym rodzinom życzyć wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Przekazał również pozdrowienie od Ojca Generała ks. K. Radzika i całego Zarządu Zgromadzenia Księży Michalitów. Serdeczne podziękowanie skierował również na ręce ks. Józefa Gibały za codzienną pracę na rzecz  swoich podopiecznych. Podkreślił jego wielki charyzmat w niesieniu pomocy i osiągnięcia w pracy dydaktyczno – wychowawczej w  wielu podobnych placówkach.
   
Przy Wigilijnym stole wraz z całym bogactwem smaków i zapachów zasiedli wspólnie zaproszeni Goście, rozpromienione i radosne dzieci wraz z wychowawcami świetlicy.  Wszyscy  rozsmakowaliśmy się w wigilijnych potrawach takich jak barszcz czerwony z uszkami, pierogi z kapustą i grzybami, ryby czy kompot wigilijny, sałatki warzywne, gołąbki z kaszą i grzybami . Nieodzownym elementem świątecznego nastroju są zapachy domowych ciast, aromat przypraw korzennych i zapach pomarańczy. Wśród ciast wymienię tylko: makowiec, sernik, piernik oraz różne ciasteczka, które dzieci tak uwielbiają. Podczas spotkania Wigilijnego panowała ciepła, świąteczna a przede wszystkim rodzinna atmosfera. W tym szczególnym dniu ogromną niespodziankę sprawiło dzieciom przybycie na Wigilię Świętego Mikołaja z dużym workiem prezentów. Na powitanie dzieci zaśpiewały Mikołajowi kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Podczas rozdawania prezentów, każde dziecko mocno wyściskało Mikołaja i na ucho wyszeptało mu swoje marzenia. Na koniec wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem i radośnie pożegnali szczególnego gościa. Wieczór ten będzie jednym z tych, które na długo pozostaną w pamięci naszej i dzieci. Zgodnie z polską tradycją nie zabrakło też świątecznych pieśni, czyli kolęd i pastorałek śpiewanych wspólnie.


   
Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym Gościom za wspólne wraz z dziećmi i młodzieżą świętowanie  narodzin JEZUSA – ZBAWICIELA świata.
    
„Jezus przechodzi dzisiaj pośród nas...” Radosnego oczekiwania i gotowości na przyjęcie Bożego Syna do swego życia, Mocy Ducha Świętego, który pomoże nam uwielbiać Boga i zasiewać ziarno pokoju wśród Bliskich. Wielu darów Bożych w Nowym 2015 Roku!
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin