chmuryl
chmuryp

Półkolonie - dzień drugi

Dzień II – 03.02.2015r. – wtorek

EKOTROPICIELE

Drugi dzień ferii zimowych rozpoczęliśmy animacjami na powitanie typu: „Lubię ciebie”, „Moje miejsce”, „Pantomima”, „Podium” oraz zabawą ruchowo- muzyczną „ Schnappi”, piosenkami o zimie – ćwiczenia oddechowe i improwizacją ruchową z muzyką „płatki śniegu” oraz obfitym śniadaniem.

Korzystając z uroków tegorocznej zimy dzieci wyruszyły jako EKOTROPICIELE do zaśnieżonego ogrodu. Uczestniczyły w zabawie „tropiciel” oraz obserwowały ślady ptaków pozostawione na śniegu  i ich zachowania w naturalnym środowisku.  Ruch na świeżym i mroźnym powietrzu sprzyjał rozwojowi, a co najważniejsze dotlenieniu organizmu. W zabawach tropiących ruch miał charakter zadaniowy. Był on związany ze wzbogacaniem doświadczeń poznawczych dzieci, kształtowaniem zachowań prospołecznych oraz przeżyciami emocjonalnymi. Zabawa  była przednia. Dzieci całkowicie oddały się zimowej zabawie połączonej z nauką. Wykazały się niezwykłą  pomysłowością w szaleństwach na śniegu, a panie nauczycielki… zaatakowane przez dzieciaki śniegowymi kulkami wyglądały bardzo niecodziennie. Mróz nikomu nie przeszkadzał. Słychać było wszędzie dziecięce okrzyki: Ulepimy bałwana, śniegowego bałwana. Porzucamy się śnieżkami. Zimo, pobaw się z nami…

W naszych śniegowych szaleństwach nie zabrakło: śniegowych aniołków, bitwy na śnieżki,  rzutów do celu, śniegowych tropów, obrazów na śniegu, zabawy „Z kry na krę”, zjazdów na saneczkach no i konkursu na wesołego bałwana.Zabawy na śniegu mają wiele zalet m.in. wspólnie spędzone chwile, niezapomniane przygody, dużo śmiechu. Dodatkowo, ruch i świeże powietrze są bardzo potrzebne dzieciom, aby prawidłowo się rozwijały i były zdrowe.

Po obiedzie przyszedł czas na gry, zabawy w salach zabaw oraz działanie plastyczne „Kolorowe wazoniki, buteleczki – miły prezent dla koleżanki”. Zabawa trenowała przede wszystkim sprawność manualną i wyobraźnię, a oprócz tego sprawiła dzieciom wiele przyjemności, poprzez miłe poczucie samodzielnej twórczości. Sam ks. Jozef, dyrektor placówki wziął w niej udział. Powstały piękne, kolorowe buteleczki wypełnione warstwowo różnymi nasionami lub kolorowymi koralikami. Wazoniki  owinięte szczelnie bibułkowymi sznureczkami lub włóczką czy sznurkiem ozdobnym. Trzeba przyznać, że zabawa sprawiła wiele radości zarówno tym małym jak i dużym a każdy wazonik był inny i niepowtarzalny – doskonały podarek.

Na zakończenie spotkania:
-    Każde dziecko wyraziło swoją opinię na temat zajęć, wybierając kartonik z buźką: uśmiechniętą, smutną lub bez uśmiechu.
-    Pożegnanie piosenką „Hymn małego ekologa".
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin