chmuryl
chmuryp

Półkolonie - trzeci dzień

Dzień III – 04.02.2015r. – środa

EKOBADACZE

Nasz trzeci dzień ferii zimowych rozpoczęliśmy swobodnymi zabawami według zainteresowań w sali zabaw (tenis stołowy,piłkarzyki,bilard), oraz cyklem eksperymentów z Ekoludkiem.

Dzieci z 4 grup zebrały się w sali pani Ani, która zaprosiła wszystkich do aktywnego udziału w doświadczeniach. Pierwsze badanie polegało na zmieszaniu w słoiku wody z ziemią a następnie przelaniu tej mieszaniny przez własnoręcznie zrobiony papierowy lejek. Cel obserwacji: jaka jest woda, która gromadzi się w słoiku?.

Drugi eksperyment polegał na przygotowaniu miski z wodą, do której dzieci wlały  olej i obserwowały co się z nim dzieje. Następnie zadaniem dzieci było usunięcie plamy oleju z powierzchni wody za pomocą: bibuły, pokruszonej kredy, płynu do naczyń.

„Zimne czy ciepłe?” to kolejny eksperyment.  Dzieci wypełniły talerze: wodą gorącą, letnią i bardzo zimną. Następnie prawą rękę włożyły do zimnej wody, a lewą do gorącej i trzymały tak kilka minut. Potem obie ręce włożyły do letniej wody. Pytanie - Co czujesz? Rozgrzanej ręce woda wydaje się zimna, a ochłodzonej ciepła. Dlaczego? Wniosek:  Ciepło dłoni rozgrzanej w gorącej wodzie odpłynie do letniej wody, dlatego wydaje się ona zimna. Dłoń wychłodzona będzie zabierać ciepło z wody, więc będzie się ona wydawała ciepła.

Najwięcej emocji wśród dzieci wywołało doświadczenie „Przyczepianie kostek lodu do sznurka" -  Pytanie: czy damy radę podnieść kostkę lodu za pomocą sznurka?. Pytanie wywołało burzę mózgów wśród dzieci. Wniosek: sól obniża temperaturę topnienia lodu i pozwala na topnienie wierzchniej warstwy lodu i dlatego sznurek przykleja się do kostek lodu i damy rade je wyjąć.

"Kiedy topnieje lód?" - Dzieci nalały do szklanki ciepłej wody, która sięgała krawędzi. Zanurzyły w wodzie kilka kostek lodu. Obserwacja: Co się dzieje? Woda nie przelała się. Dlaczego? Wniosek: Woda zajmuje mniejszą objętość niż powstały z niej lód, dlatego lód topnieje a woda nie wylewa się ze szklanki.

Prawdziwy „Wulkan” powstał podczas ostatniego eksperymentu polegającego na połączeniu  ciepłej wody z płynem do mycia naczyń, kolorowym octem oraz sodą. W wyniku  mieszania się substancji powstał  „wulkan”.

Grupa młodsza wyruszyliśmy wraz z wychowawcami do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci wzięły udział w l
ekcji edukacyjnej w oparciu o książkę „Podręcznik detektywa” – AKADEMIA DETEKTYWISTYCZNA. Dzieci aktywnie uczestniczyły w quizach, grach  i zabawach (m.in. tropienie fałszerzy, „Zgadnij co to?” (za pomocą dotyku  odgadywały co znajdowało się w magicznym pudełku), szukanie odcisków palców, nauka zabezpieczanie śladów). Spotkały się też z przedstawicielem Policji i wysłuchały pogadanki na temat pracy detektywistycznej. Zajęcia p.n. „Akademia Detektywistyczna” połączone były z działaniem plastycznym. Dzieci zostały podzielone na 3 grupy. Zadaniem każdego zespołu było ozdobienie drzewa za pomocą kolorowych odcisków palców. Zajęcia zakończyły  konkurs z elementem współzawodnictwa - rozwiązywanie zagadek detektywistycznych.

Natomiast dzieci z grupy starszej, udały się na basen, gdzie pod czujnym okiem instruktora aktywnie spędziły czas.  Czuły się w wodzie jak ryby - pływając, zjeżdżając na zjeżdżalniach, bawiąc się i korzystając z innych atrakcji mieszczących się na terenie ośrodka. Miały wiele możliwości do wspólnych, wodnych zabaw. 

Po powrocie do Oratorium przywołani zapachem smakowitych, złotych naleśników udaliśmy się na obiad. Trzeba przyznać, że zabawy przy nich co nie miara! Zaczynając od wykonania ciasta, a na tym co w środku  kończąc. Wszyscy jednak je uwielbiamy, delektując się nimi do syta.

Po obiedzie dzieci zainspirowane zajęciami w bibliotece kontynuowały zabawę w detektywów poprzez tworzenie „portretów pamięciowych” dowolną techniką plastyczną.

Na zakończenie przyjemnie spędzonego dnia, udaliśmy się do kaplicy oratoryjnej by podziękować Bogu za czas zabawy połączonej z poznawaniem świata, relaks i wspólne bycie razem a przede wszystkim za możliwość rozwijania swoich zainteresowań, zdolności i uzdolnień.


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin