chmuryl
chmuryp

Półkolonie - dzień szósty

Dzień VI – 09.02.2015r. – poniedziałek

EKOARCHITEKCI


Niestety z przykrością musimy przyznać, że to już szósty dzień naszych wspólnych zabaw a półkolonia powoli dobiega końca. Od samego początku wychowawcy wprowadzili dzieci w świat zabaw. Tańce i pląsy z kolorowymi balonikami według metody Ruchu Rozwijającego V. Sherborne i Rudolfa Labana, dostarczyły dzieciom dużo radości. Dały możliwość radosnego i spontanicznego ,,wyżycia się”. Dzieci poprzez rytm  i  ruch miały możliwość  wyrażenia bez słów to, co się dzieje w głębi ich samych i odzyskać harmonię w różnych sferach życia. Zajęcia przebiegały w formie radosnej, spontanicznej zabawy  z tańcem.Po cyklu zabaw przyszedł czas na konkurs z wykorzystaniem dużych, kolorowych słomek konstrukcyjnych. Dzieci zostały podzielone na zespoły. Miały do dyspozycji zestaw słomek z tworzywa sztucznego oraz łączników wielowypustowych, pozwalających na łatwe i wielokrotne łączenie słomek ze sobą. Tworzyły różne formy – od płaskich figur po duże, bardzo skomplikowane konstrukcje. Zespoły prześcigały się pomysłowością konstrukcji, wielkością oraz formą.  Konkurs przebiegał pod hasłem: „Zdolni Architekci i Ich Niezwykłe Budowle”. Dzieci wykazały się elastycznością myślenia oraz chęcią  eksperymentowania i poznawania świata.  Wspólna praca w celu realizacji różnych pomysłów i tworzenia kompozycji artystycznych,  poprzez „zgłębianie” materiałów, kolorów i faktur to wspaniała zabawa poprzez doświadczenie.Zaraz po śniadaniu dzieci wraz wychowawcami i ks. Józefem, udały się na lekcję edukacyjno -historyczną do Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych.

Dzieci dowiedziały się że, ponad rok temu policjanci i pracownicy rozpoczęli poszukiwania eksponatów, aby można było w przypadającą w ubiegłym roku 95 rocznicę powstania Policji zaprezentować je w gablotach tworzonej Izby.

Dzieci obejrzały ekspozycje stałe, które zostały zlokalizowana w pomieszczeniach krośnieńskiej Komendy. Najwięcej frajdy sprawiło im monitorowanie Krosna dzięki specjalnym mechanizmom. Treści edukacyjne wyrażone poprzez eksponaty w Izbie Pamięci zostały dobrane w taki sposób, aby były ciekawe, pobudzały do myślenia i zgłębiały wiedzę z zakresu historii w ciekawy sposób.Mamy nadzieję, że sympatyków tego przedsięwzięcia nie zabraknie,a Podkarpacka Izba Pamięci Służb Policyjnych będzie sukcesywnie wzbogacana w ciekawe eksponaty.

Po powrocie do Oratorium, napełnieniu brzuszków i chwili odpoczynku, udaliśmy się   na wspólną modlitwę i śpiew do kaplicy.

Po modlitwie i tradycyjnym słówku – przypomnienie spisanego Kontraktu przyszedł czas na niezliczone zabawy. Przede wszystkim zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci widzą zimę inaczej! Kiedy biały puch przykryje okolicę, trudno już zatrzymać je w salach. Ziąb małym odkrywcom nie straszny, a możliwości zabawy na śniegu przecież nieograniczone. Dzieci najczęściej zaskakują nas inwencją twórczą i same organizują sobie zabawy - zwłaszcza jeśli są w grupie.

Po śnieżnych zabawach, nadszedł czas na TEST EKOLOGICZNY przygotowany przez wychowawców.

Celem konkursu było: podniesienie świadomości ekologicznej dzieci, pobudzenie zainteresowania problemami ekologicznymi,  kształtowanie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego,  kształtowanie pojęć ekologicznych, uwrażliwianie dzieci na piękno przyrody oraz wdrażanie do twórczego myślenia.

Zakresem problematyki testu było:


-    podstawowe wiadomości z zakresu ekologii,
-    zasoby przyrody i ich ochrona,
-    formy ochrony przyrody,
-    ochrona gatunkowa roślin i zwierząt,
-    ochrona środowiska a zdrowie człowieka,

Było artystycznie, dzieci śpiewały, tańczyły i ... dużo działały. Odwiedziliśmy miejsce historyczne, były chwile rozrywki w śniegowym puchu, mieliśmy czas na zabawę w sali zabaw oraz zobaczyliśmy jak pracują funkcjonariusze Policji.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin