chmuryl
chmuryp

Półkolonie - dzień siódmy

Dzień VII – 10.02.2015r. – wtorek

EKOLITERACI


Kolejny dzień za półkolonistami. A  rozpoczęli go zabawą integracyjną – na powitanie: „Co nowego i dobrego”- uczestnicy siedzieli  w kręgu i każdy z nich kończył zdanie: najmilszą rzeczą jaka mi się zdarzyła podczas półkolonii…..

Ulubioną zabawą dzieci są kalambury. Mogłyby bawić się w nie godzinami. Dlatego też wychowawcy postanowili czas do wspólnego śniadania przeznaczyć na twórczą zabawę. Dzieci zostały podzielone  na 4 grupy. Każda z grup wybrała swojego Lidera, którego zadaniem było za pomocą gestu, mimiki przedstawić nazwy:  zwierząt, zawodów, osób z oratorium, bajki i baśni a także narysować dane przysłowie. Zarówno podczas pokazywania, jak i rysowania nie wolno było używać słów ani wydawać innych dźwięków, które mogłyby, ułatwić odgadnięcie hasła. Zadaniem reszty drużyn było rozpoznanie hasła. Drużyna, która zdobyła najwięcej punktów wygrała to - grupa 4 najstarsza. GRATULUJEMY!!!Zaraz po śniadaniu pierwsza i druga grupa dzieci,  wybrała się do Biblioteki Publicznej. Panie bibliotekarki przygotowały dla naszych pociech bogaty program edukacyjny połączony z zabawą. Na początku dzieci odgadywały zagadki detektywistyczne i uczestniczyły w pogadance na temat kryptografii. Dziedziny wiedzy o przekazywaniu informacji w sposób zabezpieczony przed niepowołanym dostępem. Współcześnie kryptologia jest uznawana za gałąź zarówno matematyki, jak i informatyki, ponadto jest blisko związana z teorią informacji, inżynierią oraz bezpieczeństwem komputerowym. Dużym zaskoczeniem dla dzieci był  alfabet szyfrów - każdej literze odpowiadał specjalny szyfr, np. A- niebieski trójkąt, B- fioletowy prostokąt, C- jabłko, E-pomarańczowy kwiatek, F - niebieska chmurka itd. Następnie zadaniem każdego uczestnika zajęć było zapisanie swojego imienia według umownego kodu. W dalszej części zajęć dzieci zostały podzielone na 3 grupy, z których każda otrzymała specjalną informację do zaszyfrowania, a zadaniem pozostałych grup było odgadnięcie szyfru. Twórcze myślenie i jeszcze raz twórcze myślenie!!!            Trzecia i czwarta grupa dzieci wybrała się do Państwowej Straży Pożarnej na lekcję edukacyjną ze strażakami. Hasłem przewodnim wizyty było: „Bądźmy przezorni, bądźmy bezpieczni”.

Pierwsza część spotkania miała na celu zaprezentowanie wozu bojowego wraz z jego wyposażeniem oraz zapoznanie dzieci z codzienną pracą strażaka. Półkoloniści mieli możliwość z bliska podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy, podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Każde dziecko mogło obejrzeć go z zewnątrz, a także posiedzieć w środku, chętni mogli przymierzyć hełm strażacki. Przy  okazji spotkania ze strażakami zostały przypomniane numery alarmowe, czyli  998 do Straży Pożarnej oraz numer  112. W dalszej części spotkania - strażacy omówili zasady udzielania pierwszej pomocy i zaprezentowali praktyczne sposoby resuscytacji krążeniowo-oddechowejw przypadku powstania różnych urazów u osób dorosłych i dzieci. W ćwiczeniach tych uczestniczyły także dzieci, które z wielką starannością wykonywały wszystkie polecenia. W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku. Dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach należy wzywać Straż Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych. Najwięcej frajdy sprawiła dzieciom przejażdżka na saniach wykorzystywanych w okresie zimowym.Cele, które sobie założyliśmy to: nabycie umiejętności odpowiedniego zachowania podczas pożaru, utrwalenie numeru alarmowego do Straży Pożarnej, wzbogacenie wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru (np. wozu gaśniczego), zapoznanie z pracą strażaka oraz budzenie szacunku dla pracy strażaków.

Dzieci wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę dotyczącą wielozadaniowej, odpowiedzialnej i pożytecznej pracy strażaka. Spotkanie odbyło się w przesympatycznej atmosferze przy dźwięku syren strażackich.

Do Oratorium wróciliśmy na pyszne racuchy. Wszyscy je uwielbiamy. Palce lizać!!!

Po obiedzie co w planach? – ulubione działanie plastyczne różnymi technikami. „Planeta Nasza Zienia” – to hasło przewodnie. Dowolna technika pozwoliła dzieciom rozwinąć skrzydła wyobraźni. Prześcigali się w pomysłach i zastosowanych materiałach. Powstały prawdziwe arcydzieła.

Cel: promowanie twórczości dziecięcej, rozwijanie zainteresowań plastycznych, inspirowanie do aktywności twórczej, integracja dzieci przez sztukę.To był wspaniały dzień pełen niezapomnianych wrażeń.przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin