chmuryl
chmuryp

Półkolonie - dzień ósmy

Dzień ósmy - 11.02.2015 r. - środa

Ekokucharze


Każdemu dniu naszych półkolonii towarzyszy temat przewodni, wokół którego skupione są zabawy logiczne, ruchowe, tematyczne, wycieczki, spacery oraz zadania cząstkowe i zadanie główne rozwiązywane i doświadczane przez dzieci. Tematem, który towarzyszy mam przez wszystkie dni zimowego wypoczynku jest EKOLOGIA. Nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody. Zajmującą się naszym domem czyli planetą Ziemia.

Ósmy dzień półkolonii rozpoczęliśmy pogadanką  z udziałem zaproszonego gościa – p. Jerzego, pracownika Policji na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych, bezpiecznych zachowań na drodze oraz zagrożeniach w Internecie. Szczególną uwagę zwrócono na zagrożenia związane z zabawami na śniegu oraz na zamarzniętych zbiornikach wodnych. Oprócz tego półkoloniści zostali poinstruowani, jak powinni  się zachować, gdy zostaną sami w domu, a ktoś nieznajomy zapuka do drzwi. Poznały podstawowe modele bezpiecznych zachowań, sposoby szybkiego reagowania na zagrożenia. Działania te miały na celu  utrwalenie prospołecznych postaw wśród dzieci oraz wzmocnić zaufanie do przedstawicieli  - Policji, Straży Pożarnej i Pogotowia Ratunkowego.    Spotkanie miało charakter prewencyjny  i z pewnością przyczyni się do poprawy wiedzy młodych ludzi na tematy zagrożeń, z którymi czasem nieświadomie mogą się spotkać.Następnie dzieci zaproszone przez wychowawców, rozpoczęły cykl zajęć edukacyjnych p.n. „Dzień zdrowej żywności”. Z zaciekawieniem wysłuchały wiersza S. Karaszewskiego pt. ,,Dla każdego coś zdrowego” i omówiły jego treść zwracając szczególną uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.

Zapoznały się z Piramidą Zdrowia i prezentowanymi przez wychowawców produktami z poszczególnych grup: produktów zbożowych, z grupy owoców i warzyw, produktów z mleka i produktów mlecznych,  z grupy białka oraz produktów z grupy słodycze.Następnie dzieci podzielone na zespoły wzięły udział w zabawie dydaktycznej: „Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz”. Nauczyciel czytał hasła, jeśli dzieci się z tym zgadzały – klaskały w ręce i mówiły: ,,tak, to prawda!”;  jeśli się nie zgadzały – tupały nogami mówiąc: , „nie, to nieprawda!”.

Tak spędziliśmy czas do śniadania. A po śniadaniu czekała na dzieci dalsza część przygód.

Pierwsza i druga grupa dzieci wyruszyła wraz z wychowawcami do Państwowej Straży Pożarnej. Tam już czekał na nas Dowódca Brygady, który pokazał nam wyposażenie wozów strażackich. Dzieci mogły wejść do środka strażackich  pojazdów i zobaczyć jak wyglądają od wewnątrz. Strażacy zrobili dla nas pokaz   „zjazdu po róże", gdy wzywa ich alarm. Następnie zwiedziliśmy pomieszczenia,w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach oraz salę wypoczynkowo – konferencyjną. Najwięcej przyjemności sprawiło dzieciom lanie wody i jeżdżenie na saniach, które służą do ratowania ludzi, gdy wpadną  do wody.Dzięki tej wizycie mieliśmy możliwość poznania na czym polega praca strażaka, jakim sprzętem posługują się oraz jak należy zachować się w czasie pożaru,a także jaki jest numer alarmowy. W drodze powrotnej dzieci mogły pobiegać i zrelaksować się robiąc aniołki i orzełki na śniegu.

W tym samym czasie trzecia i czwarta grupa dzieci wyruszyła do Biblioteki Publicznej na ciekawe zajęcia wokół opowiadania „Detektyw Pozytywka". Zadaniem dzieci było rozszyfrowanie zagadki tego opowiadania. Tajemnicza wydzieranka gazetowa to kolejne zadanie detektywistyczne do wykonania. Podsumowaniem zajęć były Kalambury dotyczące czynności detektywistycznych.

Pyszne witaminki- robimy sałatkę owocową.

Po powrocie z wycieczki edukacyjnej, dzieci miały okazję sprawdzić swoje umiejętności kulinarne w ramach zajęć o zdrowym odżywianiu. Najpierw opowiadały o zdrowej żywności i odpowiednim odżywianiu, które jest tak ważne dla rozwoju ciała i umysłu. Po krótkim wstępnie nadszedł wreszcie czas na najciekawszą cześć zajęć, którym było krojenie sałatki. Dokładnie umyły rączki, a następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej przez panią owoce. Każdy dostał tackę, nożyk i tak przystąpiły do krojenia. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i każdy ochoczo zabrał się do pracy. Pod kierunkiem pań wychowawczyń i p. Wioletty - naszej kucharki, samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatkę owocową przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Były jabłka, gruszki, banany, kiwi, pomarańcze i winogrono. W myśl zasady: ,,Jeśli chcesz się żywić zdrowo, jadaj zawsze kolorowo! A największą niespodzianką był naturalny jogurt, który dodała  uroku i smaku!Przyrządzanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając jak ważną rolę odgrywają witaminy w właściwym funkcjonowaniu organizmu. Efektem końcowym wspólnej pracy było próbowanie i smakowanie własnych wyrobów. Sałatka udała się, wyszła wspaniale!

Po obiedzie przyszedł czas na całą gamę  swobodnych zabaw według zainteresowań dzieci.

Poprzez zabawę, która jest nauką a nauka zabawą, dzieci dobrze się poznały i znakomicie się rozumieją. Nawiązały się też nowe przyjaźnie a nawet i nowe sympatie.

                                       


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin