chmuryl
chmuryp

Półkolonie - dzień dziewiąty

Dzień IX – 12.02.2015r. – czwartek

EKOPROJEKTANCITo już przedostatni dzień zimowych ferii. Jaka szkoda!!!

Dla dzieci dzisiejszy dzień stał się okazją do wspólnej zabawy i pokazania jak dobrze i wesoło jest nam RAZEM.

Od samego rana dzieci projektowały Laurki Walentynkowe, które później trafiły do Poczty Walentynkowej. Nie mogło też zabraknąć pięknych, czerwonych serc wykonanych samodzielnie z masy solnej. Dzisiejszego dnia wszędzie dominowały walentynkowe motywy. Bo przecież, WALENTYNKI - to dzień, w którym nie boimy się mówić o swoich uczuciach i emocjach. A dzieci szczerze i otwarcie potrafią  okazywać radość, przyjaźń, sympatię w stosunku do innych.

Warto wiedzieć

Walentynki, czyli Święto Zakochanych obchodzone jest co roku 14 lutego. Nazwa święta pochodzi od Świętego Walentego, którego uznaje się także za patrona chorych na epilepsję oraz osób z chorobami układu nerwowego. Początkowo Walentynki cieszyły się największą popularnością w Anglii i Francji. Obdarowywanie się upominkami weszło do tradycji Dnia Zakochanych w XVI wieku. Zwyczaj tak spodobał się, że jest celebrowany do dziś. Nieodłączną częścią tego dnia jest wysyłanie kartek z wierszykami na Walentynki z walentynkowymi życzeniami.Zaraz po śniadaniu dzieci pełne sił i chęci do przeżywania nowych przygód wyruszyły na zimowy spacer ulicami naszego pięknego miasta.  Mimo, że mróz ściskał , było zimno a wiatr poczynał sobie do woli, nam to nie przeszkadzało. Udaliśmy się na ulice Grodzką, niegdyś rzemieślnicze przedmieście zamieszkałe przez członków niezbyt zamożnych bractw cechowych. Końcem XIX wieku miejsce niezwykle ważne dla podnoszącego się z upadku miasta. Nasze miasto urzekło nas pięknem średniowiecznych kościołów i zabytkowych kamieniczek w scenografii zimowej, usytuowanych głównie w obrębie Rynku do których dotarliśmy. Kiedy my poznawaliśmy kulturę i tradycję, spacerując uliczkami naszego miasta, pozostała część półkolonistów wzięła udział w cyklu zabaw i zajęć rekreacyjno – sportowych.

Dotlenione świeżym powietrzem, zrelaksowane i pełne sił dzieci razem z wychowawcami zrobiły ciasteczka Walentynkowe. Prosto z SERCA – dla SERCA  i  wzajemnie się nimi obdarowywały. Dzieci  dekorowały ciasteczka białym i różowym lukrem, masłem czekoladowym, zdobiły barwnymi posypkami, złocistymi perełkami. Rysowały czerwone serduszka, kwiatki, szlaczki  nie zabrakło również ciasteczek z imionami dla sympatii. Każdy mógł wykazać się własnym zamysłem.Dzisiejszy dzień szczególnie upłynął nam na wzajemnym okazywaniu sobie życzliwości, dobroci i przyjaźni. Pozytywne uczucia, jakimi dzieci obdarzały się wzajemnie, to głównie PRZYJAŹŃ I RADOŚĆ PRZEBYWANIA ZE SOBĄ.

A po obiedzie obowiązkowo pączek dla każdego, ponieważ, tłusty czwartek może nam zapewnić pomyślność do końca roku! Musimy tylko zjeść choć jednego pączka -  smaczny zwyczaj zjadania łakoci.

Warto wiedzieć:

Zwyczaj jedzenia pączków w tłusty czwartek w Polsce sięga XVII wieku. Dawniej jadano je nie na słodko, lecz ze skwarkami, smażone tak, aby były jak najbardziej tłuste. Miał to być sposób najedzenia się "na zapas" przed 40-dniowym postem.

RANDKA W CIEMNO to zabawa zorganizowana przez wychowawców dla dzieci  na zakończenie dnia. W oparciu o analizę odpowiedzi udzielonych na zadane pytania spośród trójki nieznajomych wybieraliśmy „bratnią duszę” z którą udamy się na randkę. Wybierający ku radości licznie zgromadzonej widowni, przepytał dziewczyny z ich hobby, sprawdził, czy potrafią tańczyć i śpiewać, a także wypytał o sprawy sercowe. Na koniec, nie mogąc się zdecydować na jedną z nich, wybrał wszystkie panny.Zabawa  w drugiej odsłonie powtórzyła się, z tą tylko różnicą, że spośród  trzech ustalonych  przez organizatorów kandydatów, wyboru dokonała dziewczyna.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin