chmuryl
chmuryp

Sprawozdanie

„EKOLOGIA – moje hobby” -  ferie zimowe w Oratorium „Twój Dom”
w Krośnie

„Dzieci nie myślą, ani o tym, co było,
ani o tym, co będzie, ale cieszą się chwilą obecną, jak mało kto potrafi”
(Vercoros).

   


Tegoroczne zimowe ferie w Oratorium „Twój Dom” przebiegały pod hasłem „EKOLOGIA – moje hobby”. Zadaniem objętych zostało 60 dzieci w wieku od 4 do 16 roku życia, zamieszkałych na terenie miasta Krosna w terminie od 02.02. 2015r – 13.02.2015 r.
   
Zorganizowane półkolonie miały pomóc dzieciom kreatywnie i radośnie, oraz bezpiecznie przeżyć czas ferii zimowych w miejscu zamieszkania.
   
Głównym celem spotkań w ramach programu „Ekologia – moje hobby” był rozwój zainteresowań przyrodniczych (środowiskowych) dzieci, motywowanie ich do działania oraz kształtowanie postaw i umiejętności badawczych w stosunku do przyrody. Realizacja projektu była okazją do wdrażania postaw proekologicznych, utrwalania, poszerzania wiedzy o środowisku przyrodniczym  w atmosferze wspólnej, wesołej zabawy. Odkrywanie tajemnic świata miało być dla dzieci przyjemnością, rozwijającą ciekawość i dającą odpowiedzi na nurtujące je pytania.
   
Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 – 16.00  przez 10 dni. Uczestnicy zostali podzieleni na 4 grupy wiekowe i zapoznani z zasadami obowiązującymi w naszej placówce podczas ferii zimowych.


Już od pierwszego dnia oratoryjny dom rozbrzmiewał dziecięcym śmiechem,  Ulubionymi piosenkami i wspólnymi zabawami. Pierwszy dzień zimowiska był dniem zabaw integracyjnych - celem wzajemnego poznania się dzieci mających razem  bawić się, coś przeżyć, czegoś doświadczyć lub po prostu spędzić radośnie ze sobą czas. Cechą charakterystyczną  grupy zabaw integracyjnych na powitanie przygotowanych przez wychowawców był ruch. Dlatego, że jest sprzyjającym integracji - przynajmniej z dwóch powodów. Jednym jest przywoływanie doświadczeń dzieciństwa, w którym ruch był związany z beztroską zabawą, kontaktami z rówieśnikami. Dzieciom najwięcej frajdy sprawiły następujące zabawy: „Figurki”, „Gra w imiona”, „Uściśnij dłoń”, „Podawanie przedmiotu”, „Ratatatum” oraz  pląsy przy muzyce.
     
Dzieci skorzystały z wielu atrakcji, do których należały: wyjście na basen, do kina na film „Wielka Szóstka” - najnowszą komedię twórców „Krainy lodu”, na salę gimnastyczną Zespołu Szkół nr 14, do Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej na ciekawe zajęcia wokół opowiadania „Detektyw Pozytywka" oraz cykl gier, zabaw i konkursów związanych z „Akademią Detektywistyczną”, do Państwowej Straży Pożarnej na zajęcia: „Bądźmy przezorni, bądźmy bezpieczni” oraz do Podkarpackiej Izby Pamięci Służb Policyjnych na lekcję edukacyjno -historyczną.


   
Uatrakcyjnieniem zajęć były liczne konkursy i zabawy: „Randka w ciemno”, konkurs wiedzy „Ekologicznej” dla grup młodszych i starszych, kalambury, konkursy muzyczne: piosenki solowej, grupowej oraz „Mini Playback Show”, zawody sportowe. Oprócz dobrej zabawy i zdrowego współzawodnictwa, motywacją do wzięcia udziału były także liczne nagrody.
   
Dużo pozytywnych emocji wśród dzieci wzbudził konkurs pod hasłem: „Zdolni architekci i ich niezwykłe budowle ”. Dzieci wykazały się elastycznością myślenia oraz chęcią  eksperymentowania i poznawania świata.  Tworzyły różne formy – od płaskich figur po duże, bardzo skomplikowane konstrukcje. Zespoły prześcigały się pomysłowością konstrukcji, wielkością oraz formą. A wszystko za sprawą dużych, kolorowych słomek konstrukcyjnych.Nie zabrakło też wspaniałych zabaw na świeżym powietrzu. Dzieci widzą zimę inaczej! Kiedy biały puch przykryje okolicę, trudno już zatrzymać je w salach. Ziąb małym odkrywcom nie był straszny, a możliwości zabawy na śniegu nieograniczone. W naszych śniegowych szaleństwach nie zabrakło: aniołków, bitwy na śnieżki,  rzutów do celu, śniegowych tropów, obrazów na śniegu, zabawy „Z kry na krę”, zjazdów na saneczkach no i konkursu na wesołego bałwana. Zajęcia w terenie były szczególnie wartościowymi ćwiczeniami patrzenia, słuchania, mówienia i myślenia. Zbliżyły dzieci do natury, a także były podłożem zdobycia wiedzy w praktyczny sposób, doświadczania emocji, radości i zaspokojenia swojej ciekawości.

   
Pouczającym doświadczeniem dla półkolonistów były spotkania z zaproszonymi gośćmi: z Policją oraz ze Strażą Miejską na temat bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych, bezpiecznych zachowań na drodze oraz zagrożeniach w Internecie.
   
Podczas zimowego wypoczynku nie mogło zabraknąć także zajęć artystycznych. Dzieci tworzyły wyroby z masy solnej, projektowały laurki walentynkowe, malowały figurki ceramiczne, kolorowe wazoniki, buteleczki, składały modele latające – pracowały różnymi technikami plastycznymi. Dynamicznie uczestniczyły w zabawach z chustą animacyjną, działaniu plastycznym – portret poszukiwanego oraz odciskaniu swoich odcisków palców.
   
Odbył się też, pokaz mody ekologicznej. Kolekcja  została stworzona z materiałów odpadowych. Stroje były mało kosztowne, łatwe w wykonaniu, praktyczne i bardzo oryginalne. Nasze modelki i modele prezentowały modę w rytm muzyki Antonio Vivaldiego w następujących kategoriach: Pani Wiosna, Roboty, Królewna, Rycerze.
   
Tegoroczne ferie zakończyliśmy wspólnym wyjściem na spektakl pt. „Czerwony Kapturek” w wykonaniu bibliotecznej, amatorskiej grupy teatralnej „Na dobry początek”. Dzieci obejrzały premierowe przedstawienie w Czytelni Głównej Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej. Dzieci bardzo żywo reagowały na to co dzieje się na bibliotecznej scenie i zainteresowaniem śledziły losy tytułowej bohaterki.


   
Po obiedzie przyszedł czas na uroczyste zakończenie półkolonii zimowej p.n. „EKOLOGIA – moje hobby”.  Wręczenie dyplomów i słodkich upominków. Wszystko co dobre szybko się kończy. Skończyły się również półkolonie, ale za rok,  znów się RAZEM spotkamy.
   
Dzieci podczas trwania półkolonii wspólnie bawiły się, wypoczywały, zwiedzały  i zdobywały wiedzę z różnych dziedzin edukacji. Było artystycznie, dzieci śpiewały, tańczyły i ... dużo działały. Był to czas zabawy połączony  z ciekawymi działaniami stymulującymi do myślenia i poszukiwania. Zadowolenie dzieci było widać na każdym kroku.

Uczestnictwo w poszczególnych blokach tematycznych zapewniło dzieciom  możliwość nie tylko uczenia się poprzez doświadczanie i przeżywanie, ale również   wiarę we własne możliwości, otwartość na otoczenie, śmiałość w działaniu. To działania przeciw wszelkim agresjom, przeciwdziałanie w powstawaniu i rozładowywaniu przemocy w środowisku rówieśniczym dzieci i młodzieży.

   
Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Młodzież im. Ks. Bronisława Markiewicza   pn. Oratorium „Twój Dom”, serdecznie dziękuje Władzom Gminy Miasta Krosna za wsparcie finansowe na realizację zadania p.n. „EKOLOGIA – moje hobby” – w okresie 02.02.2015 r. do 13.02.2015 roku.

Dziękujemy za  liczny udział dzieci we  wszystkich zajęciach, lekcjach edukacyjnych i wydarzeniach kulturalnych w czasie trwania półkolonii zimowej oraz  za obdarzenie nas zaufaniem.

Wszystkim za wszystko składamy serdeczne „Bóg zapłać!”

„Każda radość, którą niesiemy, zawsze do nas powróci”
(Raudive)

Ks. Józef Gibała
Dyrektor „Oratorium „Twój Dom” w Krośnie

   


przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin