chmuryl
chmuryp

Majowe Święta Narodowe

Początek maja to w Polsce czas obchodów świąt narodowych do świętowania, których przyłączyły się także dzieci z Oratorium. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych o tematyce narodowej i patriotycznej oraz w zajęciach plastycznych  zorganizowanych przez wychowawców placówki.

Symbole narodowe jak godło czy flaga i kolory biało – czerwone dominowały w oratoryjnych salach.

Zajęcia rozpoczęły się w radosnej atmosferze od burzy mózgów na temat obchodzonych świąt. Rozmawialiśmy z wykorzystaniem albumów i prospektów o święcie pracy (1.05), święcie flagi (2.05), święcie Konstytucji 3 maja (3.05) oraz obchodzonym w tym samym dniu święcie religijnym Matki Boskiej Królowej Polski.

W kolejnym etapie zajęć wychowankowie mogli  dowiedzieć się o znaczeniu polskich symboli narodowych – jak powstawał Mazurek Dąbrowskiego, jaką historię ma godło jakie obowiązywały stroje ludowe,  mundury wojskowe, wszelkie tradycje ludowe i legendy.

Dzieci wykazały się aktywnością i wiedzą historyczną opowiadając liczne polskie legendy np.: „O Panie Twardowskim”, „O kwiecie paproci”, „O smoku wawelskim”, „O Czechu, Lechu i Rusie”, „O Warsie i Sawie”, „O Popielu”.

Ci, którzy nie znali legend mieli okazje je poznać, by lepiej zaznajomić się z historią i zaczątkami tradycji naszego pięknego i bogatego kraju oraz świadomie przeżyć  zbliżające się majowe święta narodowe.

Wiersze patriotyczne i śpiewane piosenki były okazją  do refleksji nad sensem patriotyzmu. PATRIOTYZMU - świadczącego o naszej narodowej tożsamości, o wartościach dominujących w wychowaniu, w postawach wielu małych, większych i starszych obywateli naszej Ojczyzny. Patriotyzmu, którego tak naprawdę uczymy się przez całe życie, poczynając od lat najmłodszych.

Abyśmy sami mogli pokazać, że jesteśmy dobrymi obywatelami i patriotami samodzielnie zrobiliśmy kotyliony  biało-czerwone.

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin