chmuryl
chmuryp

Czyste powietrze wokół nas


W dniu 28 i 29 kwietnia 2015 r. dzieci uczestniczyły w lekcji edukacyjnej pt. „Co to jest powietrze?” prowadzonej przez p. Anię. Celem ukierunkowania uwagi wychowanków na źródła i rodzaje dymu, poprzez obserwację w środowisku.

Zajęcia rozpoczęły się zabawą orientacyjno-porządkową „Balonik” oraz zagadkami słowno-obrazkowymi „Nos”. Następnie p. Ania zaprosiła dzieci do zabawy badawczej „Zatkaj nos”  oraz cyklu doświadczeń np. „Co znajduje się w „pustej” butelce?”.

WNIOSKI Z DOŚWIADCZEŃ powietrze to zbiór gazów, niewidocznych, bez smaku, potrzebne do życia człowiekowi, zwierzętom, roślinom. Jest wszędzie, wypełnia cała przestrzeń wokół nas , a także w nas (oddychamy). Ponieważ nie można go widzieć, czuć i posmakować, często zapominamy, że ono istnieje.
   

Kolejnym zadaniem do wykonania dla dzieci było ułożenie historyjki obrazkowej według kolejności, naklejenie obrazków na kartkę i pokolorowanie ich.
   
Dużo radości sprawił dzieciom „Konkurs na największy balon” – ćwiczenie oddechowe, połączony z pogadanką na temat: Skąd wzięło się powietrze w balonie? Jakie jest powietrze w balonie?

OBSERWACJA W TERENIE 

   
Podzieleni na dwa zespoły – „maluchów” i „starszaków” wyruszyliśmy na wycieczkę. Naszą „misją” było przeprowadzenie eksperymentów mających na celu porównanie zanieczyszczeń powietrza w parku i przy ruchliwej ulicy. „Uzbrojeni” w niezbędne do przeprowadzenia doświadczeń przyrządy ruszyliśmy przed siebie.
   
Na starcie dzieci zostały poinformowane, że ich zadaniem jest także odnalezienie rozmaitych źródeł dymu, dlatego niczym detektywi śledzili bacznie otoczenie, co rusz wykrzykując nazwę nowego źródła zanieczyszczeń powietrza. Ich uwadze nie umknęli ani palacze ani spaliny wydobywające się z przejeżdżających koło nas pojazdów. Trzeba przyznać – nasze dzieci są niezwykle bystre!
   
Podczas wycieczki staraliśmy się chłonąc rzeczywistość wszystkimi zmysłami – nie tylko wypatrywaliśmy kolejnych kłębów dymu -  również nasze nosy były stale „w pogotowiu” - bardzo szybko odczuliśmy zmianę zapachu powietrza, gdy z ruchliwej ulicy przenieśliśmy się na tereny bardziej zielone. Wszyscy zgodnie uznaliśmy – wcześniej czuliśmy smród spalin, teraz wśród przyrody -piękne zapachy skoszonej trawy, kwitnących krzewów i kwiatów.
   
Dzieci z chęcią wcieliły się w rolę badaczy - wszyscy chcieli móc przeprowadzić eksperyment, jednak było to niemożliwe, dlatego zostali do niego wybrani tylko najgrzeczniejsi. Reszta naszych podopiecznych bacznie więc przyglądała się koleżankom i kolegom zbierającym za pomocą taśmy klejącej „odciski” kory drzewa i kamienia w parku oraz kory drzewa i muru stojących przy ruchliwej ulicy. Teraz naocznie mogliśmy się przekonać jak zanieczyszczone są miejsca w których przebywamy. Nie trzeba było długo czekać na odpowiedź - dzieciaki zgodnie orzekły: na taśmie klejącej przylepionej na drzewie i kamieniu w parku jest dużo mniej brudu, niż na tej którą robiliśmy „odciski” przy ruchliwej drodze. Teraz każdy był już pewien – dużo zdrowiej jest mieszkać w otoczeniu zieleni.
   
Do Oratorium wróciliśmy z poczuciem satysfakcji z dobrze wykonanego zadania i uśmiechem na twarzy. Pierwsze pytanie zadane przez naszych podopiecznych brzmiało: „Kiedy następna wycieczka?!”. Ku uciesze naszych małych badaczy - już wkrótce!

przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin