chmuryl
chmuryp

Widziane moimi oczami ...WIDZIANY MOIMI OCZAMI…
Jadwiga Nowak -
parafiankaW tym roku wyczekiwany przez dzieci Dzień Dziecka obchodzony był w Oratorium „Twój Dom” 13-go czerwca. Musiał się udać bowiem tak się złożyło, że był to dzień poświęcony Najświętszemu Sercu Maryi. Wszyscy wiemy dobrze, że nikt tak dziecka nie kocha jak własna mama. A co dopiero powiedzieć o Matce Bożej i Jej Najdroższym Niepokalanym Sercu. W tym roku wypadła także 10-ta rocznica beatyfikacji Patrona Ojca Bronisława Markiewicza.

Wysoko na frontonie Oratorium „Twój Dom” widniał  Jego duży beatyfikacyjny obraz. Pod ołtarzem ustawiono duże czerwone serce, pośrodku którego znajdował się mniejszy obraz  bł. Patrona przytulającego do swoich piersi z miłością dwoje dzieci. W tym geście zdawał się On obejmować z miłością wszystkie zgromadzone przed ołtarzem dzieci. Zewsząd widniały jego słowa: „Dusza dziecka jest …”, „Chciałbym zebrać…”, „Wychowanie dziecka jest sztuką nad sztukami”. W oknach drzwi zawisły dwa obrazy – z lewej strony „Jezu ufam Tobie” z zapewnieniem „On jedynym Panem. Jego wybieramy ze Świętym Michałem. Tylko Jemu służymy z Ojcem Bronisławem”, z prawej zaś widniała postać św. Michała Archanioła osłaniająca trójkę dzieci i napis „Św. Michał strzeże wiary maluchów”.
   
Dzień był wyjątkowo pogodny. Słoneczko już od godzin rannych przygrzewało mocno, tylko wiatr nieco chłodził. O godzinie 10.00 przy ołtarzu przybranym kwiatami została odprawiona Przenajświętsza Ofiara Mszy Świętej. W koncelebrze wzięli udział: ks. Stanisław Morawski- proboszcz z parafii p.w. Ducha Świętego w Krośnie i niespodziewany Gość z Nowej Słupi, dawny wikary tejże parafii ks. Stanisław Bożętka. Ach! co to były za czasy, gdy ks. Stanisław pracował z dziećmi w Krośnie. Pan Bóg obdarował Go niebywałym talentem. Mimo że minęło wiele lat to w ogóle się nie zmienił. Jego radosna młodzieńcza twarz rozsiewała wokół Bożą radość i szczęście. Parafialna scholka wspaniale przygotowała oprawę liturgiczną, dopomogli jej w tym też parafialni harcerze. Ewangelia była związana z uroczystością Dnia Dziecka – Odnalezienie 12 letniego Jezusa w świątyni.  W tym temacie ks. Stanisław dał wspaniały popis swojego talentu, a więc było o kwiatach róży, niezapominajkach, przebiśniegach, a nawet o oście. Ks. Stanisław podkreślał, że to wszystko stworzył dobry Bóg. „Wy, dzieci – przekonywał – jesteście jak te kwiaty”. Radził, aby każdy gdy wróci do domu popatrzył na siebie w lustrze i pokochał siebie takim, jakim jest. Na koniec opowiedział historię o pewnej Zuzi, która od dziecka nie miała czasu dla Pana Jezus. Gdy pukał do jej serduszka to zawsze miała jakąś wymówkę. W miarę jak rosła Jezus wciąż pukał do jej serca. Lata biegły,  a ona żyła światem, innymi sprawami, ale wreszcie nadszedł koniec jej ziemskiego życia. Role się wtedy odwróciły – teraz ona zapukała do drzwi Nieba, ale Jezus ze łzami w oczach rzekł „Nie znam Cię”. Była to dla wszystkich wspaniała lekcja, iż przez  całe życie trzeba być wiernym uczniem Jezusa, bo tylko wtedy zdobędziemy wieczne szczęście. W czasie Modlitwy Wiernych nie mogło zabraknąć prośby o rychłą kanonizację bł. ks. Bronisława Markiewicza. Były też prośby za rodziców, opiekunów i wychowawców. Przez cały czas świętej Liturgii towarzyszył śpiew wspaniałej parafialnej schokli prowadzonej od lat przez katechetę Ryszarda Nowaka.

Po Mszy Świętej ks. Dyrektor Oratorium Józef Gibała powitał na dużej scenie wszystkich przybyłych i wygłosił mowę do zebranej dziatwy: „Pierwszego czerwca jest Międzynarodowy Dzień Dziecka. To wspaniały dzień. Pełen słońca i radości i taki jest też dzień obchodzony trzynastego czerwca. Kochane dzieci życzę Wam, abyście doznały w sposób szczególny miłości waszych rodziców i co jeszcze? Już chyba niewiele: śmiechu w domu i lodów w niedzielę i przyjaciół najlepszych na świecie i wszystkiego, wszystkiego co chcecie.- I zakończył - Uważam trzecią edycję Michaylandu – Fantastyczną Krainę Zabawy - za rozpoczętą i zapraszam do wspólnej, rodzinnej zabawy”.
   
Po tym serdecznym zaproszeniu wszystkie dzieci rozbiegły się po całym placu do różnych stanowisk. A było ich ponad 25. Miłośnicy malarstwa udali się na stanowiska „malowanie na trawie”, „malowanie gipsowych figurek”, „malowanie na szkle”, „kolorowanie kolorowanek” i „ suche ścieranie”. Oczywiście każdy swoje dzieła zabierał ze sobą i jeszcze był nagradzany cukierkami. Mali konstruktorzy i budowniczowie oblegali „kartonowe miasto” i „słomkową konstrukcję”. Zdolniejsi budowali bardzo ciekawe obiekty. Uzdolnione artystycznie dziewczęta pod okiem swoich pań wychowawczyń wykonywały różne kwiatki z kolorowej krepiny. Pełne ręce roboty miały panie przy stanowisku „wesoły fryzjer”,  „modelowe upinanie fryzur” i „malowanie twarzy”. Tu kolejki się prawie nie kończyły. Po takich zabiegach kosmetycznych trudno było rodzicom rozpoznać swoje pociechy.
   
Mali intelektualiści gromadzili się wokół stolików z warcabami i szachami. Miłośnicy książki znaleźli bogaty wybór zaprezentowany przez Bibliotekę Pedagogiczną. Było wiele nowości wydawniczych, gry, krzyżówki literackie, rebusy i kalambury. Dorośli oblegali stanowisko wydawnicze Michalineum. Można tu było nabyć książki: bajki dla dzieci, religijne, zielarskie, kalendarze, obrazki ze świętymi i aniołkami, a wszystko to bardzo pięknie wydane!
   
Najmłodsze dzieci zażywały radości na: huśtawkach, karuzeli, trampolinie, zjeżdżalni, który tworzył dmuchany, kolorowy duży zamek. Chłopcy pod okiem stałych opiekunów Oratorium korzystali z „mini-siłowni” a inni uczyli się fachowego udzielania pierwszej pomocy. Chłopców interesował także wóz Placówki Straży Granicznej w Sanoku. Była też swoim wozem Ochotnicza Straż Pożarna z Łężan i policja z Krosna. Goście prezentowali dzieciom sprzęt i opowiadali o swojej, jakże ważnej i pożytecznej pracy. Nie mogło na takiej imprezie zabraknąć Służby Zdrowia. Z Wojewódzkiego Krośnieńskiego Szpitala przyjechał ambulans. Nad bezpieczeństwem zdrowotnym dzieci czuwała para młodych lekarzy,  pp. Aleksandra i Bartosz Kupojowie.
   
Od samego początku festynu z dużej sceny rozbrzmiewała  muzyka i młodzi wykonawcy dawali popisy wokalne i taneczne. Zapoczątkowały je własne zespoły: scholka z parafii p.w. Ducha Świętego i oratoryjny zespół gospodarzy przygotowany przez panią  Małgosię. Wykonali oni świetny „Maraton Uśmiechu” na który składało się 5 skeczów i 3 piosenki. Formacja taneczna „Gracja” dała popis tańców klasycznych, harcerze z parafii Ducha Świętego w Krośnie zaprezentowali mix piosenek harcerskich. I tak po kolei przed bijącą brawa publicznością prezentowały się zespoły: uczniowie SP nr 14 w Krośnie, uczniowie I LO im. M. Kopernika, BIACH CROWS – zespół muzyczny działający przy Domu Pomocy Społecznej Zakony Bonifratrów w Iwoniczu, Tołhaje Łęckie – zespół z Łęk Dukielskich, bardzo pięknie regionalnie ubrani, byli gromko oklaskiwani, Drużyna Starsza Harcerska z Krościenka Wyżnego im. Szarych Szeregów zaśpiewała dwie pieśni: „Krajka” i „Bieszczadzki trakt”.Nie zabrakło też występów solowych: Michał Kondyjowski wykonał „Wracam do domu” i Podnosisz mnie”, Gabrysia Szafrańska wykonała „Księżniczkę” i „Laleczkę z saskiej porcelany”, Ola Sołtysik – „Miasteczko cud” i „Skyfall”, Kasia Such „Dobranoc panowie” a Anetka Aszklar „Piosenkę księżycową i „Killing me softy”, Kinga Śnieżek „ Cykady” i „Miał być ślub a na razie fruwają motyle”, a Marysia Jarosz – „Banalny Blues” i „Kiedyś byłam różą” .
   
Radości dla podniebienia dostarczały liczne stoiska, gdzie można było nabyć: ciastka, napoje, lody, drożdżówki, popcorn, bigos, domowy smalec, cukierki i wiele, wiele innych przysmaków. Trwającej wciąż zabawie, wielkiego uroku dodawały krążące po placu pięknie ubrane wróżki. Świetny efekt dawały także unoszące się ponad głowami kolorowe mydlane bańki. Przez cały czas nad całością radosnego świętowania czuwał dyskretnie zespół pracowników z Oratorium uwieczniając ciekawe epizody aparatami fotograficznymi.
   
Powoli zbliżał się finał. Ucichła muzyka i na scenie pojawił się gospodarz ks. Dyrektor Gibała, który zapewne najwięcej trudu włożył w to by jego dzieci, ten dzień przeżyły godnie i prawdziwie radośnie. Spojrzał ze sceny na fronton Oratorium i wzruszony przemówił „popatrzmy na obraz naszego Patrona bł. ks. Bronisława Markiewicza i prośmy go aby nam z nieba pobłogosławił. Podziękujmy serdecznie Panu Bogu za piękną pogodę a Aniołom Stróżom za opiekę”. W tym momencie wzniosła się do nieba modlitwa: „Aniele Boby stróżu mój..”, a wraz z nią równocześnie poszybowały dziesiątki kolorowych baloników. Był to naprawdę piękny i wzruszający moment. Błogosławiony Patron naszego Oratorium patrzył zapewne z radością z okna niebieskiego i radował się szczęściem tak bardzo przez niego kochanych dzieci i szczodrze im błogosławił. Myślę że chwycił któryś z baloników i wręczył Świętemu Michałowi w darze bo przecież On – Chorąży  Hufców Niebieskich – strzegł tej pięknej imprezy.
   
Teraz wszystkie dziecięce myśli z nieba zeszły na ziemię i skupiły swoją uwagę na wylosowanych prezentach. A było ich bardzo dużo. Począwszy od telewizora, roweru, tabletu aż po różne zabawki: lalki, misie, paletki do badmintona, auta  i wiele, wiele, wiele innych prezentów. Nie było dziecka które nie otrzymałoby jakiegoś najmniejszego drobiazgu. Z radością wracały do domu myśląc już o następnej takiej radosnej imprezie.
przerywnik_zolty
© OTD 1996-2011 Stowarzyszenie Troski o Dzieci i Mlodziez im. Ks. Bronislawa Markiewicza p.n. "Oratorium Twój Dom"
adres: ul. Wojska Polskiego 28, 38-400 Krosno; tel/fax: +48 013 43 662 51; tel. kom.: 608 687 686;
NIP: 6841719572 konto bankowe: PKO S.A. I Oddzial Krosno 16 1240 2311 1111 0000 3881 3654
e-mail: biuro@otd.pl
admin